| Mafia4ever a întrebat:

TPU, ce carti imi recomandati? Nu stiu ce sa citesc. Eu vreau carti SF, mister, ceva in genurile astea. Va multumesc pentru ajutor.

7 răspunsuri:
| Adina77 a răspuns:

Jules Verne.

| fdhgcvnb a răspuns:

Seria,,Georgina Kinkaid,,-Richelle Mead.

| Mafia4ever explică:

Chriss Dulchik, apreciez ajutorul tuturor, dar chair vreau sa vad ce ai citit tu. Sunt nedumerita, as putea cauta si eu dupa net, dar vreau sa citesc cat mai multe pareri sa ma inspir ce sa citesc. Nu aveam nevoie sa-mi iei dupa http://www.umbluliber.com/carti-recomandate/. Poti sa-mi spui ce ti-a placut tie.

| CrissuCristina a răspuns:

Din biblioteca personala, va recomand:

Baraca – Wm. Paul Young
Este un roman initiatic in care am gasit principii taoiste frumos impletite cu cele crestine si probabil multe altele pe langa pe care nu le-am recunoscut.

Este un roman despre un barbat care il blameaza pe Dumnezeu pentru toate relele care i s-au intamplat si care, la un moment dat, ajunge sa-L intalneasca intr-o baraca parasita. Locul nu este ales intamplator, iar Dumnezeu nu are o infatisare usor de recunoscut. Celor doi li se alatura altii si asa se face ca toata povestea evolueaza intr-o dezbatere aprinsa pe principii adanci, cu exemple, trairi, lacrimi si rasete, revelatii si regrete.

Baraca este o carte despre cum fiecare dintre noi Il cauta pe Dumnezeu in afara si nu in interior.

Toate acestea le vei face si tu… Si chiar mai multe – Greg Simmons
Inca o carte pe care o devorez, aproape la propriu, de cateva ore este cea intitulata "Toate acestea le vei face si tu…" scrisa de catre Greg Simmons. Numele nu este unul rasunator in domeniul cartilor, dar este cel mai vechi profesor de la Scoala lui Ramtha, la workshopul careia am fost in Franta acum trei luni de zile.

In cele 50 de pagini pe care le-am citit pana acum, Greg descrie trairile sale de dupa deschiderea sa spirituala si evenimentele pe care le-a creat in mod constient. Discursul sau este in mare parte bazat pe acestea, dar si pe intrebarile pe care le-a primit de-a lungul timpului de la studenti si de asemenea intrebari pe care le-a primit in emisiunea sa de la WebRadio-ul "Beyond the Ordinary", in cadrul caruia are o emisiune in fiecare a 3a joi a lunii.

Explicatiile sale sunt cat se poate de logice si au menirea de a convinge pana si pe cel mai sceptic, dar rabdator, cititor. Poate fi comandata de la Editura Prestige.

Cristofor, magul din Carpati – Aryana Havah
Este cu siguranta cea mai frumoasa carte pe care am citit-o in viata mea! Vine oarecum in continuarea "Inuaki, reptilianul din mine", dar nu are decat o legatura extrem de vaga cu aceasta, care nici macar nu atinge existenta reptilienilor, ci aspecte spirituale de o vibratie mult mai inalta decat existenta unor creaturi. Nu are sens ce scriu, asa ca detaliez putin.

Magul din Carpati este un roman initiatic, sau o marturie, nu stiu inca, ce descrie viata unui francez de succes, care a aflat de la doctorul sau ca sufera de SIDA. Si-a cladit propriul univers fara ajutor divin, din cate isi da el seama, si nu da doi bani pe existenta sau inexistenta lui Dumnezeu, ba chiar este furios pe acesta, in caz ca el exista, pentru faptul ca ii curma viata tocmai atunci cand este in culmea realizarilor sale. Desi este plin de bani si multi depind de el, iubeste doua femei: Julie, cea de care s-a despartit in urma cu cativa ani si Danaide, un superb tablou ce infatiseaza perfectiunea feminina, fara a-i releva chipul. Perfectiunea nu are identitate, nu? Ea doar exista.

