| youmail a întrebat:

De ce toti tampitii pun intrebari in categoriile care stiu bine ca nu au nicio treaba cu subiectul lor doar pentru ca vad ca acolo e mai mult trafic?
Va implor sa NU raspundeti intrebarilor puse in categorii inadecvate de cat cu.
"Du-te si intreaba-ma in categoria care trebuie si iti voi raspunde!"

Voi nu v-ati saturat de persoane ce vor coduri de telefoane la Sex
Sau teme de matematica la Probleme de familie?!
Si mai si incep obraznic cu "sa ma scuzati de categoria in care am postat dar... " dar pur si simplu vor sa profite de nesimtire.
Haideti sa incurajam putin bunul simt.
Va implor si va multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frumos, ai propozitii fara predicat, folosesti regulile gramaticale aiurea (asta e cumva noua moda?) si ce treaba are bunul simt cu desteptaciunea? Poti sa ai bun simt si daca nu esti prea destept (din punct de vedere intelectual, nu folosit metaforic).
Iar daca "voi astia de pe TPU", care de altfel nu sunteti decat niste copii fara educatie si asta e de plans... puneti intrebarile "unde vor muschii vostrii" si nu e nimic in neregula cu lucrul asta, atunci spune-mi te rog, de ce au mai fost facute categoriile? Iti spun eu pentru ce au fost facute: pentru a respecta o ordine. De asta e tara asta asa cum e. Daca exista o regula de bun simt nu este respectata pentru ca este vazuta ca o impunere, ca o obligatie si lumea vrea sa arate "ca muschii lor sunt mai tari" decat ai celui care a facut acea regula. Ei bine, nu-i chiar asa. Asta da dovada de o imensa prostie. Regula a fost pusa tocmai pentru a pastra o anumita ordine, ca doar nu suntem animale sa traim cum apucam (sau eu cel putin asa sper, cu toate ca ceea ce vad in jurul meu ma ingrozeste).

O tara libera nu inseamna sa faci ce-ti trece prin cap tocmai pentru ca asa vrei tu. Gandeste-te ca ceea ce faci tu afecteaza si alti oameni cu care intri in contact si poate ei nu sunt de acord. Trebuie sa respecti si parerile lor pentru ca si ei, ca si tine, traiesc intr-o tara libera nu? De ce ii zici sa isi vada de treburile lui? El nu are dreptul la opinie? Nu traieste cumva in aceeasi tara cu tine? Si daca nu respectam si libertatea/parerea celui de langa noi (pentru ca si el are aceleasi drepturi ca noi) numai pentru ca ne consideram liberi si facem ce vrem ce rezulta? Un haos total, mai rau ca la animale (daca stai sa le urmaresti cursul vietii si ele respecta anumite reguli...reguli pe care nimeni nu le-a impus si totusi le rescpecta pentru un bun curs al vietii). Vrei sa fii 100% libera fara sa tii cont de cei din jurul tau? Du-te in jungla si traieste singura; alta modalitate nu exista.

71 răspunsuri:
| andreepetpu a răspuns (pentru andreepetpu):

Esti politicoasa*

| andreepetpu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa ma doara?laughing mai fetita.ce vrei tu sa demonstrezi? ai mai multe funde decat mine.Si? tu esti de mai mult timp. ma doare extrem de tare ca vad oameni fara bun simt exact ca tine. Mai.haide.arata-ti fata adevarata. aschia nu sare departe de trunchi. dar stii ce? eu nu bag in seama toti oamenii de la celalalt colt de strada

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru andreepetpu):

"sunt in stare sa scriu ca tu nu ESTI politicoasa"
"celor de-o seama"
"te crezi desteapta?"
Si apropo, propozitiile se incep cu litera mare.

Dar da, ai dreptate, esti foarte desteapta. Si nu am intrat in discutie ca sa ma cert cu tine, ci doar mi-am spus parerea legata de subiect. De ce te ataci atat? Cred ca de desteapta ce esti. Just saying.

| youmail explică (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca mai sunt persoane ce iau atitudine fata de cei din jur.

| youmail explică (pentru andreepetpu):

Fiecare om are o parere despre el si despre cei din jur.

Te rog cauta sa nu te superi atunci cand celalat are o parere diferita fata de a ta.
Arata ca tu esti mai bun(a).

Multumesc
O seara placuta

| youmail explică (pentru andreepetpu):

Nu sunt "urgente" si ale noastre.
Singurul motiv pentru care stau pe TPU este de a cauta sa ofer sprijin, suport, sfaturi acolo unde pot la problemele celor din jur.

