| Mihnea_4399 a întrebat:

De ce ateei sarbatoresc si ei Nasterea Domnului daca nu cred in El?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Si eu mai demult, intrebam acelasi lucru. Stii ce mi-au zis? "Cine sunt eu sa le interzic asta?"

9 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Ateei traesc printre noi, noi astia care din cand in cand trcem pe la biserica si mai punem cate o lumanare pentru cei care nu mai sunt printre noi si ne inchinam, marturisim etc. Nu putem sa-i ignoram ca nu sunt credinciosi si daca masa domnului este intinsa alaturi de ei ne bucuram de viata.

| AvalohAlyn a răspuns:

Am pus si eu o intrebare asemanatoare si am primit multe raspunsuri cu traditia.Eu zic ca nu e corect.Nu crezi in Dumnezeu, razi de preoti, zici ca e prostie credinta si cand vine Craciunul sau Pastele faci cozonaci, prajituri, impodobesti bradul, asculti colinde...gresit.Sarbatori fericite.

| costyn162 a răspuns:

Alina, nu pot sa cred ca pe parcursul vietii tale nu ai avut macar un moment foarte greu in care te simteai singura si nu aveai la cine sa apelezi. Gandeste-te bine daca acea problema s-a rezolvat si daca da gandeste-te cine a contribuit la asta.

Dumnezeu nu este o nevoie, cum ai spus tu, Dumnezeu este un sprijin permanent, care chiar daca vrem chiar daca nu va fi mereu acolo sa ne asculte.

Si in plus, daca nu crezi in Dumnezeu, inseamna ca nu crezi nici in nasterea fiului sau, Iisus...Si cam asta simolizeaza Craciunul.

| Razvan a răspuns:

Profa de religie spune ca nu exista atei, ci doar oameni orbitongue

| unu a răspuns:

. ateii nu sarbatoresc nasterea nimanui, ci sarbatoresc craciunul (care vine de la mos craciun, ala care aduce cadouri). e o zi in care isi fac cadouri unul altuia zicand ca le-a adus mos craciun. n-are nicio legatura craciunul asta cu mersul la biserica si credinta in nasterea cui vrei tu. de fapt marea problema este ca multi crestini uita de nastere si sarbatoresc doar cracinul lui mos craciun laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o traditie, m-am nascut cu ea, parintii mei au respectat-o, sunt multe lucruri in jurul nostru pe care le sarbatorim dar nu credem in ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea ca acest raspuns sa-l citeasca toti ce cred despre mine ca rad despre ideea de divinitate, departe de mine, divinitatea pentru mine are un alt accept. Respect pe cei care cred in El pentru ca este un sprijin atunci cand nu pot sta in echilibru cum stau eu fara EL. Este un ajutor spiritual de baza pentru oamenii care nu au puterea necesara sa treaca prin ale vietii de unii singuri, eu pot. Nu am ras niciodata de preoti si am sa va explic de ce : aproape fiecare lucru pe lumea asta are un rost : daca exista oameni care cred, este normal sa existe si persoane care sa le indrume desi nu stiu de ce nu este suficient dumnezeu dar asta este o alta discutie, probabil preotul este pretuit altfel in fata lui Dumnezeu. Prostie credinta? nu este adevarat. Multi oameni au nevoie de asa ceva, face parte din gandirea colectiva care ia inconstient decizii favorabile pentru omenire. Nu este nici o blastfemie sa faci cozonaci, sau sa impodobesti bradul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum adica sa nu cred in nasterea lui Isus? pai aia este istorie, cum pot contesta eu?

| StelutaDintreNori a răspuns:

Pentru ca o fac si cunoscutii lor, pentru ca daca spun ca sunt atei sunt priviti urat.