Disperat de cruntul diagnostic, alege sa o sune pe Julie dupa atata amar de vreme simtind ca doar ea il poate consola. Solutia adusa de ea il trimite in Romania, unde un domn, pe numele sau Cristofor, il poate vindeca. Ajuns aici, este dus de acesta intr-un castel din Carpati, unde incepe o serie de tratamente cu ceaiuri, meditatii, exercitii fizice mai ciudate etc. Ma opresc aici cu descrierea actiunii. Descoperiti singuri detaliile.

Ideea este ca Paul, personajul nostru, trece prin toate stadiile evolutive, de la persoana care se bazeaza strict pe material si ateism, pana la cea desavarsita de la finalul cartii. Are revelatii, pareri de rau, mustrari de constiinta si multumire de sine. Simte ura, razvratire si apoi iubire nemarginita.

Am citit cartea aceasta in hohote de ras pe alocuri, am plans de fericire aproape de final (la propriu) si am ramas perplex dupa ultimul paragraf.

Cartea lui Enoh
"Cartea lui Enoh", scrisă probabil în sec. II sau I î.H. şi descoperită în Etiopia în 1773, este una dintre cele mai vechi mărturii mistice existente şi cel mai important text al corpusului pseudoepigrafic biblic. Pomenită în Zohar şi în Epistola Sf. Iuda, cartea aceasta a exercitat o puternică influenţă asupra gânditorilor evrei şi creştini, inclusiv asupra autorilor Noului Testament. Câteva teme familiare precum: introducerea răului în lume de către "îngerii căzuţi", epoca mesianică, Noul Ierusalim, Învierea şi Judecata de Apoi sunt numai câteva dintre ele. Bogăţia de detalii şi simbolismul folosit de patriarhul Enoh în descrierea viziunilor sale legate de îngeri şi demoni, de cerurile şi iadurile din lumea de dincolo sunt egalate doar de Revelaţia Sf. Ioan. în ciuda caracterului său fragmentar, "Cartea lui Enoh" poate fi considerată expresia clară a trăirii şi cunoaşterii mistice din timpul Vechiului Testament cu consecinţe de* netăgăduit şi în vremea celui Nou.

Copiii Matricei – David Icke
Ne-am născut într-o lume controlată de forţe nevăzute care au invadat şi care manipulează omenirea de mii de ani. Nu, acesta nu este un scenariu de la Hollywood, este chiar ceea ce trăim în prezent.
Dacă privim în jur, am putea crede că ceea ce vedem este "real". Dar, de fapt, trăim în iluzie, o iluzie proiectată să ne menţină într-o închisoare mentală, emoţională şi spirituală.

David Icke demască aceste forţe şi modul m care ele operează, şi dezvăluie gigantica reţea de manipulare globală, orchestrată de fiinţe de dincolo de tărâmul fizic. El demască liniile genealogice ascunse prin intermediul cărora entităţi din alte dimensiuni acţionează în secret printre noi. Icke ne arată cum liniile genealogice regale şi ale celor care ne conduc astăzi în plan politic şi economic sunt aceleaşi cu ale cotor care au fost regi şi regine în timpurile străvechi.

David Icke continuă revelaţiile începute în mult apreciatele cărţi "Secretul suprem" şi "Adevărul vă va elibera" şi ridică vălul care a menţinut umanitatea atât de mult timp într-o ignoranţă indusă.

Adevărul nu este undeva în exterior, în mare parte el este chiar aici.

