| OSCARtoons a întrebat:

Scrieti povesti de groaza cea care ma face sa tremur are funda.

Răspuns Câştigător
| dArKcHiLd1 a răspuns:

1) Povestea asta am auzit-o de la un prieten.Nu stiu cat este de adevarata.
Se facea ca intr-o zi Mihai, un elev rebel mergea spre casa.Pentru a se da mare in fata prietenilor sai, cumpara o papusa din colectia Mary de la magazinul de jucari careia ii dadu foc la ochi cu o bricheta.Seara viitoare Mihai ramase singur acasa, intrebandu-se de ce au intirziat parintii lui 5 ore.Atunci suna telefonul. Mihai raspunse. O voce ca de copil ii spuse'Buna, sunt Mary, sunt in fata mallului, hai sa ne jucam!'. Mihai inchise speriat telefonul dar acesta iar suna.Atunci luminile se arsera. Mihai raspunse.Era aceeasi voce de copil care spuse'Buna, sunt Mary, sunt in fata supermarketului, hai sa ne jucam. Mihai ingheta si cu vocea intretaiata.Era aceeasi Mary. Ea zise'Buna, tot eu sunt, sunt in fata casei tale, hai sa ne jucam'. Mihai se uita in jur. Dar vocea lui Mary era tot mai rasunatoare si spunea'Eu am fost baba oarba, acum e randul tau!'
Si nimeni nu l-a mai vazut pe Mihai vreodata.

2) Daca cititi aceasta poveste s-ar putea sa vi se para SF dai reala, chiar mie mi santamplat...deci,eu si cu o prietena am devenit brusc interesate de magie. fara vreun motiv anume, pur si simplu dintrodata.Am inceput sa studiem si sa citim, ne interesa in mod special
magia neagra, necromantia si demonologia(adica cele care se ocupa cu invocarea mortilor si a demonilor). Ne descurcam destul de binisor si neam zis ca am vrea sa incercam ceva nou, si ce nea venit noua in minte, sal invocam pe Lucifer, unul dintre cei mai periculosi de-
moni care au existat vreodata.Am reusit cu brio sal invocam, dar povestea incepea sa ia o intorsatura mai putin placuta cand demonul a inceput sa tot incerce sa se razbune pe noi(inca n-am gasit motivu).
Intro dimineata ma pregateam sa plec deacasa ca sa ma intalnesc cu prietena mea.Am intrat in hol, langa oglinda.Tocmai vroiam sa ies din casa cand am simtit deodata doua maini reci si foarte puternice cum ma strangeau din spate, de gat.Cred ca nu-i nevoie sa
mentionez cat de tare m-am speriat, mai ales ca mainile strangeau tot mai tare pana cand incepeam sa raman fara aer. Fara sa vreau am miscat ochii spre iglinda.Ma vedeam, e adevarat, dar se presupunea ca in spatele meu ar fi trebuit sa fie cineva care ma strangea de
gat, nu? Ei bine in spatele meu nu era absolut nimeni.Pentru ca eram obisnuita cu chestii din astea mai "dark" mi-am dat seama din prima ce se intampla si ce era in spatele meu.Ma strans de gat tot mai tare pana cand s-a oprit brusc, tocmai cand credeam ca mi-a sunat ceasul.
Am cazut pe jos si atunci o intrat in casa prietena mea care ma asteptase prea mult si a venit sa vada ce sa intamplat.Cand o intrat in casa so socat. Din gura imi picura sange.Am stiut amandoua ce se intampla.Treaba era grava, dar nu sa mai intamplat nimic o vreme
destul de indelungata.Nu mai banuiam nimic, credeam ca totul se sfarsise, pacat ca m-am inselat.
Stateam intr-o seara in fata oglinzii, prietena mea ramasese peste noapte la mine.Ma periam si am putut sa vad, deodata, clar cum imaginea mea din oglinda slabea si pierdea din culoare.Mam speriat, am crezut ca halucinez, totusi tot ce era in oglinda, in jurul meu se
vedea perfect.Am intrebato pe prietena mea daca observa ceva ciudat la imaginea mea din oglinda si am fost surprinsa cand am vazut-o uitandu-se socata.Mam intors nedumerita spre oglinda.Nam putut sa-mi stapanesc un tipat de groaza cand am observat ca imaginea mea
nu aparea absolut deloc in oglinda desi eu stateam exact in fata.In fine, am inceput sa ma cam obisnuiesc sa dorm in camera cu demonii.
Acum o saptamana am fost singura acasa m-am pus la calculator ca sa mai vorbesc cu prietenii...cand simt din spate cum cineva/ceva se apropie de mine.Mam intors si n-am vazut nimic.In schimb am auzit o voce groasa si foarte puternica strigand la mine: "Adi nu
mai fugi, n-ai cum sa scapi, stii ce te asteapta!"

