| al3xxandra a întrebat:

Vreau si eu niste povesti de groaza adica ceva de genu' " BOOO!". funditabig grin

Răspuns Câştigător
| Lollάღ a răspuns:

Http://www.spectrulrealitatii.ro/povesti.php

Unei famili i-a murit o fata pe la vreo 5 anisori.Cu cateva zile inainte
cand ar fi trebuit sa implineaska 18 ani mama ei a visat-o
ca o ruga sa ii cumpere rochie de mireasa pantofi si voal si sa iasa
in strada la ora 12 noapte si sa opreasca nu prima nici a doua
a treia masina care trece pe strada si sa ii roage sa ii ia pachetul,
amenintand-o totodata ca daca nu face lucrul rugat de ea i se va intampla
ceva foarte rau.Bineinteles ca mama ei a considerat visul ca orice vis
si nu a facut ce trebuia.peste cateva zile a ramas muta.
Dupa acest accident a visat-o iara ca ia cerut sa faca acelasi lucru.
Mama speriat a facut cum ia cerut fata,a cumparat rochia pantofii si voalul
de mireasa si a iesit in strada la 12 noapte si nu prima nici a doua
a treia masina a oprit-o.Masina era defapt un camion de armata.
Cu stupoare mama a constatat ca poate vorbi si la rugat pe sofer sa ia acelt pachet.
De curiozitate a intrebat soferul camionului ce transporta.
Raspunsul a fost:
-UN MILITAR MORT

Concluzia:Militarul mort era defapt ginerele

In anul 1890 a existat o insula unde se afla un mare om important pe vremea aceea.
Acesta si-a dorit ca langa mal sa construiasca un far ca in vreme de ceata vapoarele sa nu se izbeasca de stanci.
Acesta a angajat 10 muncitori printre care se afla si Augustus.
Acel om avea o fica Elizabeth care s-a indragostit de Augustus.
A fost dragoste la prima vedere,acestia se gandea sa se logodeasca iar tatal lui Elizabeth era de acord dar mai intai trebuia sa termine
farul.
Intr-o dimineta de 12 noiembrie 1890 cei 10 muncitori au fost prinsi de o furtuna pe mare.Acestia sau inghesuit unul in altul ruganduse
ca barca sa nu se rastoarne.Era o barca mica.Un val mai mare a rasturnat barca acestora.A doua zi curteni au gasit trupul neinsufletit
al lui Augustus celelante trupuri nu au mai fost gasite.
Elizabeth nu a pututu accepta moartea lui Augustus asa ca a ramas sa il astepte.Ea nu a mai mancat si de suparare a murit.
Peste un an de la martea lor o alta furtuna a prins un vapor care se afla aproape de mal.Corabia era condusa de un marinar care facea comert
ilegal cu rom.
Peste 10 ani de la moartea lui Elizabeth moare si tatal acesteia lasand mostenirea unei rude.Ultima dorinta a sa a fost ca farul sa fie construit.
Roda a angajat 6 muncitori printre care se afla si Michael.
Acestia sau apucat din prima zi de treaba.
Michael si 2 muncitori au ramas sa adune bolovani iar ceilanti 3 muncitori sau dus dupa lemne.
In timpul acesta unul dintre ei a observat o femeie care cauta ceva.Acestia au urmat-o pana la o stanca.Acesta se uita in larg parca cauta ceva.
Unul dintre ei a intrebat-o daca cauta pe cineva iar acesta sa intors spre ei si a disparut brusc.
Acestia au lasat lemnele si au dat fuga spre far si a povesti intamplarea.Normal ca nimeni nu i-a crezut zicand ca i-a batut prea mult soarele in cap.
A doua zi Michael si 2 muncitori sau dus in padure iar 3 muncitori sau dus in larg sa prinda peste.
Muncitori pescuiau linistiti cand deodata undita unuia dintre acestia a inceput sa traga.Muncitorul a tras inspre el.Dar prada se lasa ne prinsa tragand si mai dare.
O clipa de neatentie si undita i-a sarit din mana.Acesta a inceput sa injure.Din apa a aparut un om imbracat in haine de marinar si la tras pe unul dintre ei in apa.Acesta
nu a mai fost gasit.
In timpul acesta Michael si cei 2 muncitori au vazut o femeie si un barbat care mergeau la brat.Barbatul avea o haina neagra cu un joben iar femeia o haina alba.Din spusele
pe care a auzit acestia cei doi trebuia sa se casatoreasca.Cei doi au mers iar la o cotitura au disparut.
Ajunsi la far cei 2 muncitori i-a povestit despre ce s-a intamplat.
Michael sa dus repede la conac sa ii puna cateva intrebari stapanului.
Acesta auzind ce a spus el i-a povestit tot ce s-a intamplat cu cativa ani in urma si ca marinarul acela iese din apa ca sa aduna camarazi pentru el.
I-a povestit ca apare langa mal la apusul soarelui.
Intors la far Michael nu a povestit nimic din cele ce a auzit.Spre inserat cand cei 4 muncitori se pregateau de culcare sa auzit un tipat.Acestia sa intreptat spre zgomot si au
vazut ca este tras unul dintre muncitori in apa de un monstru.Unul dintre ei a vrut sa traga dar Michael nu la lasat zicand ca il va nimeri pe muncitor.Monstrul la tras in apa la dus pe un vas care a aparut deodata.Michael si cei ramasi sau inarmat si sau dus spre vas.
Totul era pustiu Michael a coborat jos iar cei 3 muncitori au ramas acolo.
Unul dintre ei a vazut un cuplu care au mers in fata unei usi vechi si au intrat.Acestia au mers dupa ei si sau trezit intr-o incapere co butoaie gicantice.Unul dintre ei s-a rezemat de un butoi daramandul.Din el curgea rom.Deodata a aparut un marinar care si-a infipt sabia in pieptul unui muncitor.Ceilanti au incercat sa il ajute dar acesta a murit
Deodata a aparut un marinar care a gaurit cu sabia 3 butoaie din care curgea rom.Romul curgea intruna si nu se mai oprea.Au incercat sa fuga dar usa nu mai era acolo
in locul ei se afla un perete.Acestia au murit inecati in rom.
Michael a ajuns in camera capitanului unde a vazut pe un perete scriind cu sange:Ahooooooooi,ridicati panzele!
Vasul a inceput sa se miste si a disparut in ceata.