Ghidul incepatorului pentru crearea realitatii – Ramtha
Modul revoluţionar al lui Ramtha de a înţelege ţesătura realităţii şi modul în care aceasta este interconectată la nivel subtil cu mintea şi cu puterea noastră de observare, ne oferă un mod nou şi incitant de a explora misterul a ceea ce suntem cu adevărat. Viaţa istorică a lui Ramtha, de cuceritor legendar într-o lume demult uitată, i-a dat toate uneltele de care a avut nevoie, ca să îşi dobândească propria iluminare şi să se cucerească pe sine, ajungând la nemurire.
În sfârşit, cunoaşterea păzită cu atenţie a şcolilor de Înţelepciune Străveche şi a marilor maeştri ai vremurilor este scoasă la lumină, ca să o vada toţi, să înveţe şi să devină ei înşişi maeştri.
Cartea aceasta vă va purta într-o călătorie de descoperire de sine, pe urma paşilor lui Ramtha şi a reflecţiilor lui asupra călătoriei vieţii lui. Principalele teme pe care le discută Ramtha în această carte sunt:
- Calea unui maestru către iluminare;
- Conştiinţa şi energia, ca ţesătură a realităţii;
- Observatorul din fizica cuantică;
- Spectrul electromagnetic şi conştiinţa;
- Impactul minţii asupra vieţii şi corpului nostru;
- Sinele ascuns şi personalitatea;
- Manipularea genetică şi evoluţia;
- Câmpul auric care înconjoară corpul, ca straturi de frecvenţă;
- Energia kundalini şi transmutarea;
- Cele şapte sigilii şi centrii de conştiinţă din corp;
- Funcţia creierului în crearea realităţii.

Cartea Alba – Ramtha
Învăţăturile lui Ramtha ne oferă o perspectivă unică prin care să privim misterul vieţii. Ele ne oferă un cadru în care întrebările la care filozofia, ştiinţa şi religia nu au putut da un răspuns, capătă un nou înţeles. Aceste învăţături pot lărgi raza de acţiune a experienţei umane, dincolo de graniţele stabilite de ştiinţă şi de diversele religii din lumea de azi. Sistemul de gândire al lui Ramtha nu este nici religie, nici interpretare filozofică a realităţii. El este adevărul obţinut şi verificat prin experienţele unui membru al rasei umane. În acest fel poate fi explicată cunoaşterea lui Ramtha – ştiinţa lui Ramtha. Dat fiind că s-a păşit deja pe această cale, porţile sunt deschise pentru aceia care doresc să o exploreze şi să facă propria călătorie în necunoscut.

Profetiile de la Celestine (I) – James Redfield
"Profeţiile de la Celestine" conţine secrete care schimbă lumea. Extrasă din înţelepciunea milenară, îţi spune cum să legi între ele lucrurile care ţi se întâmplă chiar acum şi te lasă să vezi ce se va întâmpla în vitor.
Această carte a trecut din mână in mână, de la un prieten la altul, până când a apărut în câteva librării mici din America. Este o operă care a ieşit la lumină într-o lume care are mare nevoie de ea. Povestea este captivantă, o aventură şi o descoperire continuă, dar şi un ghid care are puterea să cristalizeze percepţia a ceea ce eşti şi a locului în care te afli în viaţa şi să îţi îndrume paşii cu o nouă energie şi cu un optimism care te va duce spre ziua de mâine.

A zecea Viziune (II) – James Redfield
Această carte care continuă "Profeţiile de la Celestine" este o parabolă descrisă sub forma unei aventuri, o încercare de a ilustra transformarea spirituală continuă care se petrece în zilele noastre. Am scris aceste volume cu speranţa că voi putea prezenta o imagine care să fie recunoscută de toată lumea, un portret viu al acestor peripeţii, trăiri şi fenomene noi ce definesc intrarea noastră în cel de-al treilea mileniu.
Consider că facem cea mai mare greşeală atunci când credem că legile spiritualităţii au fost înţelese, fiind de-acum bine stabilite. Istoria ne arată că învăţătura (cunoaşterea) şi cultura umană evoluează continuu. Numai părerile personale nu se schimbă, fiind închistate în dogmatism. Adevărul este mult mai dinamic şi marea bucurie a vieţii constă în a căuta acest adevăr, în a căuta propriile adevăruri şi a le împărtăşi apoi şi altora, în a urmări modul cum ele se sincronizează şi evoluează, căpătând o formă limpede exact la momentul potrivit pentru a produce un impact în viaţa cuiva.
Ne îndreptăm cu toţii într-o anume direcţie, fiecare generaţie aducându-şi aportul ei la ceea ce au construit predecesorii, pentru a ajunge la un final ce ne-a fost destinat, dar pe care acum ni-1 aducem numai vag aminte. Străbatem cu toţii acest proces al "trezirii", încercând să aflăm cine suntem de fapt şi de ce ne aflăm aici, sarcină care adesea este foarte dificilă. Cu toate acestea, am convingerea fermă că dacă reuşim să sintetizăm cele mai bune tradiţii pe care le-am moştenit, dacă vom păstra tot timpul în minte ceea ce avem de făcut, vom putea trece peste toate încercările şi relaţiile tensionate care apar pe măsură ce străbatem acest drum, vom reuşi să vedem miracolele din jur şi ceea ce ne-a fost destinat să trăim.
Asta nu înseamnă că trebuie să minimalizăm formidabilele probleme cu care se confruntă încă omenirea, ci doar că fiecare dintre noi, în felul lui, este implicat în găsirea soluţiilor. Dacă vom rămâne treji, conştienţi de acest mare mister care este viaţa, vom putea vedea că am fost "plasaţi" perfect, exact la locul potrivit pentru… a schimba lumea.