3) Intr-o vara, acum doi ani cand aveam vreo 11 ani bunicul a venit pe la mine. El e de
obicei e foarte ciudat.In copilarie a fost impuscat de un soldat neamt in umar.In seara
aceea el a dormit cu mine si sforaia ingrozitor, si nu am inchis un ochi toata noaptea.
Cand dau sa adorm un sunet se aude din sufragerie ca de pian(in sufragerie am pian)
Ma duc sa vad cine canta.Cand ajung in pragul usi mai ca imi bubuie inima.
Bunicu statea pe scaun, canta la pian si ma privea cu niste ochi ca de sarpe.Am inchis ochi, m-am
intors si am fugit in pat.Cand ajung acolo aud sforaitul bunicului meu.Ridic plapuma si il
vad dormind. Dar cum se poate? Era in sufragerie. Ei nu mai conteaza. A doua zi multi vecini ni s-au
plans ca nu au putut sa doarma din cauza zgomotului care venea din apartamentul nostru.De atunci
nu am mai cantat niciodata la pian.(pe care ni l-a dat bunicu) laughing

4) Eram odata in tabara cu vara mea irina si cu o prietena catalina(caty) la poiana zanelor. aveam vreo 8 sau 9 ani.
intr-o seara ploua ffff tare cu tunete si fulgere si noua a inceput sa ne picure in camera.ni sa facut frica si profesorul de rom cu care eram ne-a pus unpahar sa picure apa in el.pe la ora 4 dimineata le auzim pe fetele din cealalta camera ca incep sa tipe.
neam speriat si ne-am dus sa vedem ce s-a intamplat.
o fata raisa care nu era in camera cu ele(era o satanista emo)o sunat la 666 si cica eu raspuns o baba si eu zis ca sa plecam din tabara aia cai bantuita.motivul pentru care or tipat fetele alea era ca la o fata carmen ior aparut pete de sange pe mana si nu se taise sau ceva de genu.
ne-am dus repede la monitorii care dormeau si neau zis ca o vrut sa ne sperie numa ca nu exista nr de telefon cu 666 si ca poate ca o facut ceva iritatie carmen pe mana. dar o menajera neo auzit ce le-am zis la monitori si neo zis ca in camera in care stateau fetele s-a spanzurat o femeie mai invarsta care era cu bunica ei, si ea moarta.
ea s-a spanzurat de patul etajat care avea un fel de bara.
si in patul ala statea carmen.
neam speriat fff rau iar dimineata in baia fetelor mihaela(o fata care statea cu carmen in camera)a gasit o funie plina de sange.
din acea dimineata le-am cerut monitorilor sa ne dea alta cabana!

5) Cu prietena mea obisnuiam sa ne intalnim seara cu inca 4 baieti in gasca in fiecare
seara cam pe la 00 fix intr-un parc de langa o casa abandonata.
ne-am intalnit dar intr-o seara baietii nuau aparut. si ne era frica tare tare
deja fara sa se ne intample nimic. am plecat eu crezand ca s dupa colt ne sperie ca am
vazut ceva bizarr dupa colt si am crezut ca is iei
si nu eera nimeni am stat si am cautat peste tot, am simtit un soc puternic.
am alergat spre paula (prietena mea) is nu am gasit-o. am alergat dupa cineva era
pustiu.nu am stiut ce sa fac ca tot aveam impresia de creaturi misterioase apropiinduse
am incercat sa tip dar nu aveam glas, am incercat sa sun dar nu aveamnsemnal nu stiam
ce sa fac asa ca am alergat spre casa cand ma apropriam cu cat mai tare de casa cu atat
disparea o creatura.

deatuni nu am mai trecut pe acolo niciodta si nu inchideam nu ochi singura.

Sper ca te-am "ingrozit" laughing

Funda?

2 răspunsuri:
| NobodyHeree a răspuns:

O zi frumoasa de vara... o zi in care 2 fiinte aveau sa ia nastere, eu si sora mea.Doamna doctorita ii spusese mamei ca va fi doar un singur copil, dar sa trezit pe cap cu doua fetite gemene sanatoase. Ada si Andra.
15 ani mai tarziu, parintii nostri, oameni de afaceri, erau plecati de acasa de o saptamana si ceva, iar noi urma sa petrecem ziua frumoasa de vara in care ne-am nascut singure acasa, si asa urma sa fim inca 2 saptamani. Ne pregateam sa ne sarbatorim ziua de nastere impreuna cu colegii de la scoala. Totul era pregatit, era ora 9, si ei urmau sa soseasca pe la 10.Doar o ora... Cu calculatorul deschis, muzica rasuna in imensa vila ca si cum ar fi fost nelocuita. Eram prea entuziasmate de party ca sa mai observam ca luminile incepusera sa palpaie, muzica se oprea pentru cateva secunde, auzindu-se vajaituri.Credeam ca e CD-ul zgariat sau ca a prins calculatorul virusi.
In sfarsit soneria se auzii si toti colegii nostri intrara inauntru. Dupa ora 11 incepuse deja sa ni se faca foame, asa ca neam gandit sa comandam niste pizza. Am incercat sa apelam, dar linia telefonica era cazuta.Am incercat sa apelam si de pe telefonul mobil, dar, pur si simplu nu era semnal. Extrem de ciudat mai ales ca in ziua aceea am stat foarte mult de vorba la telefon.
Nu a durat mult si muzica iar ne facea probleme.Am decis sa o oprim si sa deschidem TV-ul pana cand aduceam alte CD-uri dar acesta se inchide brusc... fara sa-l mai pot aprinde.Se aude soneria, iar Ada se duce sa raspunda, dar dintr-o data pica subit curentul. In casa se lasa o liniste mormantala.De o data se auzira incuietorile celor 2 usi de la intrare. Am vrut sa iesim afara cu totii dar usile erau incuiate, la fel ca ferestrele. Era ciudat. De-o data sora mea, Ada, tipa rasunator :" Andreea!". Nu s-a mai putut abtine si lacrimile au inceput sa-i curga siroaie pe obraji.
Andreea era o fosta colega de clasa, o fata extraordinara, pentru moartea careia sora mea inca se simtea vinovata. In timpul scolii a izbucnit un incendiu, eu ramasesem in clasa si Andreea s-a intors printre flacari dupa mine. Sora mea nu a putut sta de-o parte si a venit dupa mine, au intrat intrat amandoua in clasa, Andreea m-a dus la Ada, si Ada m-a ajutat sa ies din flacari, dar ca sa o scoatem si pe Andreea nu am mai avut timp, si a fost ingitita de flacari chiar sub ochii nostri.
Intr-adevar, in acea camera, chiar in fata noastra se afla Andreea! In acelasi mod in care o vazusem eu si Ada ultima data, adica arzand in flacari, doar ca de data asta nu erau adevarate, erau o iluzie creata de fantoma Andreei.
Vazand acestea Ada a lesinat, am prins-o in brate, si a disparut o data cu fantoma Andreei in negura noptii. Dupa disparitia surorii mele si a fantomei Andreei, curentul a revenit, la fel ca si linia telefonica, iar muzica rasuna diabolic in imensa vila, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Dar sora mea nu avea sa se mai intoarca niciodata. Am pus mana pe telefon disperata si am anuntat parintii.
A doua zi parinti mei au sosit acasa. Cand le-am povestit nu le-a venit sa creada ce se intamplase. Inca ii mai simt prezenta surorii mele, si inauntrul meu stiu ca ea este undeva si traieste, dar nu stiu unde.
De la disparitia ei, cand ma uit in oglinda in loc sa ma vad si sa fiu Andra, parca as fi Ada. Si mereu ma intreb: "Oare este acolo si ma priveste?"

Este o poveste auzita, nu stiu daca e adevarata, dar e foarte spooky. Un barbat ce locuia intr-o vila, intr-o seara, vede la poarta sa o femeie. Era draguta, imbracata intr-o rochie crem, frumoasa, iar lui i-a placut. A intrat in vorba cu ea, s-au inteles super bine, si au hotarat sa se mai intalneasca a doua zi, in acelasi loc, la aceeasi ora. S-au intalnit, au stat de vorba tot la poarta, penrtu ca ea nu dorea sa fie vazuta in localuri publice, el a aflat totul despre ea, adresa, tot. La despartire, femeii ii da sangele pe nas, iar el scoate o batista si i-a dat sa se sterga. Femeia pleaca cu batista, promitand ca va veni si in ziua urmatoare. Insa aceasta n-a mai aparut. El este foarte dezamagit, insa incerca sa uite. Dupa cateva luni, nemaiputand indura dorul, se hotaraste s-o caute. Ajunge la adresa data de ea si afla, uimit, ca frumoasa doamna cu care a conversat era maritata...sii...MOARTA de opt ani. Nu-i vine a crede, si insista sa mearga la mormantul acesteia, sa se convinga. Vaduvul este de acord, ba chiar sugereaza sa deshumeze corpul femeii, ca sa nu mai existe nici un dubiu.La cimitir ajung destul de tarziu, si dezgroapa sicriul. Cand au deschis capacul, au vazut ca femeia era intoarsa cu capul in jos, imbracata cu aceeasi rochie crem cu care a vazut-o barbatul.dar.si cel mai sinistru, tinea strans in mana batista plina de sange pe care acesta i-a dat-o. Nu se stie motivul aceste intamplari, insa e extrem de spooky, nu credeti?

Mai multe povesti aici: http://www.spectrulrealitatii.ro/povesti.php

| cosmarul19934 a răspuns:

Buna am fost la o vila din maramures nu mai stiu cum se numea, parca se numea vila in poiana.Infine! In prima noapte nu s-a intamplat nimic, dar in a doua noapte sau auzit zgomote ciudate mieunat schelalaituri si zornaituri de lanturi, in a treia noapte a fost de groaza am vazut umbre pe balcuane si ciocanituri, a patra dimineata la ora 6 dimineata am fost sa imi iau o cana cu apa si in capul scariloar am vazut o fetita mica palida si care plangea evident mam speriat de miau venit toti d***iapoi mam indreptat spre ea si am luat-o in brate pentru a o linisti si in urmatoarele doua secunde am vazut un fles in care vedeam scris cu sange pe perete plecati din casa mea la ora 7 dimineata am plecat de acolo si am cerut sa fie dati in judecata vila aceea dar in misloce necunoscut avocatul meu a murit si am pierdut procesul