| Sara2 a întrebat:

Conjugati verbul "a vamui" adica a trece prin vama

Răspuns Câştigător
leonardk
| leonardk a răspuns:

Eu dau euro
Tu dai dolari
El ia tot.
Noi dam wiskey
Voi dati tigari
Ei iau tot.
Multumita?

8 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Asta e verbul meu preferat... smug

| CrucifiedCountess a răspuns:

Va mu iesc =)

| yadora a răspuns:

La vama ajungi cum ajungi... dar cand e sa treci s-ar putea sa plangi ca nu mai ai ce conjuga ca te vamuiesc aia de tot!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A vamui are sensul de a percepe, a impune o taxa la vama si nu a trece prin vama si se conjuga: vamuiesc/vamuiesti/vamuieste/vamuim/vamuiti/vamuiesc!
Nu voi spune niciodata ca am vamuit in Ungaria/Bulgaria...etc, pentru ca prin asta nu se intelege ca am trecut granita, ci se intelege ca am impus o taxa celor cate tranverseaza granita....si daca nu esti vames, cred ca te paste inchisoarea pentru ceva ilegalitati! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

*Traverseaza ...scuze!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu pot sa va-muiesc? daca asta e conotatia conjugarii? daca nu, scuze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci cum e corect? eu vamuiesc, tu vamuiesti...si noi vamuim? sau cum? are cineva vreun link...cu conjugarea verbului? va rog! mersi

| amalia_3598 a răspuns:

LA toate persoanele? Sau la toate timpurile indicativului?smug