| mihaibrasov a întrebat:

Propun o noua categorie pe TPU: "Oameni mari". Si aici sa nu intre toti copiii oligofreni si semiretardati care sa ceara teme sau sa umple site-ul cu semne de punctuatie tampite. Accesul sa se faca restrictiv, alegandu-se initial sa zicem 10 utilizatori in aceasta categorie (10 experti TPU). Iar apoi cine vrea sa intre in aceasta categorie (sa poata pune intrebari sau sa raspunda la intrebari) sa aiba aprobarea a minim 3 utilizatori deja existenti din aceasta categorie. Asta ar fi visul meu referitor la TPU, pentru ca in ultima vreme, desi suntem in vacanta scolara si teme nu mai sunt, intrebarile devin tot mai aberante. Singura sectiune unde mai gaseam cate ceva interesant era "Stiinta si filosofie", dar si aici s-au infiltrat tot felul de oameni cu intrebari de tip nonsens.

Ca idee, aprobarea s-ar face pe baza unor discutii in timp real, in care, dupa 10-20 de minute vedem daca avem de-a face cu un copil (ce intreaba de sex neprotejat la 14 ani, metin, statusuri de messenger, drame in dragoste la 12 ani, melodii noi, cum se fac bratari impletite de prietenie sau alte lucruri pe care le poate afla orice idiot in 20 de secunde dupa ce intra pe google.ro ) sau un om serios.

Totusi, pentru ca acest site, dupa cum observ eu, a fost programat de un stangaci (moderarea intrebarilor se face foarte greoi, grafica ar putea fi imbunatatita, baza de date crapa repede la prea multi utilizatori, dar, culmea, exista niste scripturi care nu permit sa pun eu prea multe puncte de suspensie in intrebare sau raspuns), o astfel de modificare pe baza de date cred ca este foarte grea, iar propunerea mea va ramane doar o idee utopica.

Totusi, pentru cei care s-au saturat (viitorii oameni din categoria "Oameni mari") de toate ineptiile pe care le citesc aici, va intreb:

Sunteti de acord cu propunerea mea? Cum vi se pare ideea?

99 răspunsuri:
| 1Q a răspuns:

Daca vrei o categorie numita oameni mari fa o cerere la doamna STela arata-i ca ai sutinatori de partea ta, si zii sa va faca voua intelectualilor care va plesneste capu de ce destepti sunteti, si casa tii pe ceilalti departe de taramult vostru poti sai propui sa nu dee voie intrebariilor care nu sunt legate de stiinta voastra, deoarece toate intrebariile trec mai intai pe la admini inainte de a fi postate, nu e nevoie sa impui nici o limita de varsta, poti sa nu dai voie intrebarilor care ti se par absurde

| 1Q a răspuns:

@mihaibrasov ce tot schimbi subiectul discutiei?
aicea parca vorbeam despre altceva da u toto o dai cu gramtica,cee ce arata lipsa de interes,doza mare de ipocrizie.
U aicea vorbesti ca n-ai ce face si trebuie sa te bagi in seama ca altfel adormi, daca nu-ti convine TPU pleaca si nu mai privi inapoi.

And if you're not down with that, we got two words for yah...SUCK IT!

| 1Q a răspuns:

Vrei sa ma retrag?
Hai sa-ti spun ceva miha: I don't give up!

Tu ai pus intrebarea asta doar fiindca naveai ce face, si casa ii critici pe altii cu replici luate de pe net.Sunt sigur ca nici tu nu sti ce vorbesti.
Daca tot o dai cu gramatica atunci hai sa jucam pe domeniu tau, si citez:

,,nu doar ca ma plictisesti,dar ma amuzi prin faptul ca nu te retragi.,,

nu cumva vroiai sa zici,, prin faptul ca nu te retragi ma amuzi foarte tare,, casa nu mai zic si ca nu ai specificat de ce te plictisesc

@Tigrila daca mie imi foloseste creierul doar casa imi amintesc sa respir, nu mar mira daca as afla ca tu respiri pe gura.
Si citez:,, ...useri care inca cred ca WWE-ul e o treaba reala,,
WWE-ul este o treaba reala deoarece este o firma care castiga bani reali,care vinde bilete la meciuri reale, care vinde actiuni reale, si care investeste in actiuni reale, poate vroiai sa zici ca wrestlingul nu este o treaba reala.

| 1Q a răspuns:

