| DjTactumare a întrebat:

Cum se scrie corect
va intra calul in gara sau
v-a intra calul in gara?

17 răspunsuri:
| DaVà a răspuns:

Va intra calul in gară se scrie corect. Dacă mai vrei expliccaţii dă-mi pm

| CriCri a răspuns:

Se scrie :"Va intra calul in gara." va se scrie dezlegat doar atunci cand zici:"V-a certat aseara" pe cine a certat? pe voi.In propozitia ta ai un verb la viitor, indicativ.

| Malphas a răspuns:

Va intra calul in gara. happy

| NobodyHeree a răspuns:

Va intra calul in gara.

| BruneTTe a răspuns:

"Va" - deci legat

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Va intra calul în gară, deoarece "va" este forma de viitor.
Uite şi un exemplu cu cratimă :
V-a mâncat toată prăjitura. Cui a mâncat? Vouă - v.

Baftă!

| abcdefghijk1234567891011121314151617 a răspuns:

Se scrie corect ''va intra calul in gara''. Deoarece se foloseste ''va'' (fara cratima) cand sta pe langa un verb si impreuna exprima viitorul.
De fapt, a doua varianta pe care ai scris-o nici nu are sens, deoarece se foloseste ''v-a'' (cu cratima) cand sta pe langa un vb si impreuna formeaza trecutul. In 'v-a intra', ' v ' este pronume personal si 'a intra' este verb.

| DjTactumare explică:

ba, voi ati vazut categoria la care am scris?laughing sau nu stiti faza?

| DjTactumare explică:

Calculatorul a ales ca raspunsul sa il dau lui erotic consuela, draga mea, daca va intra calul in gara ia-l de ...coada da-l afara laughing

| Comeandtellmesomething a răspuns:

Va intra calul in gaura.
(efectul T/A)

| Tweetymrrr a răspuns:

Sau se scrie corectbatting eyelashes

| andragrigoras2000 a răspuns:

prima variantawinking

| NOBODY a răspuns:

Ce să caute în gară?

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Intra ursul in camara...

Răspuns utilizator avertizat
| DjTactumare explică:

Cauta,ca e cal si e dat dracu laughing

| Gentleman_2265 a răspuns:

Ti-a intrat calul in gura e cel mai corect!