| andrythebest a întrebat:

Care e cel mai lung cuvant din lume (adica chiar din lume)?

9 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

PNEUMONO ­-ULTRA-MICRO-­SCOPIC-SILICO­-VOLCANO­-CONIOSIS (am pus liniuţe pentru a înţelege oarecum cuvântul, are 45 de litere si este cel mai lung cuvant).Dar să ne gândim cum arată o carte de identitate a unui om care locuieşte în Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch (58 de litere). Este un orăşel cu 3.000 de locuitori, în Ţara Galilor.
Bine ai venit în Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu (85 de litere). Sigur ai reţinut numele acestui deal din Noua Zeelandă.În DEX 98 apare un cuvânt de 25 de litere. ELECTROGLOTOSPECTROGRAFIE este cel mai lung cuvânt din limba română, deşi există termeni medicali de peste 40 de litere, însă ascunşi prin tratate de profil.
Daca doresti mai multe detalii http://verticalnews.ro/......agilistic/ :D

| NoCharachter a răspuns:

Uite cuvinte lungi: electroglotospectrografie, pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconicoză, difosfopiridinnucleotidpirofosfatază, encefalomielopoliradiculonevrită, Gastropiloroduodenojejunostomie, autoînsămânţările pare să fie singurul cuvânt care conţine toate cele opt vocale, euroobligaţiune, semiautopropulsaţiei, bildungsromanesc, treieratoarei, protocromozom, degenerescrentele, citomegalovirusuri, supercalifragilisticexpialidocious
Dar cel mai lung este tongueneumoultramicroscopicsilicovolcaniconioza

| Coriine a răspuns:

Mama ce raspunsuri ai primiiiit rolling on the floor))), m-am chinuit minute sa descifrezrolling on the floor))

| MaTrIx8378 a răspuns:

Cel mai lung cuvant din limba romana are 44 litere si este:
pneumonoultramicroscopicsilicovulcaniconioza

| St3fanuTz a răspuns:

Corcorotopisnita se plimba pe alee cu Fernando de la Caransebes idolul femeilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hippopotomonstrosesquippedaliofobia

| Anna_9057 a răspuns:

Cel mai lung cuvant din lume este: Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioză

| BogdanCostia a răspuns:

Găseşti câteva variante [url=http://www.tpu.ro/......ici[/url].

| crippless a răspuns:

CacatpisatuntmazgacopturagalbenadiariemandarieuleipateuuntalunecosicopturabesicisicutavioletamorenaMORENAAAAAAAAAAAAapapLAAAAATAAAAAA