| anonim_4396 a întrebat:

Nu pot spune ca sunt o persoana cultivata, dar in ultimul timp ma straduiesc sa ma culturalizez -stiu ce trebuie sa fac daca el nu ma place, stiu daca Vanessa vine anul asta in romania, stiu cu ce zodie ma completez, am aflat ca petele se scot si cu foarfeca, mai stiu ca in 2012 vine apocalipsa(era sa scriu Apocalyptica-o greseala de neiertat)... dar un singur lucru NU STIU... ce dumnezeu inseamna TEZA UNICA?

Răspuns Câştigător
| kh1ss a răspuns:

o jalnica inlocuire a examenului de capacitate sau examenul de intrare la liceu(depinde de generatie)...nu ai pierdut nimic daca nu stii ce e teza unica :p

17 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Teza normala, ce se trece in catalog, doar ca de seama ei se tine cont si la admiterea in liceu.este o inlocuire a examenului de capacitate, si care are mai mari avantaje. (cred eu happy )

Anna
| Anna a răspuns:

Nici eu nu stiu exact, am impresia ca tezele unice inlocuiesc ceea ce numeam odata noi cand am terminat anii de gimnaziu "capacitatea".

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Teza nu este unica, subiectul este unic. Concret, este un fel de examen "de bac", la care sunt supusi elevii claselor a VII-a si a VIII-a. In ce consta unicitatea, elevii au la dispozitie un numar de posibile subiecte pe care trebuie sa le pregateasca in vederea examenului, iar in ziua Z, cineva din Minister extrage dintre acele subiecte, unul pe care trebuie sa-l trateze toti elevii care sustin teza. Intelegi? Este o incercare de eliminare a fraudarii examenelor. Nu se stie cat de reusita...

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Subscriu, daca se poate asa ceva, la invidia manifestata de PsihoSexlaughing

| anonim a răspuns:

Pai si cum vrei tu sa devii ''mic geniu''daca nu stii acest lucru? este impardonabil.si apropo, daca EL nu te place, stii ce sa faci, insa daca eu nu te plac, imi poti aplica aceeasi metoda ca si LUI? mai ales ca suntem si aproape unul de celalaltbig grinbig grintongue

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Te invidiez pozitiv! daca un singur lucru nu stii... si eu sufar ca nu stiu atatea!

| adeana a răspuns:

E vorba cred de Teza cu subiect unic. Este modalitatea de evaluare semestrială pentru elevii din clasele a VII-a si a VIII-a. Subiectele se elaborează de catre cei de Sus. adica Centrul National pentru Curriculum si Evaluare în Învătământul Preuniversitar si se fac dupa mai multe criterii: sa fie clar formulare si sa fie dupa programa scolara, sa aiba nivel mediu de dificultate. etc. Si sa nu poate fi fraudate.

| guralivul a răspuns:

Teza unica-subiect unic pe toata tara, la aceeasi ora si normal acelasi obiect.la clasele 7si 8. iar notele au mara valore cand se fac mediile pentru admitera in liceu
(care acum e pe baza mediilor 5-8 si nu mai este examen, ai intrat la liceu, te gandesti la bac)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Guralivul-multumesc frumos, tot am auzit zilele astea de teza unica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vali- am inteles, bine explicat.multumesc frumos!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce te chinui cu maruntisuri? Nimic nu e de durata, regulametele s-au schimbat de la an la an. Practic invatamintul a fost bulfersat total. Pai de ce crezi ca pe doamna ministru o cheama Abramburica happy? Si culmea, dupa ce si-a aratat competenta, acum este pentru a doua oara ministru. Asta nu ca numai ea poarta vina, inainte l-am avut pe Adomnitei. N-o sa-l uit cum s-a dat si el important in fata unor elevi, pe care i-a intrebat cite stele sint pe steagul UE si desi au raspuns corect, el zimbeste parinteste si spun "Nu! Mai ginditi-va." rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apropo de scosul petelor, merge si cu foarfeca, da parca mai bine merge cu bricheta laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bro... curiozitatea, nu de alta.
vali-ma omoara modestia, de aceea am si spus ca nu ma consider o persoana cultivata...ma baieti, prea luati in serios, dar eu cred ca sunteti invidiosi pe femei...of.doamne-barbatii astia!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Barbatii astia. Cine sa-i inteleaga? rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Sunt subiecte unice pe toată țara.
Aceleași subiecte de examene le parcurg toți elevii de clasele 7-8.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

OaNa-singura zodie cu care ma completez, este leul.

| Simy_3244 a răspuns:

Din cate stiu eu Teza unica se refera la faptul ca subiectele sunt aceleasi in toata tara de aceea se mai numeste "Teza cu subiect unic"...acum nu stiu sigur fiindca pe vremea mea nu se datea.