| anonim_4396 a întrebat:

Care este numele "gugustiucului"? Si nu ma refer la denumirea in latina a pasarii...Pentru ca daca stai si te gandesti numele de "gugustiuc" vine de la sunetul scos de acesta.Cam la asta se reduce informatia noastra despre aceasta pasare si in general la anumite lucruri si fiinte de langa noi, dupa o banala denumire, o eticheta...

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Porumbel salbatic.

| sorin a răspuns:

Nu cred ca mai au alta denumire, decat gugustuc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Streptopelia decaocto, aceasta este denumirea in latina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Noi ii spuneam stiugugu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Turturica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Turturica

| ioanabanana a răspuns:

Numele gugustiucului este gugustiuchappy. Regional se numeşte şi porumbel-turcesc. Face parte din familia Columbidae si e un fel de frate a porumbelului salbatic.

Lucrurile de pe lumea asta, cand au primit un nume, l-au primit probabil din anumite motive. De aceea pisica nu se numeste bolovan si asa mai departe. Deci nu este o gluma; gugustiucul se numeste gugustiuc...
Si daca nu detii cunostinte despre mediul inconjurator, iti recomand o enciclopedie.
Si inca ceva: NUMELE CHIAR ASTA REPREZINTA PRIN DEFINITIE: O ETICHETA!