Secretul Shambhalei (III) – James Redfield

Din cea de-a treia carte din seria deschisă de "Profeţiile de la Celestine", vom afla care este originea intuiţiilor care au impact asupra vieţii fiecăruia dintre noi.
Gradat, vom experimenta şi noi odată cu eroii călătoriei iniţiatice, schimbările interioare necesare pentru a avea acces la un nou nivel de conştiinţă, iar în final vom descoperi cu plăcută uimire că viziunea noastră asupra universului a devenit mai bogată, mai nuanţată, că există o extraordinară ordine în aparentul haos ce ne înconjoară.

Viitor cu cap de mort (I) – Radu Cinamar
"Viitor cu cap de mort" uimeşte mai ales prin revelarea unor realităţi nebănuite, care ne orientează atenţia şi interesul către domeniile enigmatice ale vieţii şi civilizaţiei umane.
În vara anului 2003, într-o zonă neumblată din Munţii Bucegi, echipa Departamentului Zero (o secţiune ultrasecretă a Serviciului Român de Informaţii) a făcut o descoperire epocală care ar putea schimba complet destinul omenirii.
Presiunile diplomatice colosale efectuate de Statele Unite ale Americii asupra guvernului României pentru a nu divulga această descoperire lumii întregi au condus la o înţelegere temporară între cele două state şi la o inedită colaborare de ordin ştiinţific şi militar în cadrul echipei speciale care a plecat în "Marea expediţie". Implicaţiile sunt însă mult mai complexe, datorită imixtiunii ordinului ocult al Iluminaţilor, care a urmărit să preia controlul atât asupra locaţiei descoperii, cât şi asupra expediţiei româno-americane.
Expert în studierea şi cercetarea fenomenelor stranii şi totodată conducătorul unor operaţiuni de importanţă strategică excepţională pentru statul român, Cezar Brad este eroul evenimentelor şocante care s-au petrecut în Munţii Bucegi, dar şi a celor două întâlniri memorabile cu un reprezentant de frunte al Iluminaţilor, membru al grupului Bilderberg.

