| IMC90 a întrebat:

Va propun urmatorul concurs de logica si inteligenta:

Mai jos, sunt prezentate cateva probleme (situatii) logice a caror rezolvare trebuie gandita si nu "muncita". Gradele de dificultate sunt usor si mediu astfel incat aproape oricine poate aborda aceste intrebari (macar unele din ele)
* Cititi cu mare atentie fiecare enunt!
* Fiecare problema rezolvata valoreaza 10p, cu exceptia ultimei care valoreaza 30. Castigatorul concursului este cel care acumuleaza la final (cand s-au rezolvat toate problemele) cele mai multe puncte.
* Doar primul raspuns corect va fi punctat
* Pentru a lua in considerare un raspuns, vreau sa prezentati si modul de rezolvare (sau rationamentul prin care ati ajuns la acel rezultat).
* Nu exista timp limita, singura presiune venind doar din partea celorlalti concurenti
* La cateva probleme am lasat si niste indicii de care va puteti folosi in scopul rezolvarii.
Si, ca sa pun si o intrebare : care sunt raspunsurile corecte?
-----------------------------------
1) Un om a fost gasit spanzurat intr-o camera. In camera nu era absolut nimic, niciun obiect, nici ferestre, nimic, nimic (cu exceptia unei balti). Camera era complet goala. Omul a fost gasit spanzurat chiar in mijlocul camerei. Cum a ajuns la funie?
*excludeti din start varianta ca sare si se prinde de funie si face niste acrobatii si se spanzura.
2) Daca din 4 chistoace de tigara facem o tigara, din 16 chistoace cate tigari facem?
3) Un pitic locuieste la etajul 10. Dimineata, cand se duce la serviciu, ia liftul, frumos, coboara, se duce la masina, o ia spre serviciu. Isi face treaba... cand vine acasa, seara, se urca in lift, se duce pana la 8, iar de acolo o ia pe scari pana la 10. Face asta in fiecare zi. De ce?
4) Intr-o camera sunt 3 intrerupatoare, in alta camera 3 becuri. Ordinea becurilor si a intrerupatoarelor nu este aceeasi. Intentionezi sa aflii ce intrerupator aprinde fiecare bec. O data trecut de interupator nu te poti intoarce..Cum aflii carui intrerupator ii corespunde fiecare bec?
5) Ai vazut, dar n-ai avut, o sa ai, dar n-o sa vezi. ce poate sa fie?
6) Doi oameni, foarte buni prieteni in copilarie, s-au intalnit dupa foarte mult timp si au intrat in vorba:

- A trecut o vesnicie de cand nu te-am mai vazut si n-am auzit nimic despre tine!

- Dar stii ca am o fetita?

- Si cum o cheama?

- Ca pe maica-sa.

- Si cati ani are Maria?

Cum a aflat interlocutorul ca pe fetita o cheama Maria, desi prietenii care stateau de vorba nu se vazusera din copilarie si nu aflasera nimic unul despre celalalt?
7) Un om ajunge la o intersectie (bifurcatie) unde sunt doi oameni: unul minte intotdeauna, unul spune doar adevarul, dar nu stie care spune adevarul si care minte. Cu o singura intrebare cum afla drumul corect?
*Are doar doua variante de drum din care doar unul pe care ar trebui sa mearga mai departe.
8) http://img16.imageshack.us/img16/4189/gresealax.jpg
O iluzie optica simpla (o poate rezolva si un copil de gradinita) Identificati greseala facuta in mod deliberat de autor. Unele persoane o vad imediat, in timp ce altele se uita la nesfarsit fara sa-si dea seama.
9) O corabie are o scara cu 8 trepte agatata de ea, trepte distantate la 25 cm una de cealalta. Stiind că apa creste cu 5cm/h, in cat timp va acoperi apa cea de-a 5-a treapta?
10) Pe o insula, in mijlocul unui imens lac, vezi in fiecare zi in functiune un tractor cu remorca destinat transportului de fan. Fiind contrariat de existenta utilajului pe insula, intrebi cum a ajuns acolo si ti se raspunde ca nu a fost transportat pe insula nici cu barca si nici pe calea aerului, si nici nu a fost construit pe insula.
Cum a ajuns tractorul pe insula, daca nu exista si nici nu a exista vreun pod catre acea insulita?
11)La o trecere peste calea ferata stau la bariera, un motociclist, o caruta si un automobil, in aceasta ordine. Calul se intinde si il musca pe motociclist de ureche, motociclistul se da jos de pe motocicleta si incepe sa bata calul care, speriat, se retrage si impinge caruta in masina, lovind-o. A cui este vina pentru cele intamplate si de ce?
12)O fantana este adanca de 20 metri, in fantana este un rac.
- In cate zile iese racul la suprafata daca ziua uraca 5 metri si noaptea coboara 4 metri?
13)Doi prieteni se intalnesc pe strada. Printre altele, Ion il intreaba pe Gheorghe:
- Cati ani au copiii tai? Nu-mi amintesc decat ca ai trei copii...
- Pai, uite, ca sa-ti raspund mai altfel, suma varstelor lor este egala cu numarul... etajelor blocului de vis-a-vis, iar produsul varstelor lor este egal cu 36...
Amuzat, Ion se gandeste putin apoi exclama:
- Gheorghe, imi place abordarea ta, dar aceste date nu-mi ajung...
- Atunci iti mai spun ca cel mai mic dintre ei este roscat!
Acum, Ion stie ce varste (in ani, fara diviziuni) au copiii lui Gheorghe.
Ce varste au copiii?
-----------------------------------
Va urez multa inspiratie!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Omul stia cate etaje are blocul de vizavi, avea 13 etaje, care ne dau ori 2 ani, 2 ani si 9 ani(2x2x9=36) ori 1 an, 6 ani si 6 ani(1x6x6=36). In ambele cazuri 2+2+9=13 si 1+6+6=13, deci blocul avea 13 etaje clar, problema era la varsta gemenilor.
Iar cand i-a spus "cel mic" si nu "cei mici", a ales varianta 1, 6, 6!