@mihai bine macar ca eu is amuzant fata de tine care...(ma abtin)
Nu ma astept sa stii ce e aia WWE, sau despre ce vb noi aicea ca oricum u gasesti mereu un prilej sa critici.
Vrei sa scriu corect gramatical? da ce esti asa mediocru incat sa nu intelegi injuraturile care ti le adresez?
WWWYKI!

| 1Q a răspuns:

Bv mihai, ai scos afara prostia din tinelaughing

Se vede ca nu sti ce vorbesti, Tigrila se refera la compania WWE(World Wrestling Enterteiment), eu cea mai mai companie de wrestling, si de aceea a zis ca WWE nu este o treaba reala, vroia sa zica ca wrestlingul nu este o treaba reala(nu ce ai zis u, ca se referea la WWW) rolling on the floor
Do you smell what the rock i cookit?

| 1Q a răspuns:

Draga mihai, o inceput lumea sa nu mai fie de acord cu idee talaughing

asta inseamna ca e o idee foarte proasta,dar casa faci mai intai o categorie,,oameni mari,, trebuie mai intai angajat un IT pentru ca site asta merge ca naiba, tot o da cu probleme tehnice, la unele intrebari nici nu poti sa raspunzi, nici sa vezi raspunsu, deci casa se faca o categorie,, oameni mari,, trebuie mai intai sa ceri sa se modifice site, sal inbunatateasca.
Iar daca vei sustine aceasta idee sal inbunatateasca casa nu se mai blocheze, si sa se faca categorie aiai mult dorita, atunci eu te sustin

| 1Q a răspuns:

Draga Mihai,

Bravo tie ca ai primit un email da asta e doar o pacaleala casa te linisteasca,ii doare pe ei cot de propunerea ta,ti-am zis chiar cerzi ca se poate realiza categorie cu site asta stangagi, ti-am zis mai intai cere sa fie reparat site, fara laguri, apoi o sa ai sanse

| JustMelavJustMe a răspuns:

Da.e o dee buna.doar ca si eu sunt copil si nu-mi convine as aprecia dacachiar mi-ai citi raspunsu` (ca vad ca ai 80 de citit) si te-ai gandi ca e ca o categorie"VIP" ar trebui sa fie tot site-u lasa.nu numai ocategorie.gandeste-te bine la asta.

| Scuturici a răspuns:

Sincer sunt de acord cu tine! Desi am 13 ani nu am pus nici o intrebare referitor la ce ai spus tu.Chiar e o idee buna sa se faca o categorie pentru. ''oameni mari'' cum ai spus da nu trebuia sa-i jignesti asa. Suntem copii si invatam din greseli indiferent de ce natura e! Daca nu iti convenea trebuia sa-ti faci site-ul tau si sa-l coordonezi cum vrei tu!

Totusi ii tin partea lui''1Q'' pentru. ca are si el dreptate.Asta ar duce spre discriminare si nu imi convinde fiindca fac parete din grupul ala de ''idoti'' cum ii spui tu! Nu ar trebui sa fie asa si nu ne propune nouua ideea asta propune-i admin-ului!
Succes in continuare!

| AlxMro a răspuns:

De ce sa restrictionezi accesul copiilor? Nu poti pur si simplu sa nu bagi in seama intrebarile lor (in privinta intrebarilor sunt de acord cu tine, "Cine ghiceste cati ani am primeste funditzzza").Am doar 16 ani sper sa nu fiu "dat afara" din categoria Stiinta si Filozofie.

| ioana100 a răspuns:

Mie sincer imi e tot una,eu doar la topicul ''Hobies & Pets" raspund,cand imi mai sare o intrebare in ochi de la alta categorie raspund si la ea,eu doar as vrea ca cineva sa reduca din numarul copiilor prost crescuti de pe acest site,care injura,jignesc,mai pe scurt,isi pierd timpul si fac site-ul de ras sau macar sa-i baneze pentru o scurta\lunga perioada de timp dar vad ca pe nimeni nu intereseaza de ce se inampla pe acest site doar de imagine si de a atrage cati mai multi "clienti",sunt convinsa,cineva ia multi bani pe fiecare utilizator inregistrat,eu as zice ca sa nu ne credem asa tari ca sa se faca un topic "oameni mari", cel mai bine ar fi ca cineva sa faca ''curatenie'' si sa arunce ''carpele'' murdare la gunoi, sa le interzica accesul acestora!

| MinAh21 a răspuns:

Eu te sustin
Sunt perfect de acord cu tine

| PedoBarbie a răspuns:

