| moonY a întrebat:

"Şi cei doi îngeri au sosit în Sodoma către seară. Iar Lot şedea în poarta Sodomei. Cum i-a văzut, Lot s-a sculat ca să-i întîmpine şi s-a închinat pînă la pămînt.
Şi a grăit: «Rogu-vă, stăpînii mei, abateţi-vă în casa robului vostru şi ramîneţi noaptea şi spălaţi-vă pe picioare, iar mîine sculaţi-vă şi mergeţi în calea voastră». Dar ei au zis: «Ba nu, ci vom mînea pe uliţă».
Dar el a stăruit mult de ei şi s-au abătut la el şi au găzduit în casa lui. Şi le-a pregătit cină şi le-a copt azime, şi ei au ospătat.

Nu apucaseră însă să se culce, cînd oamenii din cetate, adică din Sodoma, înconjurară casa de la tînăr pînă la bătrîn, tot poporul, din toate fundurile.
Şi au chemat pe Lot şi i-au spus: «Unde sînt oamenii care au venit la tine în gazdă acum noaptea? Adu-i la noi ca să-i cunoaştem!»
Şi Lot a ieşit la ei la uşă şi uşa a tras-o după el. Şi a zis Lot: «Vă rog, fraţilor, nu săvîrşiţi vreo urgie!
Iată, am două fete care nu ştiu de bărbat. Pe ele le vom scoate la voi şi faceţi cu ele ce veţi vrea, numai nu pricinuiţi acestor oameni nici o supărare, o dată ce au venit la umbra acoperişului meu!»
Iar ei strigară: «Dă-te înapoi!». Şi adăugară: «Acesta, singur, care s-a aciuat la noi ca venetic, vrea să ne fie judecător! Te vom struni mai zdravăn decît pe aceia!» Şi dădură buzna peste Lot şi se apropiară să spargă uşa.
Atunci cei doi bărbaţi întinseră mîna şi băgară pe Lot la ei în casă şi închiseră uşa.
Iar pe cei de la uşa casei îi loviră cu orbire, de la cel mai mic pînă la cel mai mare, aşa încît ei se istoviră căutînd uşa" (Facerea, XIX, 1―11).
* locuitorii orasului vor orgii cu ingerii, iar Lot, ca un parinte bun ce este, le ofera in schimb, pe cele doua fiice.
Dar, din fericire pentru nevinovatele fete, suntem in tinutul homosexualilor, Sodoma.

(nu imi spuneti sa nu iau ad litteram scrierile biblice si ca "urgie" are de fapt alt sens, sens pe care eu, un om insignifiant, nu sunt capabil sa il inteleg)

11 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Care este intrebarea? De ce este un text din biblie la trivia/amuzante? Nu inteleg!

| hândel a răspuns:

Îţi mulţumesc pentru întrebare! Înainte de a premia răspunsul meu care este scurt şi la obiect, mă rog cât vei petrece cele 20 de secunde vizualizându-l spiritual, să mă încadrez în normele UE (united mindless embryos answers). Din dorinţa de a avea o comunitate cât mai utilă şi cât mai plăcută, te rog ca pe viitor, întrebările tale să respecte cele 3 reguli minimale:
* - o exprimare specifică argoului zonei de reşedinţă, şi o îmbelsugată manieră de jargon şi sex, evitarea arhaismelor de genul "religie", "homosexual" constituie un avantaj relativ, abuzul diacriticelor şi a sentimentelor duce la suspendarea din funcţie, şi fiecare propoziţie începe cu litera mare şi se termina cu litera mică, fără semne inutile de punctuaţie menite să oboseasca imaginaţia de roman sictirit, care ar trebui să vizualizeze intonaţia pe care ai tu chef s-o transmiţi.
* - ne amuzăm de nerozia religiei, dar nu ne batem joc de cei care o practică.
* - să lăsăm religia pentru cei mai putin inteligenţi.
Îţi multumesc din "fundurile" sufletului pentru dedicarea şi implicarea ta.
Utilizator zbengos Toţi Pe Unul
Iată răspunsul meu: laughing
Scuze! Dar mi-e simpatică religia, şi cu un zâmbet larg o spun.winking

| tarziu a răspuns:

Traim in sodoma si gomora. toata planeta asta e o mare sodoma si gomora

| Ana213 a răspuns:

Orgie probail se referea la sex intre homoxexualii aia adica o faceau in grup unu cu altu si din cand in cand se schimbau intre ei laughing
vroiau seva fresh laughing

nu vreau sa imi imaginez asta dar cred ca la asta se referea, fiindca Sodoma si Gomora erau recunoscute pentru pacate de genul asta era o mare harababura. mancau beau si se f... u, dar totusi cred ca ordinea era de la coada la cap laughing))))
Nu degeaba i-a sters Dumnezeu dp fata Pamantului.

| moonY explică:

Bouble, stiu, nu esti singura care nu intelege.
anad, fa abstractie de rubrica si limiteaza'te la textul de sus. spune'mi ce intelegi, de exemplu.
cristinela, mi-am propus sa va impulsionez sa o cititi.

| moonY explică:

otonis, inainte de a nu-ti premia raspunsul, scurt si la obiect de altfel, iti voi spune si de ce nu primesti coronita: deoarece pentru asta trebuia sa ma lauzi, nu sa-mi impui reguli.
astept cu nerabdare al2lea raspuns al tau, sa poti primi si premiul ala

| Deea a răspuns:

Nu inteleg ce vrei sa zici...

| dorinaugustin a răspuns:

No comment...nici nu prea inteleg punctul tau de vedere, deci zic si "no answer"! sad

| cristinela a răspuns:

Tu chiar ti-ai pus in cap sa ne inveti Biblia? Sau ce e cu toate aceste citate?

| Alphawolf a răspuns:

Sacrificarea si jerfa sunt tipice dogmelor religioase, practicate de civilizatiile antice
Aproape toata informatia din continutul bibliei, este mult prea departe de realitate

| theophilos a răspuns:

Ma bucur mult ca citesti aceste pasaje si ca iti pui aceste intrebari. Tot ceea ce am inteles eu este ca acesti oameni care au fost gata sa-si sacrifice ce au mai "scump" (Avram, Lot) pentru divinitate - dar vezi ca nu a fost necesar -, au pus bazele sacrificiului real pe care l-a facut Dumnezeu, dand pe Fiul lui pentru oameni.

In Judecatori 19 (www.bibliamea.ro/judecatorii/19) poti vedea un caz similar, care m-a intrigat pe masura ce l-am citit... pana am vazut finalul. Parerea mea despre aceasta situatie a fost ca omul s-a resemnat pe moment dar razbunarea a fost crunta. Nu trebuie sa fii de acord cu ea, eu ti-am spus doar parerea mea.