12 zile (II) – Radu Cinamar
"Nu cred că există persoană care să nu-şi dorească să fie fericită şi care să nu vrea să cunoască tainele universului. Apare însă întrebarea fundamentală: cum se poate realiza aceasta? Din câte ştiu, există multe căi, dar toate au în comun acelaşi element şi anume faptul că avem de-a face cu un proces al devenirii, care are loc în timp. Poate că acesta este şi motivul principal pentru care mulţi oameni renunţă la calea spirituală a cunoaşterii chiar înainte de a realiza o veritabilă transformare lăuntrică a fiinţei lor; îi sperie efortul, ideea de a fi perseverenţi. în cazul meu, procesul transformării a fost extrem de acce-’ lerat şi a durat doar douăsprezece zile. Probabil că, dacă ar fi durat mai mult, mintea mea ar fi găsit anumite căi "subversive" de a atenua şocul evenimentelor uluitoare cu care m-am confruntat şi atunci m-aş fi blocat la un anumit nivel inferior de înţelegere; cine ştie cât timp ar fi trebuit să rămân acolo până să realizez următorul pas?!
Descrierea sublimei perioade de douăsprezece zile din viaţa mea constituie chiar subiectul cărţii de faţă. Dacă ar fi să raportez acele zile la timpul meu subiectiv, aş spune că, de fapt, am trăit mai mulţi ani, dar într-un mod foarte condensat, într-o dimensiune complexă a fiinţei mele. Pentru a înţelege acea dimensiune, destinul a făcut să întâlnesc câteva finţe, nu neapărat umane, care mi-au jalonat cu precizie traseul până la tulburătoarea întâlnire cu Machandi. Acela a constituit, fără îndoială, punctul de inflexiune al existenţei mele. Nimic, pornind de la acel moment înainte nu a mai fost ca în trecut. O altă lume, un alt univers…
Nu sunt decât câteva luni de la evenimentele pe care le-am trăit atunci cu mare intensitate, dar cu toate acestea vibraţia lor caracteristică nu m-a părăsit nici un moment. De aceea, am decis să le fac cunoscute pe această cale, în măsura în care ele vor reuşi să trezească interesul cititorului. Există o cauză şi un sens în orice aspect al vieţii noastre. Poate că în acest imens angrenaj, relatarea evenimentelor următoare va fi precum o rotiţă miraculoasă care este în măsură să declanşeze profunda transformare spirituală din fiinţa noastră. în tot acest demers, fundamentală este pătrunderea în inima subtilă…" – RADU CINAMAR

Misterul din Egipt (III) – Radu Cinamar
Cel de-al treilea volum al seriei iniţiate de Radu Cinamar reprezintă mult aşteptata continuare la best-seller-ul "Viitor cu cap de mort". Misterul, stilul alert şi mai ales bogăţia subiectelor tratate în carte îl impun pe acest autor foarte ocultat în rândul celor mai reprezentativi scriitori ai genului.
Relatarea lui biografică aduce în atenţia noastră multe semne de întrebare cu privire atât la trecutul, cât şi la viitorul omenirii. În text descoperim uluitoare dezvăluiri despre un grup secret de fiinţe care conduc din umbră şi manipulează viaţa oamenilor, dar de asemenea aflăm şi despre metodele cele mai potrivite pentru a contracara acest grup, perceput ca un veritabil guvern mondial secret.
Evenimentele prezentate se îmbină elegant cu fine observaţii de ordin psihologic şi spiritual, care de multe ori oferă soluţii practice şi eficiente pentru ca viaţa noastră să devină mai bună. Descrierile remarcabile ale unor realităţi din trecutul îndepărtat al istoriei şi mai ales claritatea cu care sunt expuse anumite aspecte iniţiatice fac din această carte o bijuterie a cunoaşterii ezoterice.

Pergamentul Secret (IV) – Radu Cinamar
Al patrulea volum din serie este o revelaţie bulversantă, care ne arată că Radu Cinamar are încă mulţi aşi ascunşi în mâneca obscură a serviciilor secrete. Dupa o absenţă editorială îndelungată, scriitorul ne prezintă o succesiune uimitoare de elemente biografice, care include modificări spectaculoase la nivelul Departamentului Zero, colaborarea cu Pentagonul într-o misiune foarte importantă în Antarctica, "cheia" Pergamentului Secret şi mai ales esenţa dezvăluirilor pe care Cezar Brad le face cu privire la una dintre cele mai controversate descoperiri din munţii Carpaţi, în anii 90. O mină de informaţii care nu trebuie ignorată…

Balchis2000, parola "Dumnezeu" – Ovidiu Dragos Argeseanu
Poate vreodata sa-mi plateasca durerea pe care am trait-o pe acest pamânt? Ranile, torturile, pierderea celor dragi, decaderile si suferintele pe care le-am indurat timp de mii si mii de ani? Am fost decapitat, schilodit, vândut ca sclav, falit si muritor de foame. M-au mâncat viermii de viu, m-au sfârtecat fiarele, m-a ucis apa, aerul, focul si pamântul. De furie, am ucis fara motiv, am umilit din ura, de frica, pentru aur si bani.

