| JeSa a întrebat:

GREIERELE SI FURNICA, banc cu proverbwinking!
(Fabula moderna)

Primavara.

Furnica sapa, pune seminte, face straturi. Apare si
greierele.
- Ce faci, greierasule?
- Merg la un tenis cu baietii.
- Mai, mai! Sa nu vii la iarna sa-mi ceri mancare, ca nu stiu ce-ti
fac!
- Da, da, bine...

Vara.

Furnica aduna, secera, coseste. Trece greierele, cu o chitara sub
brat.
- Ce faci, ma?
- Ma duc sa cant cu baietii in parc.
- Sa nu uiti: de la mine sa nu ceri de mancare.

Toamna.

Furnica culegea de zor, facea dulceturi, punea conserve. Trece
greierul, tot cu chitara sub brat.
- Ce faci, ma?
- Ma duc sa cant cu baietii in bar.
- Bine, ma, da' la munca nu vii pana la iarna?

Vine iarna.

Furnica statea in pridvor, infofolita intr-un sal si cu un
ceai fierbinte in mana, cand vede o limuzina. Din ea coboara greierasul.
- Ce faci, greierasule?
- Uite, ma duc la Paris sa cant. Am avut succes cu chitara.
- Bine, greierasule, bafta. Si daca-l vezi pe unu', Toparceanu, zi-i
ca-mi bag picioarele in "Balada" lui!laughinglaughinglaughinghee hee

Răspuns Câştigător
pupimik
| pupimik a răspuns:

Asa e in viata laughing unii il prind pe Dzeu de picior cu toate ca nu te-ai astepta sa o faca.

11 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Sa mai zica careva ca romanul nu s-a nascut poetlaughing

| smaranta a răspuns:

Asta-i sora cu vorba aia:cine munceste n-are vreme sa castige! laughing

| djandry a răspuns:

Nu era asa bancul...dar ma rog...si eu stiu ca La Fontaine a scris greierele si furnica toparceanu s-a inspirat in poezia Toamna.ma rog! merge pentru cine intelege!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bestiaalll rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor
Aşa ceva să se înveţe la şcoală, mama lor de balade.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca bancul face referire la
fabula,, Greierele şi furnica" de La Fontaine, nu la

"Balada unui greier mic" de Toparceanu.
Este un banc f. vechi, dar probabil nou pentru cei de varsta copilariei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nici unu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e viata unii pierd altii castiga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciudat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te iubesc :-x

| Theea_8516 a răspuns:

foarte tare! happy asa e si in viata...

| NicoletaLiliana a răspuns:

Nu cred ca stii, dar nu am mai auzit asa amuzamet de cand am auzit cuvantul trofil si mi sa explicat ce inseamna! laughing))))