31 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu chiar vrei să fii președinte, ă?laughing

1. Spânzuratul a furat blocul de gheață care-mi mai trebuia mie să-mi termin iglul.laughing S-a cocoțat pe el până la funie și și-a dat drumul... Și-a format o baltă. Nu, mă, copii, balta s-a format prin topirea gheței...laughing

2. 5 țigări. Faci 4 țigări din 16 chiștoace... Apoi, cu mucurile rămase, mai faci una.

3. E pitic, săracul... N-ajunge până la ultimul buton.laughing

M-am plictisit și mai las și pentru alții.

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

''M-am plictisit și mai las și pentru alții.''

Chiar ca laughing ai deja 30p

greece12
| greece12 a răspuns:

Bineee...

1. Spanzuratul s-a suit pe-un cub de gheata, de unde si balta de sub el, asa a ajuns la franghie.Pana sa-l gaseasca, gheata s-a topit.

2.Caut capcana, ma mai gandesc, ca patru tigari e prea evident.

3.Nu ajunge amaratul, la butonul care indica etajul 10, ajunge doar la butonul cu numarul 8, asa ca, merge cu liftul pana la 8 si doua etaje le urca pe jos!

4. Aprinzi doua si dupa 5 minute il stingi pe unul. Asa ca ai:becul aprins care are intrerupatorul inca deschis, becul cald e cel ce corespunde intrerupatorului inchis si becul rece, corespunde intrerupatorului pe care nu l-ai atins.

5.Inmormantare.Vezi destule, dar inca n-ai avut parte de vreuna, esti viu. O sa ai parte, dar n-ai cum sa vezi!

6. E o gluma, s-au intalnit doi prieteni, dar nu ni se spune de ce sex, asa ca, de fapt, s-au intalnit un barbat cu sotia lui si au glumit intre ei, era singurul mod in care tatalui Mariei, i se putea raspunde.De vina sunt cei doi "oameni"care ne trimit imediat cu gandul la doi barbati, oameni sunt si femeile.

7. Daca l-as intreba pe prietenul tau, care e drumul corect, care drum mi-ar arata? Daca-l nimereste pe mincinos, ii va arata drumul gresit, pentru ca minte. Daca-l va intreba pe cel sincer, ii va arata acelasi drum.

8.Girafa are genunchii intorsi inspre inapoi, ar fi condamnata o viata sa pice in nas!

9.Aici e ciudat, scara are 2 metri, dar e in apa sau nu? Nimic nu ne spune unde se afla ea si ca sa fie doar doi metri intre punte si apa, corabia respectiva nu cumva e Titanicul?

10.Tractorul a construit insula, e o insula artificiala in mijlocul unui lac artificial.Initial a sapat, a adunat pietrisul si pamantul la mijloc, au dat drumul la apa, s-a format lacul artificial si tractorul a ramas pe insula lui artificiala!
Uf!laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai scris multe aici. nici pana acu' n-am reusit sa termin de citit big grin
stai sa-mi termin berea poate-mi vin idei rolling on the floor

P. S. imi dai si mie un punct macar?!

| IMC90 explică (pentru greece12):