Nu sunt de acord. E mai mult o discriminare de vârstă mai ales că şi copiii sunt serioşi.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Eu te sustin. Pentru genul acela de intrebari am intrat in prima faza pe site. E drept ca acum nici nu mai prea am timp pentru asta, dar... daca reusim sa facem, eu sunt pentru. Trimite-mi un mesaj si o sa-ti raspund cand intru sa vedem ce si cum se poate face. Adevarul e ca... la fel cum s-au facut categorii de adolescenti, muzica etc se poate face si o categorie de genu. Trebuie eventual sa ne gandim prin ce metoda se va face selectia pentru ca nu se cere nicaieri varsta si daca s-ar cere se poate minti si trece peste bariera asta.

| Ofiintă a răspuns:

Eu sunt de acord, si ii inteleg pe toti cei care s-au saturat de intrebarile de la categoriile adolescenti, dragoste si sex ale unor copii care se plictisesc si in fiecare zi se vad cu niste intrebari fara raspunsuri laughing
Te sustin multi si sper ca si propunerea ta sa se indeplineasca
Multa Bafta
pa pa

| mihaibrasov explică:

Va multumesc pentru sustinere. Copiii care o dau cu discriminarea: nu va fi nicio discriminare, ci doar o sectiune cu acces limitat de la Categorii; nu va fi o limita de varsta acolo, ci limita de prostie. Ideea in sine ar fi sa pot intra sa raspund serios la intrebari serioase nu sa selectez vizual printre toate aberatiile. Mai astept raspunsuri. Poate ne baga in seama vreun administrator sa ne zica cum treaba asta nu se poate, dar asa, ca idee, avem un vis comun happy. Sa speram...

O sa ma gandesc si la criterii de selectie cat mai transparente si clare. Dar partea tehnica mi se pare greu de realizat, va spun sincer. Mai ales la ce interes se aloca plangerilor utilizatorilor...

| mihaibrasov explică:

@Jelli - drepturile obtinute ar trebui sa poata fi revocate in caz de abateri. O simpla privire asupra raspunsurilor si intrebarilor acelui utilizator poate sa confere o idee despre el. Nu stiu ce te sperie asa. Site-ul nu s-ar schimba cu nimic, doar ca va mai fi o categorie in plus limitata. Atat.

| mihaibrasov explică:

@ardnaxur1961 - in intrebare am specificat ca propunerea mea va ramane foarte probabil o idee utopica happy. Stiu ca sunt vise, dar unii oameni mai cred si in vise happy.

| mihaibrasov explică:

@alexsmenaru - nu ma consider superior, probabil nu ai inteles ideea. Dar, ca idee, prea superior e o greseala de exprimare, precum este si mai superior.

| mihaibrasov explică:

@wales - TPU devine ca un televizor cu 1-2 canale bune intre 30-40 de canale cu dejectii... Nu mai ai ce sari.

| mihaibrasov explică:

@Ema - esti (sunteti) in minoritate. Macar a mea e o intrebare, nu o fraza fara nicio posibilitate de a da un raspuns, cum ai facut tu.

| mihaibrasov explică:

Macar mi-am facut o parere mai generala dupa atatea raspunsuri. Multora le e teama ca vor fi banati in vreun oarecare fel, dovada ca nu au inteles ce am propus eu.
Stati linistiti dragilor (si cei pro, si cei contra), sunt 99% sigur ca treaba asta ramane la stadiul de idee si atat. Cum a raspuns cineva, reclamele sunt singurele care merg minunat pe acest site si nu dau erori. Interese financiare si atat. Asta e tot site-ul asta. Eu unul voi mai raspunde la intrebari atat timp cat mai am ce filtra.
Dar sper ca cei care platesc aceste reclame sa se uite si ce utilizatori acceseaza site-ul si ce varste au in medie. Pentru ca in curand se vor mai destepta si astia cu reclamele lor si nu vor mai accepta orice. In clipa aia TPU se va duce de rapa, in viziunea mea.
Repet, stati linistiti, 99% sunt sansele sa nu se intample absolut nimic, inca 0.99% sa primesc totusi un raspuns de la un administrator care sa imi zica "nu putem, nu vrem, etc.", si 0.01% sa se implementeze propunerea asta utopica.
Acum trebuie sa selectez un raspuns castigator. Eh, nu-i graba.

| mihaibrasov explică:

