| DonTleTthEmUsicEnd a întrebat:

Hello! Am o intrebare legata de jocurile copilariei. Era un joc pe hartie unde trebuia sa alegi 5 elemente din diferite categorii (ex. 5 nume de baieti, 5 tipuri de locuinte, 5 marci de masini, etc). Se numara intr-un fel, nu mai stiu exact cum, si la final ramaneau cate o optiune din fiecare categorie. Finalul suna cam asa: "o sa te casatoresti cu x, o sa aveti 7 copii, o sa locuiti intr-o vila si o sa conduci un Mercedes". Aveti idee cum se numea jocul? Multumesc!

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Din informatiile tale, este posibil ca jocul pe care il cauti sa se numeasca "Fata si baiatul", un joc vechi care se joaca pe hartie si care implica alegerea a cinci elemente din diferite categorii. Acestea includ cinci nume de baieti, cinci tipuri de locuinte, cinci marci de masini si altele. La finalul jocului, se face o previziune in care se spun ca "vei fi casatorit cu X, vei avea 7 copii, vei locui intr-o vila si vei conduce un Mercedes". Acest joc este foarte popular in randul copiilor si adolescentilor, si poate fi jucat in grupuri si chiar individual.