| Fun@Work a întrebat:

Trei prieteni hotarasc sa innopteze la un motel. La receptie afla ca o camera costa 30$ pe noapte si astfel platesc fiecare cate 10$. Deoarece umflase pretul, si o camera costa de fapt 25$, receptionerul hotaraste sa le returneze cate 1$ fiecaruia iar restul de 2$ ii pastreaza ca spaga. Astfel fiecare dintre cei 3 prieteni a platit 9$ pentru camera.
La un simplu calcul 3x9$ + 2$ spaga = 29$. Din cei 30$ platiti initial, unde este 1$?

http://unzambetpezi.blogspot.com/

2 răspunsuri:
| mihaip1 a răspuns:

Plagiatorilor...eu am pus-o primul! Doar glumesc...nu va impacientati.Si rezolvarea asta e:25 camera +3 bani rest fiecare barbat+2 spaga=30 $

| Ciuƒix a răspuns:

laughing) pai daca au platit 9 $ pe camera, atunci spaga afost 3 $.