@NachtİmОҝtobεr - recunosc. Am uitat un 'i'. Asta inseamna ca promovez analfabetismul? Serios? Uite, iau un raspuns de-al tau de la o intrebare din 28 iulie 2011:

"Nu rezolva absolut nimic daca e draguta. Majoritatea baietilor(subliniez majoritatea, nu inseamna toti) sunt maniaci obsedati de sex care daca nu le dai satisfactie te injura pana plangi. Deasta nu se merita sa iti pierzi timpul, mai ales daca vrea sa il reufze. Daca sentiemntul e reciproc ii vorbeste frumos, insa nu cred din moment ce il respinge. postat la 28 Iulie 2011 22:07"

Erori:
1. "Majoritatea baietilor sunt maniaci." -> Subiectul e majoritatea(la singular) dar verbul e la plural. Bun asa.

2. "maniaci obsedati de sex care daca nu le dai satisfactie" -> care daca nu le dai satisfactie? chiar asa e corect? te las pe tine sa te corectezi aici.

3. "Deasta nu se merita" -> Deasta nu se scrie intr-un cuvant.
4. "Deasta nu se merita" -> Ai multe greseli pe centimetru patrat. Verbul a merita nu e reflexiv.

Spune-mi, tu ce promovezi? Nu am spus niciodata ca sunt perfect, probabil ai inteles si tu gresit propunerea mea. Pe mine ma deranjeaza continutul cretin al intrebarilor mai mult, ci nu greselile gramaticale.

@1Q - Te-o fi felicitat Ema, eu iti corectez doar primele doua randuri, ca nu am chef de mai mult:

"NU inteleg ce nu-ti convine, daca nu iti place intrebariile care le au ceilalti nu te obliga nimeni sa le citesti sau sa raspunzi la ele"
1-2. nu iti place intrebariile -> corect ar fi nu iti plac intrebarile. Nu inteleg de unde vin doi de i. De fapt inteleg, am uitat eu un i si l-ai luat tu. E bine asa.
3. intrebariile care le au ceilalti -> pe care le au ceilalti

| mihaibrasov explică:

@vancea - opreste-ma prin forta psihica. laughing

| mihaibrasov explică:

@LittleandLiars - da, dar categoric e de fapt ca nu se va face nimic happy.

| mihaibrasov explică:

@1Q - tu stii sa folosesti punctul ca semn de punctuatie? Se pare ca nu. Am incercat sa inteleg ce tot zici tu acolo si, in loc sa te retragi, te afunzi in penibilitate din ce in ce mai mult. Esti modelul utilizatorului care nu ar avea ce cauta in categoria utopica "Oameni mari".

| mihaibrasov explică:

@1Q - totusi invata sa scrii inainte de a posta ceva aici. Nu doar ca ma plictisesti, dar ma amuzi prin faptul ca nu te retragi. Tu vrei sa vezi daca exista limita inferioara a prostiei?

| mihaibrasov explică:

@1Q - devii din ce in ce mai amuzant. Stii tu gluma cu banca? Aia care cedeaza prima? Nu ma astept sa o intelegi.
Referitor la ce incerci tu sa corectezi, nu faci nimic. Nu conteaza ordinea cuvintelor pe care le mentionezi, cum m-am exprimat e corect.
"WWE-ul este o treaba reala deoarece este o firma care castiga bani reali". Hahaha! Atat pot spune. Bine ca n-ai zis ca e un SRL omule. Eu ti-am zis sa te opresti, dar te apropii de limita inferioara a prostiei. Nu mai ai mult. Drum bun!

| mihaibrasov explică:

1Q - Mai incerc o data sa iti explic. Atunci cand Tigrila a spus "WWE-ul e o treaba reala si Mos Craciun exista" se referea de fapt la WWW, adica World Wide Web, care nu e o firma. Degeaba ai cautat tu pe internet ce este WWE (liderul mondial in divertisment sportiv) pentru ca nu avea nicio treaba scula cu bascula (el a scris intentionat asa, pentru isteti ca tine). Vezi tu, de-asta ma amuzi si chiar imi face placere sa iti raspund la ineptii, pentru ca tu habar n-ai despre ce e vorba. Hai, continua-ti frazele prostesti. Fetch boy, fetch! laughing

| mihaibrasov explică:

@just - si mie imi pare rau. Nu pentru tine, ci pentru faptul ca statul roman a bugetat scoala ta atatia ani si tu inca nu ai invatat sa scrii corect. Imi pare rau de banii aia, sincer.