| BountyLoverXD a întrebat:

Hello! Ati citit seria Jocurile Foamei? Ce parere aveti despre aceste carti? (am citit si eu, dar vreau sa vad si parerea voastra) Ce parere aveti despre finalul cartii a treia? Va zic si parerile mele dupa ce primesc mai multe raspunsuri big grin

5 răspunsuri:
| littleblackgirl a răspuns:

Mi-au placut foarte mult cartile, un subiect unic si interesant. Descrierile foarte bine facute, detaliate si cartile sunt pline de actiune. Cat despre final, pot sa spun ca m-a surprins, nu stiu daca intr-un mod bun sau nu laughing
Cert este ca Suzanna Collins a creat niste situatii atipice in care a transpus personaje tipice. Niste oameni de la tara practic ajung modelele de viata si sperantele omenirii. Per totat mi-au placut foarte mult. Dupa cum am spus, unice.

| BountyLoverXD explică (pentru littleblackgirl):

Stii, legat de final, la a treia carte, mie nu mi-a placut, (P.S.: cei care nu au citit a treia carte nu citit acest comentariu ca sa nu aflati de pe acum cum se termina ci sa vedeti in carte laughing big grin ) m-a cam dezamagit. Adica de acolo unde zicea ca copii si Prim au fost omorati cu parasutele eu zic ca trebuia sa continue altfel, ceva de genul katniss sa mearga direct in vila lui Snow si din dorinta de razbunare sa-l omoare chiar ea, si nu inteleg de ce a omorat-o pe Coin? Sau cand a omorat-o pe Coin cum de autoriatile (rebelii) nu i-au facut lui Katniss nimic, si au iertat-o? Si as fi vrut mai multa iubire big grin Ei bine, fiecare cu parerile lui big grin In rest mi-a placut cartea fff mult, am fost obsedata de ea, serios big grin

| Lynna a răspuns:

Buna. Imi place seria Jocurile foamei, saptamana viitoare incep sa citesc ultima carte. Am citit insa epilogul in librarie ( trebuia sa astept o cologa etc.). Stiu deja ca imi va placea foarte mult. Felicitari lui Suzanne Collins!

| Teardrop a răspuns:

Jocurile foamei sunt nişti cărţi care te consumă emoţional, dacă le înţelegi.

Mi-au plăcut enorm. Da' ştiu că n-o să mai fiu în stare să le citesc încă odată, mult timp de acum încolo.

SPOILER!

Moartea lui Prim a existat pentru a evidenţia faptul că Katniss n-a fost în stare să ducă nimic la bun-sfârşit. A eşuat chiar şi în privinţa a ceea ce şi-a propus după moartea tatălui ei: Să-şi protejeze surioara.

Coin a fost cea care şi-a dat acordul pentru uciderea copiilor cu explozibil, prin urmare şi a lui Prim. Coin a fost, poate, la fel de rea ca Snow. De aceea a uncis-o Katniss. Şi Haymitch ştia.

| InnaHug a răspuns:

Mi-au placut super mult cartile, superbe. Poate as fi vrut sa fie mai mult dezvoltata relatia dintre Peeta si Katniss, si imi pare tare rau ca Prim a fost ucisa alaturi de toti copiii (era oare necesar?). Nici eu nu prea inteleg faza cu uciderea lui Coin, dar poate cineva va explica si asta big grin Oricum, am "devorat" cartile foarte rapid, cam in mai putin de o saptamana (probabil le terminam mai repede daca imi permitea timpul). Biata mea prietena, o bateam la cap in fiecare zi cu cat mai aveam de citit si ce se mai intampla in carte desi ei nu ii pasa si nu isi dadea seama de ce sunt eu asa de disperata laughing Si filmul a fost dragut, desi poate ar fi putut fi mai dezvoltata scena cu gasirea lui Peeta ranit langa rau (stiti la ce ma refer) laughing)