1) Asa e, dar GenOm a fost mai rapid
2) A rezolvat GenOm happy
3) Si pe asta a facut-o laughing
4)Corect, 10 p
5)Era cosciugul, dar si varianta ta e la fel de buna (ideea e aceeasi) 10p
6) Esti foarte foarte aproape
7) Corect. Argumentul tau e cam vag dar cred ca la asta te-ai gandit si tu:
la doua drumuri, il intreaba pe unul dintre ei: "ce drum mi-ar arata celalalt?" si alege cealalta carare.
Motiv: daca il nimereste pe mincinos, ii va arata drumul opus celui pe care i l-ar arata cel care spune adevarul, deci drumul gresit. daca il nimereste pe cel care spune adevarul, acesta ii va arata corect drumul pe care i l-ar arata mincinosul, deci tot drumul gresit.
Corect raspunsul fiindca era o rascruce de doua drumuri (bifurcatie). 10p
8 nu, dar nici aici nu esti departe, uita-te bine
9 asta e mai grea, uite un indicu : nu conteaza unde e scara.
10 nu happy insula n-a fost construita de tractor, si nici n-a ajuns acolo cu metroul (cum mi-a mai zis cinevalaughing)

30p si tu :d vezi ca am mai adaugat ceva :d

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

N-ai ce face cu 1p rolling on the floor

greece12
| greece12 a răspuns (pentru IMC90):

Ah!
Girafa n-are dungi!

| IMC90 explică (pentru greece12):

Aia e, 10p happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru greece12):

Wuuuut? ...eu credeam ca aia e iluzia.

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Doar zebrele au dungi
Autorul imaginii ne prezinta o girafo-zebra
Arata ca o girafa, deci nu e zebra. Deci n-are de ce sa aiba dungi.

greece12
| greece12 a răspuns:

Pe tractor, eventual, l-a prins inundatia acolo si n-a mai putut pleca, daca n-a facut el insula.

11.Motociclistul putea purta casca de protectie, nu-l mai musca nici un cal.

12.Cum sa traiasca racii in fantana? Si, merg numai INAPOI, nu prea avea sanse sa iasa, nu?

13.Doi copii sunt gemeni.Si daca cel mic e roscat si nu cei mici, atunci, au 1an cel roscat si 6 ani, gemenii.

Corabia, ori se scufunda, ori iau cele patru distante dintre trepte, care ar fi un metru(treptele nu ne spui ce latime au, totusi) si ne ies 20 de ore.
Gata. Mi-a ajuns!laughing

| IMC90 explică (pentru greece12):

11) da, corect - 10p
12) uite asa laughing
13) corect, dar nu ajunge. esti pe drumul cel bun, dar vreau o explicatie mai detaliata, fiindca problema este foarte dificila si vreau sa vad exact cum ai ajuns la concluzie big grin
9. nu, corbaia nu se scufunda (desi asa vrea sa dea impresia intrebarea) hai ca asta e indiciul suprem :d

10p big grin

| IMC90 explică (pentru greece12):

Aia e, cred ca ai castigat happy (sunt 150p la bataie, daca ai 80 ai castigat, daca nu inca nu

Dar mai sunt intrebari neraspunse big grin

Din enunt aflam ca:
- produsul varstelor este 36
- suma varstelor este egala cu nr. etaje ale blocului

36 poate fi obtinut din urmatoarele combinatii:

a. 1x1x36 1+1+36=38
b. 1x2x18 1+2+18=21
c. 1x3x12 1+3+12=16
d. 1x4x9 1+4+9 = 14
e. 1x6x6 1+6+6=13
f. 2x2x9 2+2+9=13
g. 2x3x6 2+3+6=11
h. 3x3x4 3+3+4=10

Noi nu stim cate etaje avea blocul, dar Ion stia. Si atunci, daca blocul ar fi avut 38, 21, 16, 14, 11 sau 10 etaje, el ar fi stiut raspunsul dupa primul indiciu. In concluzie, blocul avea 13 etaje si el avea o dificultate: copii aveau 1, 6, 6 sau 2, 2, 9 ani.
Al doilea indiciu a fost ca Gheorghe avea un "cel mai mic copil" (nu ca era roscat happy ).
Asa ca raspunsul este 1, 6 si 6 ani.

asta e argumentul full (daca vrei) big grin dar felicitari, nu este o problema usoara, nu este la nivel cu celelaltewinking

greece12
| greece12 a răspuns (pentru IMC90):

Constat ca seara functioneaza prost logica mea...Tractorul a fost adus iarna, pe geata, alta solutie, nu-i.
Si corabia aia cu scara ei, pluteste pe apa, se ridica apa, se ridica si corabia, se ridica corabia, se ridica si scara!
Gata, m-am linistit!happy

| IMC90 explică (pentru greece12):

Da, asa e happy 2 raspunsuri corecte. tractorul a venit singur pe lacul inghetat iar corabia pluteste deci si ce este pe ea pluteste. Nu se scufunda happy 20p

A mai ramas doar una nerezolvata (poate o face altcineva) big grin

greece12
| greece12 a răspuns (pentru IMC90):

Care?!?

