| luminita_9646 a întrebat:

Exista o teorie sociologica, conform careia toti oamenii se percep mai frumosi/buni/destepti/culti decat sunt de fapt...Cum se mai explica atunci complexele?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Curiozitate personala: ce teorie sociologica, ce nume are si de cine a fost lansata? Dincolo de teorie, oamenii au o stima de sine in general mai scazuta. Eu iti spun din practica-din 50 de oameni, intalnesc 2 care au un complex de superioritate (ceea ce intelegi tu prin "se cred mai buni, mai frumosi etc.), restul se simt inferiori altor oameni. Complexele isi pun bazele in copilarie (majoritatea) prin neafirmarea calitatilor de catre parinti sau inlocuitorii acestora. Felul in care ne percepem ca femei este creat in raport cu autoritatea paterna din viata noastra, iar felul in care ne percepem ca barbati in raport cu mama, identificandu-ne cu tatal dupa varsta de 6-7 ani. Daca in copilaria mica, parintii ne induc ca nu suntem buni de nimic sau o anumita critica (esti prost, esti murdar, esti obraznic, esti nu stiu cum), in subconstient aceasta isi pune bazele si se integreaza in adolescenta in imaginea de sine. Si asa ajungem adulti dezechilibrati emotional, intram in relatii cu persoane care ne trateaza rau pentru ca nu credem ca meritam mai mult, avem joburi sub nivelul nostru de pregatire din acelasi motiv etc. Complexe exista clar. Iar complexele de superioritate sunt tot de inferioritate, insa mascate. Daca am fost un adolescent rebel si am respins imaginea parintilor, atunci complexul indus de ei (esti prost) va fi rasturnat in oglinda (sunt inteligent. extrem de inteligent. cel mai inteligent. toti ceilalti-in frunte cu parintii sau oricine se asociaza imaginii lor-sunt niste prosti). Pentru a fi ameliorate, complexele de superioritate sunt sapate si duse la extrem pana ajung la un colaps si ramane ce a fost la baza: un complex de inferioritate, creat in relatie cu autoritati din viata noastra.

1 răspuns:
eileen
| eileen a răspuns:

Sunt persoane si persoane... cred ca toti avem un complex, ca il recunoastem sau nu, tine de orgoliul fiecaruia. Ne credem mai buni ca altii, e normal, doar ne iubim mai mult ca pe oricine dar avem si defecte pe care unii le recunosc si incearca sa scape de ele, altii se pretind atat de rotunzi incat nu au nici-o fisura.