| AdrianDihoricescu a întrebat:

Salutare dihori! Pregatiti de nasterea domnului? happy

Răspuns Câştigător
| Djnicnr a răspuns:

Salut! Zilele astea trebuie sa pregatim frigiderul, Gizaz nu ar vrea sa ne gaseasca cu frigiderul gol! laughing

| AdrianDihoricescu explică (pentru Djnicnr):

Adevar graieste gura pacatosului. Mese imbelsugate, bucate alese, vinuri vechi, trebuie sa punem sa-l cinstim cum se cuvine. O data pe an se naste principala tinta a amuzamentului nostru de peste an, trebuie sarbatorita cu mare alai. Amin

| Djnicnr a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Amin! laughing

36 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Pregatiti trebuie sa fim spiritual si nu material.Cei ce sunt pregatiti material chiar ca sunt dihori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Dihori nu sunt cei care se pregatesc de nasterea lui Isus. Dihori sunt aia care isi bat joc. Sau nu..Mai bine zis Trolli cu miros de dihori laughing

| sappy a răspuns:

In fiecare an aceeasi reluare!

| Mădă0611 a răspuns:

Yep, abia astept sa vina 22 decembrie. not worthy

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Oooo, m-a scos de la ignore prea sfantul mucenic Jardelin. not worthy
Douăjdoi, nene, solstitiul de iarna, doar n-as sarbatori un personaj mitologic daca nu le sarbatoresc pe Sailor Moon & co.

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Si cum te pregatesti de solstițiu, tai porcul? Răcituri, friptura, faci? La voi de solstițiu se merge cu colinda?

"Astăzi a venit Solstițiul,
Ce frumos, ce frumos,

De mîine e noaptea mai mica,
Ce frumos, ce frumos,

Anul Noul plin cu de toate,
Ce frumos, ce frumos,

Si pe masa cu bucate,
Ce frumos, ce frumos"

La anul si La Multi Ani!

Marcă banul!

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Si încă ceva, vezi ca mucenic înseamnă sfint care si-a dat viața pentru Hristos. Cei care au fost sfinți si au murit din cauze naturale ce cheamă cuvioși.

Despre mine nu poti spune ca sint, nici mucenic, nici cuvios, nici sfint! După cum vezi sint viu si bat cimpii pe TPU! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

A deci mai am o "speranta" ca ma va scoate si pe mine? crying

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Parca ii scosese pe toti. Zi-i ca nu esti ateu, si gata.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

laughing da' de cand taierea porcului e traditie crestina? Sau friptura se face/mananca doar pentru Iisus? Tu impodobesti bradul? Vine mos craciun la cei dragi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu e ca nu sunt ateu. Nu trebuie sa fiu credincios ca sa fiu indobitocit. Pur si simplu nu e de acord cand i-am spus ca biserica e o mizerie cu argumente solide. Mi-a spus ca-s tembel, a luat vorbe de la einstein dupa ce i-am povestit de relativitate, nu a inteles absolut nimic din ce i-am spus si mi-a dat ignore.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Spune-i ca in Biblie spune sa nu mamance porc. Dar traditia ei ii spune sa o faca. Unde e adevarul in traditie sau in Biblie? Spune-i ca bradul era un simbol, ceva inchinat unor zeitati pagane. E si ala Biblic?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Si tu nu iti dai viata pentru Hristos luptand pe TPU cu ateii nesimporci? Prea sfantul fericit mucenic cuvios Jardelin. laughing

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Taierea porcului inainte de Craciun nu are a face cu Nasterea Domnului. Probabil tine de obiceiul oamenilor de a-si face provizii pentru iarna si de dorinta de a avea cu ocazia sarbatorilor mese imbelsugate. De remarcat faptul ca in general porcul se taie la sfirsitul postului.

