| Zuzumilk26 a întrebat:

Dacă dau peste un urs in pădure ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Gesara a răspuns:

Având în vedere ca în România exista o singura specie de urs, adică ursul brun cel mai bun lucru pe care îl poți face e sa te îndepărtezi încet fără mișcări bruște de el, fara sa te întorci cu spatele și fără sa faci zgomot.

Dacă vrei sa mori, poți face ce au sugerat câțiva utilizatori în comentarii: sa te prefaci mort, sa fugi(asta e cam cea mai sigura varianta, ca mori), eventual sa te urci în copac(dacă vrei sa te bati în copac cu el).

Cel mai bine e totuși sa nu te întâlnești cu ursul. Pentru asta, atunci când mergi prin padure e bine sa faci zgomot constant (poți sa vor est, sa cânți, sa pui muzica, etc) pentru ca nici ursul nu vrea sa se întâlnească cu tine.

Dacă ești atacat de urs cea mai buna arma ar fi spray-ul cu piper pentru ursi. Dacă nu ai spray atunci folosește orice ai la îndemână și încearcă sa îl lovești în ochi.

Uite aici un articol mai detaliat: https://www.google.com/......ursul/amp/

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stai nemiscat la pamant sa creada ca esti mort

| Plato a răspuns:

Nu te misti.
Daca se indreapta spre tine, desfaci rucsacul sau ce ai si il arunci pe jos, apoi fugi. Ursul, cel mai probabil, va sta putin sa caute, ca e curios.

| gabicoo a răspuns:

Urmezi sfaturile celor de mai sus!
Dacă nu te lasă în pace atunci arunci cu rahat în el! De unde rahat în pădure? Fii sigur că o să ai din belșug!
laughing

Lăsând gluma la o parte mai ai o soluție. Caută pe net și cumpără spray anti urs. Cred că așa se cheamă!

| Sn4k3 a răspuns:

Fugi si incearca sa nu tipi

| mngzx a răspuns:

Dai head-shot sau suiete in copac happy

| Simpatic a răspuns:

Daca te intalnesti fata in fata cu un urs in padure e bine sa ai niste porumb prin buzunar, apoi arunci porumb in jurul tau si o faci pe mortul in papusoi.

| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa nu te duci deloc in padure, ca sa previi intalnirae cu ursul.