| ILied a întrebat:

Care e cel mai lung cuvant din lume? Sa nu umpleti pagina cu litere la nimereala rolling on the floor

Răspuns Câştigător
| CrazyLife a răspuns:

Cel mai lung cuvant din limba romana pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza. Acesta contine 44 de caractere.Cel mai lung cuvant din lume.
Formula chimica a titinei este C132983H211861N36149O40883S693, deci imaginati-va cat de mare este denumirea stiintifica. Aceasta are 189 819 de litere.

15 răspunsuri:
| MoonLight a răspuns:

…e în germană, bineînţeles, unde compunerea e principalul mijloc de formare a cuvintelor noi.
Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbau-
unterbeamtengesellschaft – 80 de litere (Engleză: Association for subordinate officials of the head office management of the Danube steamboat electrical services)

| LumeaÎnTreiDe a răspuns:

****masinariatimpuluicete****dedouasutecoispeoripesasemiligigakilosupraenspegradesitefacesateuitiincontiinulafilmedeocheate poftim cuvant lung big grin real

| sceptic a răspuns:

Alfabet, are toate literelelaughing

| ĐoarUnPunctuleţ a răspuns:

Sa mai pus întrebarea asta de 10 ori...

| SuperMagicSmile a răspuns:

Pneumo-noultra-microscopic-silico-volcani-conioza ca sa poti pronunta mai bine

Răspuns utilizator avertizat
| AdinaVreaDoarFunditeDePusInPar a răspuns:

Supercalifragilistiexpiralidociouslaughing

| Ciomega a răspuns:

Hipopomonstrosusserphialiofobios!

| Țușcă a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza este cel mai lung cuvânt din limba română, având 44 de litere, dar cel mai lung cuvânt din lume a fost inventat de lingvistul Nigel Tomm şi înseamnă "momentul dintre realul imaginar şi imaginabilul zilei de astăzi". Nimeni nu a reuşit să pronunţe acest cuvânt, până acum. Iată o mică parte din acest cuvânt:

"htoperatevenlyetattlereadsomenormousickisserstablaheaddresspinningelationockingbirdownmarketelecastranslationuancevolvesta

blepialactationotendoingoodamageatoastoastiemblemunchelicopterisexpliciteaserelocatespindlingiraffestimatesolicitationervenrap

turedoctoreasonsevenaughtyourselvestayingringoccasionallyeahumanisticynicubelapsesquaredebilitationeutralizextragreementaste

domesticallyoungsterepletesouvenirearealityapsuddenlyounachievepidemicoolnessecondimensionalyricismusteareactioneveringrad

ualiberationextoperablutionasalizepochaloopstabilizendgamendinglovedreamsmokingrammareproducerubbingamevolutespendingr

aphiceramicspinortheastubeventfulikespressoccuraringoodsellotomorrowestablisheavinessmellsexyohohoooheydayeanotherabbite

lliesuchobbyuppielevatingrowthowonderf"

| ILied explică:

Acum sa le si cititi rolling on the floor cred ca v-ar lua un an la ala de 189819 litere rolling on the floor

| PapushaDeCristaL a răspuns:

Steropopolitrcembimzon

| Adita_8424 a răspuns:

Formula chimica a titinei, dai un search pe google.

| hazza4ever a răspuns:

Cel mai lung cuvant din lume este SMILES. Sa-ti explic de ce:
De la S pana la S sunt mile: S mile S rolling on the floor

| cristiancosmin a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza este cel mai lung cuvânt din limba română, având 44 de litere, dar cel mai lung cuvânt din lume a fost inventat de lingvistul Nigel Tomm şi înseamnă "momentul dintre realul imaginar şi imaginabilul zilei de astăzi". Nimeni nu a reuşit să pronunţe acest cuvânt, până acum. Iată o mică parte din acest cuvânt:
"htoperatevenlyetattlereadsomenormousickisserstablaheaddresspinningelationockingbirdownmarketelecastranslationuancevolvesta

blepialactationotendoingoodamageatoastoastiemblemunchelicopterisexpliciteaserelocatespindlingiraffestimatesolicitationervenrap

turedoctoreasonsevenaughtyourselvestayingringoccasionallyeahumanisticynicubelapsesquaredebilitationeutralizextragreementaste

domesticallyoungsterepletesouvenirearealityapsuddenlyounachievepidemicoolnessecondimensionalyricismusteareactioneveringrad

ualiberationextoperablutionasalizepochaloopstabilizendgamendinglovedreamsmokingrammareproducerubbingamevolutespendingr

aphiceramicspinortheastubeventfulikespressoccuraringoodsellotomorrowestablisheavinessmellsexyohohoooheydayeanotherabbite

lliesuchobbyuppielevatingrowthowonderf" dar în adevarat acest cuvânt are 3.409.750 de litere.

| pufygirl26 a răspuns:

Sternocleidomastoidian