| mihaibrasov a întrebat:

Propun o noua categorie pe TPU: "Oameni mari". Si aici sa nu intre toti copiii oligofreni si semiretardati care sa ceara teme sau sa umple site-ul cu semne de punctuatie tampite. Accesul sa se faca restrictiv, alegandu-se initial sa zicem 10 utilizatori in aceasta categorie (10 experti TPU). Iar apoi cine vrea sa intre in aceasta categorie (sa poata pune intrebari sau sa raspunda la intrebari) sa aiba aprobarea a minim 3 utilizatori deja existenti din aceasta categorie. Asta ar fi visul meu referitor la TPU, pentru ca in ultima vreme, desi suntem in vacanta scolara si teme nu mai sunt, intrebarile devin tot mai aberante. Singura sectiune unde mai gaseam cate ceva interesant era "Stiinta si filosofie", dar si aici s-au infiltrat tot felul de oameni cu intrebari de tip nonsens.

Ca idee, aprobarea s-ar face pe baza unor discutii in timp real, in care, dupa 10-20 de minute vedem daca avem de-a face cu un copil (ce intreaba de sex neprotejat la 14 ani, metin, statusuri de messenger, drame in dragoste la 12 ani, melodii noi, cum se fac bratari impletite de prietenie sau alte lucruri pe care le poate afla orice idiot in 20 de secunde dupa ce intra pe google.ro ) sau un om serios.

Totusi, pentru ca acest site, dupa cum observ eu, a fost programat de un stangaci (moderarea intrebarilor se face foarte greoi, grafica ar putea fi imbunatatita, baza de date crapa repede la prea multi utilizatori, dar, culmea, exista niste scripturi care nu permit sa pun eu prea multe puncte de suspensie in intrebare sau raspuns), o astfel de modificare pe baza de date cred ca este foarte grea, iar propunerea mea va ramane doar o idee utopica.

Totusi, pentru cei care s-au saturat (viitorii oameni din categoria "Oameni mari") de toate ineptiile pe care le citesc aici, va intreb:

Sunteti de acord cu propunerea mea? Cum vi se pare ideea?

99 răspunsuri:
| mihaibrasov explică:

@laura12 - tu ai citit tot continutul intrebarii mele? Nu e nicio discriminare. Site-ul ar functiona ca si pana acum, doar ca va mai fi o sectiune noua, limitata. Atat. Ce discriminare visezi? Macar stii ce inseamna cuvantul asta?

| mihaibrasov explică:

Dragi copilasi. Ma distreaza razvratirea voastra asupra unei idei pe care nu ati inteles-o. Dupa cum am mai spus, acea categorie ar avea o limita de prostie, nu de varsta.
Astept cu nerabdare un raspuns "te zic la mamica" laughing.
Ella, tu ai fost cea mai puerila si comica pana acum, dar, stai fara teama, mai sunt destui copii pe aici care sa te intreaca.
De asemenea mi-a placut si raspunsul : "Eu unul nu sunt de acord.Ar fi o idee destul de buna...". Asta da parere laughing.

| mihaibrasov explică:

Am primit si un raspuns oficial pe mail la propunerea mea :

Buna Mihai,

Multumesc pentru mesaj. Am notat propunerea ta, insa aceasta trebuie analizata, dupa care se va lua o decizie. Daca iti mai pot fi de folos cu ceva te rog sa imi spui.

O zi cat mai frumoasa,
Cristina, TPU.ro

Ei, sa vedem! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord.Nu esti primul user care intreaba lucruri in acest gen.Ideea este foarte buna, dar nu vad cine dintre admini te-ar asculta :?
Eu am trimis vreo 20 de mesaje pentru.ca nu puteam sa adaug la prieteni pe cineva si nu mi s-a raspuns.
Pe toate site-urile sunt idioti, n-ai ce-i face, dar aici s-a intrecut masura.Site-ul se apropie de sfarsit pe zi ce trece,intrebarile trebuie,,selectate,,(la care raspunzi,la care nu) si raportate.

Si mai este si educatia de acasa,pe care altii nu o au.:I
Intrebarile sunt toate la,, Adolescenti,,, apoi spun asa(ei):,, [ scuze categoria dar e mai vizitata ],, si incurca userii noi.