Uneori se poate spune "pentru a pierde vremea".

Imi pare rau ca am votat atat de rapid, nu ma asteptam ca discutia sa deucrga atat de lung.
Imi cer scuze totodata pentru lunga mea absenta de pe acest forum dar am fost plecat din tara voastra si nu am mai avut timp de stat pe Internet.

Recunosc ca nu am procedat asa cum trebuia atunci cand am formulat intrebarea initiala.
Speram doar sa atrag un mic, mare semnal de alarma.

Sunt de parere ca tu ai multe idei bune, pozitive, imi pare rau ca ne-am cunoscut intr-un astfel de mic conflict de interese. In speranta ca ma poti ierta pentru aceste mici incidente poate putem gasi impreuna o cale de comunicare.

Iti urez o seara placuta in continuare
cu respect Fratz von Buttenhard

| andreepetpu a răspuns (pentru youmail):

Bine,sa lasam cearta, am o idee.winking

| andreepetpu a răspuns (pentru youmail):

Mersi.

Am si eu o parte din vina, am sarit cu gura repede si nu am procedat asa de corect. Imi cer scuze. Am o idee cum pot atrage atentia asupra acestei probleme:

-vom face in felul urmator: (sper sa fiti de acord cu mine)

7 zile greva pe TPU

daca vom face asta,(apropo trebuie sa anuntam si alti utilizatori sa intre si ei in greva) vom atrage atentia asupra acestei probleme. sa zicem ca pana la sfarsitul acestei lune, vom trimite la cat mai multi utilizatori un mesaj in care sa le sugeram sa ni se alature noua. ei la randul lor, vor trimite si mai departe. as dori daca sunteti de acord cu mine, sa trimitem mesaj despre greva pana pe 12 decembrie, iar de pe 12 decembrie pana pe 19-20 dec. sa facem greva.

Astept comm-uri in legatura cu decizia mea.

Multumesc de sprijin.

O zi buna.

| andreepetpu a răspuns (pentru andreepetpu):

Luni.

| youmail explică (pentru andreepetpu):

Suna tentant
Sunt de acord cu ideea ta.
Imi cer scuze ca in perioada asta am tot fost plecat si nu am putut intra pe site dar promit ca sa intru mai des

| sorinel98 a răspuns:

Frumos, ai propozitii fara predicat, folosesti regulile gramaticale aiurea (asta e cumva noua moda?) si ce treaba are bunul simt cu desteptaciunea? Poti sa ai bun simt si daca nu esti prea destept (din punct de vedere intelectual, nu folosit metaforic).
Iar daca "voi astia de pe TPU", care de altfel nu sunteti decat niste copii fara educatie si asta e de plans... puneti intrebarile "unde vor muschii vostrii" si nu e nimic in neregula cu lucrul asta, atunci spune-mi te rog, de ce au mai fost facute categoriile? Iti spun eu pentru ce au fost facute: pentru a respecta o ordine. De asta e tara asta asa cum e. Daca exista o regula de bun simt nu este respectata pentru ca este vazuta ca o impunere, ca o obligatie si lumea vrea sa arate "ca muschii lor sunt mai tari" decat ai celui care a facut acea regula. Ei bine, nu-i chiar asa. Asta da dovada de o imensa prostie. Regula a fost pusa tocmai pentru a pastra o anumita ordine, ca doar nu suntem animale sa traim cum apucam (sau eu cel putin asa sper, cu toate ca ceea ce vad in jurul meu ma ingrozeste).

O tara libera nu inseamna sa faci ce-ti trece prin cap tocmai pentru ca asa vrei tu. Gandeste-te ca ceea ce faci tu afecteaza si alti oameni cu care intri in contact si poate ei nu sunt de acord. Trebuie sa respecti si parerile lor pentru ca si ei, ca si tine, traiesc intr-o tara libera nu? De ce ii zici sa isi vada de treburile lui? El nu are dreptul la opinie? Nu traieste cumva in aceeasi tara cu tine? Si daca nu respectam si libertatea/parerea celui de langa noi (pentru ca si el are aceleasi drepturi ca noi) numai pentru ca ne consideram liberi si facem ce vrem ce rezulta? Un haos total, mai rau ca la animale (daca stai sa le urmaresti cursul vietii si ele respecta anumite reguli...reguli pe care nimeni nu le-a impus si totusi le rescpecta pentru un bun curs al vietii). Vrei sa fii 100% libera fara sa tii cont de cei din jurul tau? Du-te in jungla si traieste singura; alta modalitate nu exista.