| SuperMagicSmile a întrebat:

am nevoie urgent de moduri de a ma preface bolnava.
Maine am un test i, portant la fizica si la religie si nu stiu ce sa fac.
Daca as chiuli m-as simti prea vinovata deoarece profa este de treaba i general. Dar la lucrari, le da prea grele. Iar cea de religie parca vrea sa faca preoti din noi.Deci,la scoala am auzit pe unii colegi ca daca pui praf de creta intr-o sticla de apa apoi bei, te albesti la fata si faci febra. Dar apoi o colega m-a speriat zicandu-mi ca daca faci asta iti trebuie spalaturi la stomac ca sa-ti revi. Iar am auzit ca un coleg avea de gand sa-si faca baie si apoi sa doarma cu geamul deschis. Dar, cum zicea tata meu, mai bine sa iau 3 decat sa umblu prin spitale(am o fobie ingorzitoare de ace). Deci, ce sfaturi imi dati.Si daca trebuie neaprat sa invat, la ce materie credeti.
Tineti minte, sunt in clasa a 6-a

11 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Si daca "te prefaci bolnava" si nu esti nu te vei simti la fel de vinovata ca si cum ai chiuli? Chestia cu, creta e relativa, intr-adevar se poate face febra dar sa nu faci asa ceva pentru ca nu e bine simplu spus.Sa faci o baie si sa dormi cu geamul deschis poti raci, ceea ce iar nu cred ca e bine pentru ca sanatatea e mai importanta zic eu. Cel mai bine e sa mergi linistita la scoala pentru ca asta e scoala, pe viitor cand vei fi pe clasa a 11-a de exemplu si vei avea fel si fel de teste ce vei face? De invatat invata la fizica, adica acolo ai avea ceva de invatat, la religie cred eu ca te descurci si daca inveti mai putin.Ca si concluzie, are dreptate tata, lasa prostiile de tip creta bauta sau dormit cu geamul deschis pentru ca mai mult rau iti faci decat o nota posibil mai mica.Bafta!

| Popcorncubranza a răspuns:

Sa bei apa cu creta chiar e o prostie. Si chestia cu geamu deschis la fel. Adica preferi sa iti petreci toata ziua la doctor ca sa isi dea seama ca nu esti bolnava, decat sa dai 2 teste? De invatat, ca majoritatea, eu zic sa inveti la fizica. La religie cred ca e mai usor. Si de acord cu NinaDobrev... nu exista elev fara un 3 in viata luilaughing Eu ca is in clasa a 5-a am deja unu... laughing
Sau, daca chiar vrei sa lipsesti, fa o voma si umple toata casa apoi fate slabita pana dupa ce trec ambele teste. Apoi "dintr-o data" incepi sa iti revibig grin Voma o poti face ori cu degetele pe gat ori... faci una din mancaresmug laughing

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu e indicat să te prefaci bolnavă.
Învaţă la fizică şi bagă-ţi picioarele-n ea religie. Fă-ţi copiuţe şi de la anul roagă-ţi părinţii să te retragă de la obiectul ăla odios.
Tot ce se întâmplă în jurul nostru este FIZICĂ şi trebuie înţeles.
Religie poţi merge la biserică dacă îţi arde de-aşa ceva.
Succes la fizică!

| Laurishkutza a răspuns:

Chestiunea cu creta e o prostie. Daca te duc parintii la doctor ingrijorati sau altceva, bei si peste vreo 30 minute iti trece febra. Si stii, se zice ca nu esti elev daca nu ai vreun 3 in toata viata...
Si dupa ce vei rezolva? E final de an si ai nevoie de note. Apoi iti vor da teste separat sau te vor asculta si va fi si mai greu, ca nu sunt prosti sa-ti dea acelasi subiect.
Apoi, la fizica invata. Nu e greu ceea ce iti da, e autosugestia ideei de emotie care o ai mereu si iti spui in continuu,, e greu, e greu, e greu'' si normal ca la locul cu pricina, chiar daca e usoara problema, tu te blochezi. Nu e logica treaba? Si apoi, daca inveti de dimineata bine, iti faci rugaciune si te dai cu mir, pleci de acasa optimista si mai ales ramai asa, nu ai probleme.
Iar la religie spuneti-i profei sa ati dat test la fizica, sunteti obositi, sa nu va mai dea test. Daca nu merge, rugati-o sa va asculte, asa va puteti sopti unii altora sau sa aveti copiute.
Daca te imbolnavesti imaginar, parintii te vor duce singuri la doctor. Si acolo aia te gasesc sanatoasa si ce ai facut? PArintii o sa-si piarda increderea in tine, permanent. Cu scoala nu e de glumit cand e vorba de parinti. Crede-ma.
Si daca te prefaci bolnava, e tot chiul.
chiul= a lipsi de la scoala/serviciu pentru un motiv imaginar.
Sper ca ai priceput cate ceva. Imi dai te rog funda? PACE>

| NickiMinaj a răspuns:

Fizica e de rahat in principiu pentru ca profii de fizica(un procent urias) sunt de rahat ( am schimbat f multi de cand sunt "eleva"laughing si absolut toti erau pe dinafara total, incapabili SA EXPLICE). sper totusi ca te-ai dus si ai luat o nota de trecere laughing

| DorelSudoru a răspuns:

Ia etnobotanice sau imbatatelaughingsi sigur vei fi bonlava

| DiamanteleSeSparg a răspuns:

Buna sti ce sa faci stai in pat si te prefaci ca tie rau ca te doare rau burta, capu.Ori ii minti ca nu inveti si daca e, pui un coleg sa te sune si ii dai parintilor tai telu si sa minta pe parint tai ca nu invatati si ai scapat asa am procedat si eu si am stat acasa si nu am dat text la istorie!)))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Învață-ți la toate materiile.
E datoria ta de elev.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Şi crezi că dacă chiuleşti scapi de teste?

O să-ţi dea test când o să te întorci sau poate că o sa te asculte...deci nu scapi!

| MarcelSpataru a răspuns:

Există mai multe modalități de a te preface că ești bolnav. Una dintre ele ar fi să simulezi simptomele unei boli, cum ar fi tusea sau o temperatură corporală crescută. De asemenea, poți să faci o descriere detaliată a simptomelor tale și să te plângi de durere sau oboseală, mai multe detalii aici: https://fii-modern.com/8-metode-de-a-te-preface-ca-esti-bolnav/
O altă abordare ar fi să ceri sfatul unui medic sau să prezinți un document medical fals care să ateste că ești bolnav. Indiferent de metodă, este important să ții cont de faptul că prefacerea de a fi bolnav poate fi considerată o înșelăciune și poate avea consecințe negative atât pentru tine, cât și pentru cei din jurul tău.

| Hobbit_Little_1991 a răspuns:

Pai le spui parintilor tai ca te doare foarte rau burta si ca tie rau atunci du-te repede la baie dar fii pregatit pune in el lapte salata de vinete si amestecale dar pune si porumb atunci te prefaci ca vomiti si scoti sunete ciudate si ascunzi bolul dupa aceea si atunci iti chemi parinti la baie si le arati,, voma'' si atunci prefate ca te simti molesit si ca plangi