| TheToxicNightmare a întrebat:

De ce s-a inventat iepurele de pasti si nu gaina pastelui?

Răspuns Câştigător
| GrigoreVarlam a răspuns:

Gaina are treaba ei de Paste ne da ouale laughing despre iepure m-am documentat si eu mai demult si c-am peste tot am gasit povestea urmatoare : O veche legenda spune ca zeita Eostre a gasit intr-o iarna o pasare ranita pe camp, in zapada. Zeita a vrut sa o salveze de la moarte si a transformat-o intr-o iepuroaica ce si-a pastrat posibilitatea de a depune oua. In semn de multumire pentru binefacatoarea sa, iepuroaica obisnuia sa decoreze ouale facute si sa le daruiasca zeitei.

Asa a aparut aceasta traditie a iepurasului care aduce daruri copiilor in pragul primaverii.Si nu este deloc intamplatoare alegerea lui ca reprezentare. Cunoscut ca unul dintre cele mai prolifice animale, iepurele simbolizeaza in multe culturi viata noua care renaste primavara si bucuria de a avea multi urmasi, el neavand totusi legatura cu istoria biblica a mortii si Invierii lui Iisus. big grin oricum niciodata no sa stim exact semnificatia iepurelui de Paste

4 răspunsuri:
| madalicious a răspuns:

Pai...nu stiu de ce. big grin

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Acuma găina să şi facă ouă să şi împartă? Are şi ea subalternii eiwinking

| laura64 a răspuns:

Probabil ca e la fel de non violent ca si mielul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca iepurele merge pe un fir logic, sa luam de exemplu:invierea care are legatura stransa cu iesire din cripta si ouale iar apoi sunt iepurii care...rolling on the floor deci e totul logic aici am vrut sa ajung big grin