Arta razboiului PSI – Ovidiu Dragos Argeseanu
Din sumar: Razboi cu UNA; Despre credibilitate; Geniul; Despre suflet; Hotii de suflete; Sinuciderile comandate; Karma; Regresia; Despre Reiki; Despre radiestezie; Legaturile; Magia plantelor; Hainele in magie; Magia tiganilor; Magia evreilor; Magia rusilor; Ritualul masonic; Ce este boala. O carte fascinanta despre ceea ce exista dincolo de ceea ce vedem in realitatea perceptibila cu cele 5 simturi.

Arta razboiului PSI. Protectia – Ovidiu Dragos Argeseanu
Nu mai am de gând sa lupt spiritual cu nimeni. Nu stiu daca am devenit mai intelept. Poate ca am obosit, m-am plictisit sau intru deja in legea iubirii. Dar, in ceea ce priveste lupta PSI, nu voi mai lupta cu nimeni. Oricum nu ar fi drept fata de adversari la câte stiu. Dar nu acesta este motivul principal, ci poate acela ca nu mai vreau sa raspund la rau cu rau.

Atacul PSI. Intre stiinta si magie – Ovidiu Dragos Argeseanu
Nu stim sa ne rugam, nici sa ne cerem iertare, si asta din cauza faptului ca nu stim fata de ce gresim. In timp, mi-au venit diversi pacienti care aveau fiecare problemele lor. Am realizat ca fiecare platea pentru ceea ce gresise. Raul pe care il facuse in viata asta sau in alta se intorcea ca un bumerang. Asa am ajuns sa inteleg ca iertarea si iubirea fac sa se taie legaturile karmice si am ajuns la aceasta forma de rugaciune care este o sinteza a rugaciunilor ortodoxe, radiestezice si a mea personala.
Din sumar: Universul ca energie; Chakre si biocâmpuri; Telepatia; Mesajele subliminale; Magia; Soldatul manciurian; Deochi si descântec; Grilele de cristale; Lumina informata; Hotii de gânduri; Demonologie; Argintul viu

Devenirea – Ovidiu Dragos Argeseanu
Acum trebuia sa se pregateasca pentru mâine ca sa ia puterea demonului. Pentru asta trebuia sa il duca in fata Celui de Sus invins, legat. Asta nu era o problema, o mai facuse. Bolnavii se duceau la Liturghie si in timpul slujbei se vindecau. Nu stiau ca cel care le lua chinul pacatelor era el, intrau pe usa bolnavi si, minune, ieseau sanatosi. Din când in când câte un copil vindecat povestea cum iesise din el câte un duh necurat si cum venise un inger imbracat in haine albe si ii taia capul.

Legea Atractiei. Invataurile lui Abraham – Esther si Jerry Hicks
Această carte prezintă noţiunile de bază pline de forţă ale originalelor învăţături ale lui Abraham. În paginile acestei cărţi veţi descoperi cum toate lucrurile, dorite şi nedorite, vă sunt aduse de către această lege, cea mai puternică din univers: Legea Atracţiei ("Cele care se aseamănă se atrag"). Mai mult ca sigur că aţi auzit zicalele: "Cine se aseamănă se adună", "Păsările cu aceleaşi pene zboară împreună" sau "Ţi se face aşa precum crezi" (o credinţă sau convingere este doar un gând pe care continui să îl menţii); şi deşi s-au făcut multe referiri la Legea Atracţiei de către unii din cei mai mari învăţători din istorie, niciodată până acum nu a fost explicată în termeni atât de clari şi practici, ca în acest best-seller al autorilor Esther şi Jerry Hicks.
Aici veţi învăţa despre Legile omniprezente care guvernează Universul şi cum puteţi face ca ele să acţioneze în avantajul vostru. Cunoaşterea pe care o veţi absorbi citind această carte va înlătura din viaţa voastră mersul la nimereală, pe ghicite. Veţi înţelege în sfârşit ce se petrece în viaţa voastră, ca şi în cele ale persoanelor cu care inleracţionaţi. Această carte vă va ajuta să fiţi, să faceţi sau să aveţi, plini de bucurie, orice vă doriţi!