| IMC90 explică (pentru greece12):

Racu si prietenii din copilarie

Dar da-mi-le pe privat laughing oricum aic astigat deja big grin sa vedem daca ceilalti le pot rezolva (asa 2 cate au mai ramas)
daca nu, raspunzi tot tu laughing

greece12
| greece12 a răspuns (pentru IMC90):

Mi-au placut, m-au amuzat, dar nu mai raspund.
Prietenii din copilarie sunt sot si sotie si la rac nu mi se pare cinstit sa raspund, cred ca din viteza, ai postat si raspunsul.
Asa ca, urmez exemplul intelept a lui GenOm si-i mai las si pe altii, plus sfatul si mai intelept al sotului meu"da', tu nu mai inchizi azi calculatorul ala?!?"laughing
Noapte buna!

| IMC90 explică (pentru greece12):

La rac am postat un raspuns gresit, ca d-aia nici nu m-am strofocat sa-l editez laughing Deci nu e 21 happy

Nu sunt sot si sotie, dar esti p-aproape rau

greece12
| greece12 a răspuns (pentru IMC90):

Ah, sa vezi ce-ti fac!
Sunt un barbat si o femeie, sotul cuiva si nevasta altcuiva, nu s-au vazut de 20 de ani, dar cum ii cheama stiu!
Si, daca pe amica o cheama Maria, pe fetita o cheama tot Maria, ca pe mama ei.Confuzia provine de la faptul ca spui ca doi oameni se intalnesc, fara sa precizezi sexul.
Si daca raspunsul cu racul era gresit, intr-a treia zi de dimineata, racul era afara din fantana, ca el merge intr-o singura directie, nu putea decat urca sau cobori, ori iese a treia zi, ori moare in fantana c-a luat directia gresita!
Punct!
Am adormit!laughing

| CriminalăÎnSerie a răspuns:

Numai eu nu am citit tot?!

| IMC90 explică (pentru greece12):

''Confuzia provine de la faptul ca spui ca doi oameni se intalnesc, fara sa precizezi sexul''

asa e, dar te invarti in jurul coziihee hee e pe acolo raspunsul si ai fost inca de prima data foarte aproape, dar mai exista si alte grade de rudenie in afara de sot si sotie rolling on the floor
Da, femeia e mama fetei big grin

la aia cu racu nu e asa happy

greece12
| greece12 a răspuns (pentru IMC90):

Buna dimineata si zau ca-i las pe altii!laughing
Si-ti promit si o surpriza de acelasi gen, dar nu azi ca timpul mi-e cam stramt!laughing

| EllyFMS a răspuns (pentru IMC90):

La aia cu prietenii din copilarie.
Sunt 2 prietene. Una este mama fetitei, iar cealalta este prietena sa. deci stie cum o cheama.

Si la cea cu racul. pai urca 1m pe zi. deci urca in 20 zile?

| IMC90 explică (pentru EllyFMS):

Nu si nu happy

| alexalexandrusincerul a răspuns (pentru IMC90):

La cea cu racul sunt 16 zile, sunt sigur

| IMC90 explică (pentru alexalexandrusincerul):

Da, dar de ce?

| alexalexandrusincerul a răspuns (pentru IMC90):

In primele 15 zile, evident ca urca 15 metri pentru ca, practic e un metru pe zi(pentru ca noaptea coboara 4 metri), iar in a 16-a zi urca restul de 5. ajungand la suprafata, evident ca nu mai coboara
asta e explicatia mea

| IMC90 explică (pentru alexalexandrusincerul):

Da, e buna -10p

| pufulete_3999 a răspuns:

1. Nenea spanzuratu s-a pus pe blocul de gheata si si-a prins gatu de firele de la bec. Zic asta pentru ca gheata la caldura se face apa si apa face balta si cine nu are bec?
2. 5 tigari ca faci 16:4=4 si din fiecare tigara mai ramane un chistoctongue si faci din 4 chistoace inca o tigara.
3.Ca e prea scund sa ajunga la butonul cu nr 10.
4. Aprinzi 2 becuri si dupa un timp stingi unul si dupa aia pui mana pe becuri si vezi care e cald si ala merge cu intrerupatorul stins ultimul. Cel aprins cu Becul aprins si celalalt cu becul rece.
5.Mormantul.
6.Ala vorbea cu nevasta-sa.
7. Daca l-as intreba pe amicul tau care e drumul corect, ce drum mi-ar arata?
8.girafa nu are dungi, si nu are genunchi intorsi.
9?
10.cu submarinu.
11.Motociclistu nu poarta casca? Fes? Sepcalie?laughing
12.De unde rac in fantana? si racii merg cu spatele
13.sunt o lenesa... nu am dispozitia sa mai citesc si 13. Oricum, FOARTE FRUMOASE! imi plac la nebunie happy