Adminii stau linistiti pe blog si nu le pasa.Cum spunea un user:,, Arde casa si baba se piaptana,,.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu te sustin deloc, fiindca consider ca macar acilisea trebuie sa vorbim de a egal, la egal.fiindca asta e problema multor copii care nu pot discuta face a face cu parintii lor sau cu orice adult despre orice probleme, numai aici e posibil.deasemeni,ei vor invata de la noi sa devina adulti,iar noi adultii vom invata sa redevenim copii,rezolvand problemele lor cu sfaturi,si dandu-le ajutor, sau criticandu-i constructiv si reparatoriu, bunaoara.parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe ce criterii o sa se aleaga? Daca se va face subiectiv si cu indulgenta?
Daca respectivii vor copia texte sau vor ruga pe cineva mai matur sa raspunda in locul lor pentru a fi crezuti?

Daca dupa aia o sa fie tot felul de plangeri "vai dar eu nu am intrebat niciodata aia si aia nu e corect lasati-ma sa intru" si tot felul de milogi. Nu mi se pare stralucita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si nu numai. Eu propun sa se faca si o rubrica despre religie. Sa nu mai vedem la stiinta si filozofie intrebari de genul "stiti ca daca va curatati sufletul o sa traiti mai fericiti?"
La puzderia de intrebari pe teme mai mult sau mai putin religioase, este clar ca trebuie sa fie si o rubrica despre religie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine esti tu sa jignesti pe oricine? De ce nu dispari tu de pe sait,daca nu iti convine? Mai bine ai fi solicitat sa fie respectate categoriile,decit sa jignesti pe toata lumea. Mihai,opreste jignirile, altfel te voi opri eu prin forta psihica, daca stii ce inseamna.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@mihaibrasov - cum crezi tu, dar tot nu mi se pare stralucit si nici profitabil.
Dar chiar, ce sa se discute in acea categorie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa fim seriosi.
Nu sunt "om mare" (aproape 15 ani) dar si daca as fi ti-as raspunde cu acelasi raspuns,e inutil.
Am mai vazut oameni care s-au saturat,petitii nu stiu ce,si n-au rezolvat nimic si sti de ce? pentru ca nimanui nu-i pasa de asta! la admini ma refer.
Gandeste-te ca daca lor le pasa nu mai lasau atatea erori nefixate,nu vindeau site-ul pentru tot felul` de reclame idioate,
In concluzie noi doi in cauza vorbim aproasta, in fine tu poti sa-ti sustii aceasta idee dar iti spun nu vei face nimic cu ea pentru ca nici-un admin nu te va lua in serios
Whatever iti urez muult noroc cu treaba asta pentru ca vei avea nevoie
Hai, numa` binewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt de acord numai ca vezi tu pe aici categoriile nu se respecta

| Filip23 a răspuns:

Mai bine ar merge o categorie " Bun simt". Pt ca sunt si destui retardati copti. Inteleg ca supervizezi oarecum si sectiunea "Stiinta si filozofie"; am citit o multime de postari cu cuvinte murdare, o multime de jigniri grosolane si supervizorii erau parca in vacanta.

| wales a răspuns:

Problema se poate rezolva foarte simplu, dacă nu-ți place întrebarea sări peste ea, precum canalele Tv.
Să nu uitam ce înseamnă TPU: Toți Pentru Unu, asta înseamnă să ne acceptam cu bune și cu rele. Poate că fiecare utilizator ar dori ca site-ul să funcționeze după ideea lui, deja sună anarhic. Soluția, fă-ți site.

| wales a răspuns:

Dragă mihaibrasov,

Ce pot să-ți spun...folosește cele doua canale care crezi tu că te reprezintă, dar nu uita numele site-ului:
Toți Pentru Unu.

| Kerli a răspuns:

Mi se pare o idee foarte buna
si eu m-am saturat de intrebari de genul : dati-mi melodii noi? cine vrea funda? care e numele tau? etc
sunt pur si simplu intrebari care polueaza saitul

| GodBlessYou a răspuns:

Ce prostie, eu propun sa facem si categoria "Oameni mici", daca te consideri prea superior pentru site-ul asta te invit sa nu-l mai vizitezi.

| Sentinel a răspuns:

Ar fi fain. Eu am trimis o propunere celor de la TPU pentru crearea unei sectiuni numite Spiritualitate.

| Tigrilă a răspuns:

@1Q Amice se vede ca iti folosesti creierul doar ca sa iti amintesti sa respiri din 2 in 2 secunde,Mihai nu a spus ca vrea sa excluda pe cineva de pe site,cum reiese in ce ai spus tu. " dar nu ii dai afara pe toti de pe acest site numai pentru ca nu iti sunt pe plac si pun intrebari stupide" cum ai dedus tu asta? El a spus ca vrea sa se faca o categorie unde useri care inca cred ca WWE-ul e o treaba reala si ca Mos Craciun exista, sa nu poata accesa categoria la fel cum creierul tau te impiedica sa vizitezi "Educatie si Cultura Generala" din pacate pentru tine

ps: daca tot rahatul ala de categorie numit"Comics" a fost facut la cerere copiilor, atunci nu vad de ce nu ideea lui Mihai nu ar fi buna!

| MititiCa a răspuns:

Categoric de acord cu tine!
trebuie sa se faca ceva, poate daca ai mai multi sustinatori se va schimba cevahappy. sa ne anunti [cel putin pe mine] cu ce putem [pot] ajutahappy.
multa bafta:*

| BandOfHorses a răspuns:

Foarte buna ideea.

| CristinasiVlad a răspuns:

Da...super propunerea, dar te referi la oameni mari ( Selena gomez...miley etc ) sau? da sunt foarte de acord!

| Gumitsăă a răspuns:

Nu, din pacate nu sunt de acord.Nu ar trebui sa te judec dar mi se pare ca faci parte din categoria oamenilor care "nu suporta" copii.Nici tu nu ai fost perfect, iar daca noi credem ca este cazul sa ascultam si parerile altor oameni, ceva mai experimentati, in legatura cu probleme noastre adolescentine e dreptul nostru. Intelectuali mai sunt pe site'ul acesta, dar nu pot sa cred ca tu faci parte din aceasta categorie. Iarta-ma daca am deranjat. Numai bine!

| airam a răspuns:

Mi se pare o idee mai mult decat exceptionalahappy adevarul este ca uneori devin deja enervanti copiii astia cu intrebari de genu "cine vrea funda" sau care isi cauta parteneri de sex la 13 ani( in loc sa ia o carte si sa citeasca sau sa se joace cu papusile).

| XxLauraVaZambestexX a răspuns:

Intr-un fel nu e idee rea pentru ca, cunosc generatia din care fac parte dar ii tin partea lui 1Q, pentru ca ce faci e discriminare pentru copii, site-ul este pentru toata lumea, daca nu iti convine ceva, usa e pe stanga (logout).

| XxLauraVaZambestexX a răspuns:

Bravo 1Q, sunt de acord cu tine.

| XxLauraVaZambestexX a răspuns:

Normal ca am citit tot+ raspunsurile pana la final si mi s-a parut o idee, nu tocmai buna, si da stiu ce inseamna cuvantul.

| Yukiee a răspuns:

Mihai, cu tot respectul, daca vrei o categorie in care sa aiba acces numai intelectualitatea, ar trebui sa-ti faci un site propriu si acolo sa misune numai teorii freudiene.Repet ce au spus inaintea mea cativa oameni cu capul pe umeri : TPU e un site unde oricine are acces, la orice categorie si indiferent ca are 4 clase ca trenu` sau isi insira pe pereti diplome de la Oxford.Pe ``cei care s-au saturat de toate ineptiile`` ii anunt ca nu-i arde nimeni pe rug si nici nu le pune streangul la gat daca nu raspund la intrebarile care nu se ridica la nivelul inteligentei lor.Cineva a spus un lucru la care as vrea sa meditezi putin : ``Trebuie sa cresti mult intelectual pentru a-ti intelege propria-ti micime``.
Numai bine.

| CetateancaTurmentata a răspuns:

Cred că e o idee foarte bună. Şi eu m-am săturat până peste cap de copiii de 12 ani care întreabă unde îşi pot găsi un partener de,, dragoste dezinteresată, cu sentimente, inspirată din filmele cu americănaşi plictisiţi de viaţă" sau alte prostioare. Chiar, nu vă miraţi că copilaşii aştia de 12-14 ani, în loc să discute cu părinţii despre dragoste si nemurirea sufletului, şi cu fraţii/prietenii despre jocuri, melodii, videoclipuri, pun toate întrebările astea aici, pe TPU?
În fine, te susţin!

| bibitza_7911 a răspuns:

Nu sunt de acord cu tine

| alexutza00xx a răspuns:

Ar fi grozav, sa nu mai vedem o gramada de intrebari stupide. eu sunt de acord. funda?