In zilele noastre oamenii nu prea mai taie porci deoarece acest obicei este de pe vreme cind lumea nu mergea la hypermarket-uri sa se aprovizioneze cu mincare, deoarece acestea nu existau. Acum sint o multime de producatori care fac preparate de carne in stil traditional, asa ca nu prea mai are rost sa te canonesti cu un porc juma de an ca in final sa constati ca ai pierdut o groaza de vreme si munca cind puteai sa cumperi produse similare din comert.

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

"Nu trebuie sa fiu credincios ca sa fiu indobitocit."

Gura pacatosului adevar graieste! laughing laughing laughing

Citatul e din HOROR! laughing Spune-i ca l-am gratiat si pe el, saracul! laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Spune-i tu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

laughing si atunci de ce faci smecherii daca tai eu porc sau nu? Deci, brad, mos, stele, luminite, alea alea?

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Mi-a dat ignore.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Bravo lui! Ar fi trebuit sa facem toti asa, daca ne-ar pasa. laughing Vezi CA COlacii sunt rotunzi in cinstea Soarelui care a renascut azi pe la 1. devil

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Si nasturii sint rotunzi tot in cinstea soarelui, nu?

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu chiar as vrea ca tu sa ma bagi la ignor! Ia baga-ma! Arata ca iti pasa si incepe prin a fi tu cea care da exemplul initiator!

Astept.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

N-am dat ignore nimanui devil, pe fb da, dar e alta mancare de peste, aici ii rezolva adminii pe cei care stiu cuvinte sau imagini "faine" si pe care n-ai vrea sa le ai in minte, in rest, nimeni nu e atat de important cat sa imi pese de nu stiu ce.

| Dorugar a răspuns:

Te referi cumva la nasterea Domnului Dracu? Acela numit si Lucifer, adica cel care este vestit de cei care umbla cu "Steaua" numita si Luceafar sau in latina Lucifer?
Raspuns. Nu nu sunt pregatit sa-l primesc pe Domnul Dracu in casa mea si nici pe colindatorii care-l vestesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Acum 2000 de ani pe data de 17 iunie cel mai probabil un cercetator a descoperit ca a fost o asa zisa "stea" pe cer. Steaua de fapt reprezenta alinierea planetelor Venus si Jupiter. Nu are nici o legatura cu Luceafarul masii sau Lucifer.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

De fapt are ca Luceafarul e Venus. Dar nu Biblia s-a gandit sa ii puna minunata denumire...Asa ca nu confunda..Asa pot sa spun ca luna se numeste "Isus". Dupa vii sa o asociezi cu Isus?

| Dorugar a răspuns (pentru anonim_4396):

Da intr-adevar este vorba de Venus numit si Luceafarul, in latina Lucifer.
Eu nu confund nimic, Isus a fost toata viata sa un dulgher si nu o stea, asa ca de confundat confunda aceia care il asociaza pe Isus cu o stea, si eventual de catre cei care umbla cu steaua ca sa anunte nasterea lui Lucifer, adica a celui Christos (care NU este Isus) dar care este slavit cu numele de Lucifer chiar la Vatican dupa cum te poti convinge aici:
https://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| Dorugar a răspuns (pentru anonim_4396):

Explica-le treaba asta celor de la Vatican in frunte cu Papa, ca ei sunt aceia care il denumesc pe Christos cu numele de Lucifer!
In rest daca vei citi mai atent Biblia (sau macar forumul meu) te vei convinge de faptul ca Christosul alias Lucifer este de fapt Diavolul, numit si Dumnezeul veacului acesta(adica veacul Noului Testament)

| costis a răspuns:

No prea. La noi pregatit inseamna ganduri mai curate.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Adriane tu esti pregatiti? happy

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Salutare Mustele stromeri http://www.archive.org/......Online2009 de aici si citeste biblia care ti se potriveste.

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Am si sunca si tot! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru CatelusaCuParulCret):

De la ultimul craciun toti ne-am umflat ca porcii normal ca avem sunca pe noi.

| Cobra56289 a răspuns:

Sunte pregatiti