| Kyky a întrebat:

De ce se trag clopotele?

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

De funie...

32 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

De funie... tu de ce credeai...

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

De franghiehee heelaughing

| Bishop a răspuns:

De sfoara laughing

| andi a răspuns:

Uite asa...

| Wtf9000 a răspuns:

Ca sa intrebi tu. laughing

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

De funie!

| anonim a răspuns:

Pentru ca nu se imping. rolling on the floor

| Elly4all a răspuns:

Pai daca te referi la cum se trag adica de ce, se trag de funii... iar al doilea inteles este ca se trag atunci cand iese preotul cu mortul...happy

Janina
| Janina a răspuns:

Pai atunci cand se trag mai rar, adica e o scurta pauza intre batai inseamna ca a murit cineva si se anunta cu o zi inainte de inmormantare.
se mai trag duminica, in timpul slujbei
si atunci cand e sarbatoare, in ultimele 2 cazuri bataile sunt mai repezi si nu au pauze intre ele
la asta te refereai?

| Kyky explică:

laughing Buna remarca, Emil

| Kyky explică:

Elly4allhee hee cred ca oricine stie motivul. Vroiam doar sa vad daca functioneaza spiritul de observatie :p
Si pot sa spun, ca da happy

| Kyky explică:

SECRETEL, asta e motivul. Cu 2 minute in urma ta, am spus la ce ma refereamhee hee Multumesc, oricum :p

| Kyky explică:

Simona24, stiu destule :p Daca vrei ti le scriu intr-un mesaj happy

| Kyky explică:

@liviupaun: Nu happy Nu ma uit la desene.

mlm
| mlm a răspuns:

Ptr ca anunata zi de sarbatoare, moartea unei persoane, se trag de funie.

| Brigitta a răspuns:

Depinde de religie.

| alexxx_3182 a răspuns:

Tari intrebarile astea...stii cand merg de minune dupa un kef...sa le pui celor care sunt betzi...am patit-o eu la intrebarea''unde a fost sapata prima fantana in romania?''crede'ma mi-am batut creierii cred ca vreo ora si tot n'am reusit sa dau raspunsul corect...cica ''in pamantlaughing
rolling on the floor)

| alecs_5368 a răspuns:

De sfoara

| simona24 a răspuns:

Tari intrebarile astea, aia cu clopotele o stiam dar aia cu fantana, nulaughingmai stiti? ca am un forum crazy si vreau sa le postez acolohee hee

| liviupaun a răspuns:

De funie.intrebarea ai luat-o cumva din desenul dexter

| fryekid a răspuns:

Vai vai...auz acolo...clopotele se trag la ore fixe... dimineata 12 si asa laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Anunță moartea unei persoane.
Clopotele sunt puse în mișcare cu ajutorul unor frânghii.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeabahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

... Mitica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Acum se folosesc boxe, nu se mai trag clopotele.
Pa pa
rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bro: ce i cu tine? nu mai esti la serviciu. inchei asa ca un expert TPU: cu pa, pa. unde te grabesti? mergi la vreun club?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceciliarepede nu am fost eu mai. A fost Legiuitoarea, uite poti s-o intrebi si o sa-ti confirme blushing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clopotul este glasul bisericii.la sarbatori anunta prin glas vesel sarbatoarea si sfantul respectiv.si cheama oamenii la slujba.cand moare cineva, este glasul jalnic al bisericii care anunta ca un membru al bisericii a plecat fizic dintre noi, din biserica luptatoare, devenind anuntator ca respectivul este deacum membru al bisericii biruitoare.deci cerul a devenit mai bogat cu un suflet, si pamantul nu e mai sarac.se mai trage clopotul cu sunete repezi, la o alarma de cutremur, de incendiu, si alte probleme atunci fiind glasul obstei care l-a facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mitica stie