| anonim_4396 a întrebat:

Am 10 intrebari capcana pentru cei mai destepti

1. de ce "prescurtare" este un cuvant asa lung?

2. de ce se sterilizeaza acele cu care se fac injectiile condamnatilor la moarte?

3. care este sinonimul cuvantului " sinonim "?

4. de ce nu exista mancare de pisici cu gust de soarece?

5. de ce balerinele merg mereu pe varfuri? Nu ar fi mai simplu sa angajeze balerine mai inalte?

6. vreau sa imi cumpar un bumerang nou. Cum pot sa scap de cel vechi?

7. de ce avioanele nu sunt fabricate din acelasi material din care sunt facute cutiile negre?

8. daca Superman este asa de destept, de ce isi ia chilotii peste pantaloni?)

9. daca o pisica pica mereu in picioare si o bucata de paine cu unt cade mereu pe partea unsa, ce se intampla daca legam o felie de paine unsa cu unt de spatele unei pisici si o aruncam pe fereastra?

10. ce culoare are un cameleon cand se uita intr-o oglinda?

sper ca va placut
primul sosit primul servit

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

1. "de ce "prescurtare" este un cuvant asa lung?"
Ca sa se dea si el mare. laughing
2. "de ce se sterilizeaza acele cu care se fac injectiile condamnatilor la moarte?"
Ca sa nu se infecteze asistenta medicala, in caz daca se inteapa din greseala. laughing
3. "care este sinonimul cuvantului " sinonim "?"
a) Sinonimul cuvantului "similar". laughing;
b) Unul cu un sens asemanator.winking
4. "de ce nu exista mancare de pisici cu gust de soarece?"
a) De unde stii, ai gustat-o? laughing;
b) Pisicile sunt tot mai aristocrate, nu mai mananca ori si ce mortaciune. laughing;
c) N-au gasit degustori pentru a o pune in fabricatie, nu s-a oferit nimeni. oh go on;
d) Pisicile s-au imprietenit cu soarecii si nu mai vor sa-i manance nici in ruptul capului, au facut greva nationala. oh go on;
e) Nu mai sunt soarecii la moda. rolling on the floor
Mai vrei? big grin O pot tine in ritmul acesta mult si bine. laughing
5. "de ce balerinele merg mereu pe varfuri? Nu ar fi mai simplu sa angajeze balerine mai inalte?"
a) Cele inalte au urmat exemplu' Monicai Columbeanu. laughing;
b) Si-au distrus calcaiele la repetitii. oh go on;
c) Ca sa ne faca in ciuda ca noi nu putem. laughing
6. "vreau sa imi cumpar un bumerang nou. Cum pot sa scap de cel vechi?"
Il trimiti prin posta unui prieten si omori 2 iepuri dintr-o lovitura, la anul nu va mai trebui sa-i iei cadou de ziua lui. laughing
7. "de ce avioanele nu sunt fabricate din acelasi material din care sunt facute cutiile negre?"
Companiile aeriene au semnat un contract cu pompe funebre. rolling on the floor
8. "daca Superman este asa de destept, de ce isi ia chilotii peste pantaloni?"
a) Pentru a avea succes si la barbati (unii dintre ei). oh go on;
b) S-a uitat si el prea mult la FASHION TV.winking;
c) A apelat dupa sfatul lui Fitz la stilistul lui Tarki (sau cum dracu' il cheama pe nebunul ala). rolling on the floor
9. "daca o pisica pica mereu in picioare si o bucata de paine cu unt cade mereu pe partea unsa, ce se intampla daca legam o felie de paine unsa cu unt de spatele unei pisici si o aruncam pe fereastra?"
Indiferent de rezultat, nu e nevoie sa ne ingrijoram, felia de paine va ramane teafara, fara accidentari grave. oh go on
10. "ce culoare are un cameleon cand se uita intr-o oglinda?"
Una fericita - ii place ce vede in oglinda. oh go on

Mersi, @laurentiu! M-am distrat copios! thumbs up applause

P. S. intrebarea este postata la Triviale/Amuzante (pentru cei care n-au fost pe faza).winking laughing

63 răspunsuri:
| DIutsickMikBombonik a răspuns:

1.Deoarece e derivat de la cuvantul scurt
2.De unde stii ca se sterilizeaza?
3.Similar
4.Esenta soarecelui e una speciala.Nu se poate reda
5.Ca asa arata mai elegant. Si daca balerinele ar fi mai inalte tot pe varfuri ar merge
6.Il arunci la gunoi.Nu vine inapoi daca nu il arunci (in zbor)
7.De aia
8.Nu exista superman
9. Pisica cade in picioare iar felia de paine ramane prinsa de spatele ei happy
10.Culoarea mediului in care se afla.

| andreeateiubeste a răspuns:

1. pentru ca vine din latina
2. pentru ca sa nu se transmita vreo boala prin acele acelea
3. substantivele nu au sinonime
spune tu sinonimul de la prosopstraight face
4. pentru ca soareci au numai microbi
5. pentru a fi mai gingase (nu tine de inaltime)
6. ori il pui la gunoi ori il dai cuiva
7. pentu a putea zbura
8. nu el si-a ales imbrcamintea
P.S. e o fictiune
9. desigur ca pisica va ateriza in picioare
10. culoarea pe care o vad prin preajma