Puterea Prezentului – Eckhart Tolle
Se întâmplă uneori ca privirea noastră să se lipească fie de un nor rozaliu, fie de gingăşia unei flori sau de zâmbetul unui copil. Mintea se opreşte şi, brusc, parcă ne simţim inundaţi de o pace interioară, de o linişte şi de o bucurie infinite, ca şi cum fiinţa noastră nu mai are graniţe, nu mai există nici timp, nici spaţiu. Am da orice să păstrăm această stare, să o regăsim ori de câte ori vrem. O astfel de trăire ne catapultează dincolo de graniţele cotidianului, asfel încât, pentru o clipă, ne întoarcem la Sinele nostru Adevărat.
Putem privi această carte ca pe o provocare: imaginea pe care o dăm acum realităţii este într-adevăr şi cea mai adecvată, adevărul ultim despre noi înşine? Ştim cine sîntem, care este puterea noastră reală şi în ce rezidă ea?
Însă ea este, de fapt, o călătorie spirituală, în care să depăşim locurile comune ale gândirii cotidiene. Cea mai înrădăcinată prejudecată este aceea că suntem totuna cu mintea noastră. Într-adevăr, mintea poate fi un instrument extraordinar, dar în acelaşi timp este principala sursă a anxietăţii noastre. Cu fluxul ei constant de gânduri despre trecut şi griji legate de viitor, mintea ne macină personalitatea, liniştea, potenţialul şi ne împiedică dezvoltarea spiritului.
Mulţi dintre noi vor descoperi că obstacolul cel mai mare în calea acestei dezvoltări îl reprezintă relaţiile noastre cu ceilalţi, mai ales relaţiile intime.
Urmând lumina călăuzitoare a acestei lecturi, putem ajunge la comuniunea reală cu ceilalţi. Ne putem descoperi sinele autentic, complet şi perfect. Putem deveni noi înşine, stăpâni pe forţa noastră spirituală reală – dacă ne abandonăm momentului prezent.

Destinul Sufletelor – Michael Newton
În "Destinul Sufletelor", 67 de oameni asemeni dumneavoastră îşi trec în revistă amintirile din viaţa de dintre vieţi. Această carte, bazată pe cercetările efectuate de hipnoterapeutul Dr. Michael Newton în domeniul vieţii de după moarte, se adresează deopotrivă cititorilor primului volum al autorului, "Călătoria Sufletelor", cât şi celor ce de-abia acum iau contact cu scrierile acestuia.
Puteţi explora în detaliu amintirile dumneavoastră spirituale citind aceste relatări ce aparţin unor oameni scufundaţi în stare de hipnoză adâncă, aflând detalii fascinante despre:
* Scopul nostru pe Pământ
* Aşezările spirituale în care se duc sufletele după moarte
* Modurile în care spiritele iau legătura cu cei în viaţă
* Ghizii spirituali şi fiinţele înţelepte care ne iau interviu după fiecare viaţă
* Suflete pereche
* Legăturile dintre grupurile de suflete şi familiile umane
* Modalităţile de recreere ale sufletelor şi călătoriile acestora în viaţa de dintre vieţi
* Legăturile dintre suflet şi minte
* De ce alegem anumite trupuri
"Călătoria Sufletelor a fost primul pelerinaj pe care, alături de clienţii mei, l-am făcut în lumea spiritelor, pe marele râu al eternităţii. Destinul Sufletelor vă va duce într-o a doua expediţie printre minunile lumii spiritelor, de-a lungul aceluiaşi râu, fără să vă priveze de şansa unor excursii colaterale, în zonele cele mai semnificative. Explorarea noastră va dezvălui multe din aspectele ascunse ale călătoriei de după moarte şi va spori înţelegerea noastră despre incredibila ordine ce există în viaţa de după."
———————————————————–

| AlexaSiAtat3 a răspuns:

Intreaba bibliotecarul/a

| savancea a răspuns:

Gazda de Stephany Meyer -cea mai buna carte pe care am citit-o vreodata!

| Marina_1478 a răspuns:

Dune de Frank Herbert. E SF si mie mi s-a parut o prezicere interesanta a viitorului. Sunt vreo 600 de pagini si are cativa "timpi morti", dar merita citita.