| JustMe4ever a întrebat:

Nu vi se pare aiurea ca Biserica e impotriva homosexualilor, si, cu toate acestea, icoana "Cina cea de taina" (aflata in foarte, foarte multe biserici) a fost pictata initial de un homosexual (Da Vinci)?

11 răspunsuri:
| robijam a răspuns:

...sexy time!

| robijam a răspuns:

Nu este sigur ca Leonardo Da Vinci a fost homosexual. Daca imi aduc bine aminte Freud a discutat despre sexualitatea lui Da Vinci, care in opinia lui, dadea spre homosexualitate. Pana la urma si daca tindea spre homosexualitate, nu totalitatea bisericilor crestine sunt impotriva homosexualitatii, gen cea Ortodoxa, sau cea Catolica, de restul nu stiu mare lucru sa-ti spun, dar asa in mare cred ca ai inteles ceva.

| JustMe4ever explică (pentru robijam):

E adevarat ca homosexualitatea lui Leonardo da Vinci e un subiect controversat, dar nu asta am vrut sa accentuez, ci atitudinea Bisericii (cam toate sunt asa) fata de homosexuali in conditiile in care acesti oameni au avut realizari valoroase pentru societate.

| Mayar a răspuns:

Cand cineva jigneste un om universal de spune orice prostie, deloc e crezut. Nu e nicio dovada ca e adevarat. Putea un om invidios sa imprastie acest zvon si uite.asa a inceput totul.
Michelangelo era cu adevarat homosexual,dar asta doar din cauza faptului ca nicio femeie nu l.a vrut. A avut o problema cu nasul si asta i.a stricat infatisarea,dar a fost si el un om desavarsit -nu numai sculptor si pictor,ci si arhitect si scriitor. Da, a scris o carte!
Da Vinci a descoperit circulatia sangelui si faptul ca oamenii nu au gusa, ci stomac, a dezvalui anatomia omului, necunoscuta pana la acea vreme. Si.a riscat pielea, studiind in secret! El atatea a inventat pentru omenire, iar un om prost si invidios imprastie un zvon si restul il cred!
Prostie mai mare ca asta nu cred ca este.

| JustMe4ever explică (pentru Mayar):

Leonardo da Vinci a tinut un jurnal si am citit undeva ca acolo a insemnat mult mai multe lucruri pentru care si-ar fi pierdut viata in caz ca le facea publice.
Faptul ca a fost homosexual a pornit de la niste informatii interpretate:
1. Nu se cunoaste vreo relatie cu o femeie.
2. Avea mereu barbati in jurul sau, in cercul de persoane apropiate, etc.
3. A fost implicat intr-un scandal legat de un fel de viol (el, Michelangelo, Botticelii si, probabil, si alti artisti din atelierul lui Verrocchio) si cel violat era un barbat.
Problema nu sta in faptul ca e considerat homosexual, ci in faptul ca s-au remarcat multi homosexuali in istorie si au avut multe realizari importante de care depinde civilizatia la momentul actual si aceasta categorie de oameni este inca discriminata, in special de scumpa si dreapta Biserica care a sters cu buretele faptele din Evul Mediu si acum vorbeste despre moralitate... si, sincera sa fiu, asta mi se pare ilar.

| syd2 a răspuns:

Foarte corect homosexualii sunt oameni bolnavi psihic.

| DonaldTrump a răspuns:

Isus era cam gay.

| notefree a răspuns:

Eu mi-am facut o parere despre religie si biserici
Practic aiurea adica incestul ii pacat mei in iad dar adam si eva cum sau inmultit
biserica ii lacas sfant dar preoti is pedofilii spagari etc
Bani is ochiul dracului dar in biserica se merge cu bani
BIserica ortodoxa este in potrivit homosexualitati
Si despre Leonardo nu s-a dovedit cai homosexual putea fi un zvon care sa extins

| JustMe4ever explică (pentru notefree):

Am avut curiozitatea sa deschid Biblia si sa vad care e treaba cu inmultirea (asta la o ora de religie cu profa, cred ca i-am mancat zilele).
Adam si Eva nu au fost frati, iar copiii lor s-au casatorit cu fete "din lume".
In esenta Geneza din Biblie e teoria evolutionismului spusa ca pe o poveste. Adam si Eva?! Si alte nume?! Doar o modalitate de a exemplifica...

| notefree a răspuns:

La Adam și Eva nu au fost frati dar au avut copii si nu existau alti oameni peume deci reiese incest

| JustMe4ever explică (pentru notefree):

Biblia nu spune ca nu existau alti oameni, ba din contra, spune ca cei doi baieti au plecat in lume si s-au casatorit si au avut copii si astfel s-au nascut primele doua popoare ale lumii. Ce nu spune Biblia e de unde au aparut "ceilalti oameni". De aici putem trage concluzia ca oamenii au aparut si evoluat pe Pamant in zonele care le permiteau supravietuirea, si ca Biblia da un exemplu ca sa arate cum era acea societate primitiva si sa demonstreze firea universala a unui om (calitati si defecte). Daca vrei iti dau caut paragraful in Biblie happy