Elizabeth si Augustus se iubesc si dupa moarte acum si cine stie poate ca marinarul inca cauta noi camarazi.

Povestire relatata de un proaspat asistent medical:

"Fata avea 15 ani cand a murit. Culoarea palida a fetei sale - un clasic semn de soc - indica cauza mortii: infectie acompaniata de hemoralgie datorata febrei Dengue. Marca trei zile de agonie.
M-am uitat la ceas si am notat ora mortii - 10.26 AM.
Era prima care murea in grija mea si a prietenului si colegului meu Randy de cand incepusem sa practicam cu doua luni in urma. Singurul lucru ramas de facut era sa continuam cu procedurile postmortem. Inainte de a fii livrat la morga, cadavrul fetei a fost lasat in grija mea si a lui Randy.
Probabil credeti ca aceste lucruri ar fii trebuit lasate in responsabilitatea personalului casei funerare dar pregatirile postmortem sunt parte din atributiile noastre ca asistenti medicali. Era prima oara pentru mine.
In timp ce ii pozitionam capul, cu aratatorul mainii drepte i-am atins fata un pic mai apasat ceea ce a produs o mica zgarietura langa urechea ei dreapta. Am murmurat o scuza adresata corpului neinsufletit si am continuat pregatirile. Dintr-o data luminile au inceput sa se stinga si sa se aprinda intermitent ceea ce ne-a dat si mie si lui Randy niste fiori dar am continuat ceea ce aveam de facut. Era un proces migalos care a durat o ora. Dupa ce am terminat, ne-am indreptat spre vestiar unde ne-am spalat si dezinfectat si ne-am schimbat uniformele intorcand-ne la atributiile noastre.
Eram epuizat complet cand m-am intors in cladirea unde locuiam seara tarziu. Dupa o tura obositoare care incepuse la 6 dimineata tot ce voiam era un rapid dus fierbinte si mult somn. Nu stiu ce m-a impins sa imi verific rucsacul. Cert este ca am constatat cu stupoare ca nu aveam portofelul. Ingrijorat ca cineva l-ar fii putut gasi dupa ce probabil l-am scapat pe undeva prin spital si mi-ar putea lua cei 500 de pesos care constituiau bugetul meu pe acea saptamana, am adormit totusi cu speranta ca un suflet bun il va gasi si il va rturna personalului spitalului de unde as putea sa il recuperez a doua zii.
Ceva mai tarziu m-am trezit cu senzatia ca cineva tragea de patura care ma acopera. Am aruncat o proivire in intunericul camerei si nu am vazut nimic suspect. Cand eram aproape adormit iar am auzit un ciocanit in usa.
Mia-m amintit de povestea proprietarei care imi relatase ca ceva mai mult de o luna in urma o locatara a fost dusa de urgenta la spital. Fusese injughiata repetat de trei barbati dupa ce deschisese usa apartamentului sau in toiul noptii pentru a investiga niste zgomote suspecte. Din fericire a supravietuit. Insa memoria acelui incident mi-a servit drept avertisment. Fara sa ma gandesc prea mult am insfacat vaza pe care o aveam in camera si m-am indreptat spre usa convins ca ceea ce am auzit erau hoti. Cine altcineva ar fii putut deranja in mijlocul noptii?
Vaza pe care o tineam era destul de grea si mare pentru a-mi servi ca arma in cazul in care ar fii trebuit sa ma apar impotriva unui spargator.
Am crapat usa indeajuns pentru a putea arunca o privire misteriosului vizitator nocturn si m-am linistit cand am vazut ce de cealalta parte a usii se afla o tanara fata. In lumina difuza de pe hol, expresia fetei ei si constructia sa firava m-au asigurat ca nu ar fii putut rani nici macar o musca. Dar de ce aveam sentimentul ca ceva nu era in regula?
Imi parea cunoscuta dar totusi nu o puream identifica. Pe un ton putin repezit am intrebat-o: "E trecut de miezul noptii, nu ar trebui sa dormi la ora asta? In orice caz ce cauti aici?"
"Imi cer scuze de deranj, dar nu ti-ai pierdut cumva portofelul azi-dimineata?"
m-a intrebat cu o voce pierduta.
Intrebarea ei m-a luat prin surprindere, dar am fost capabil sa articulez: "De ce? Da, l-am pierdut. De unde stii?"
Deja convins ca nu are cum sa ma raneasca am deschis usa larg si am pus jos pe podea vaza pe care o aveam in mana, putin jenat ca o tinusem strans tot timpul conversatiei. Fata mi-a intins portofelul care inca avea continutul intact, inclusiv cei 500 de pesos. Eram din ce in ce mai uimit si pe punctul de a-i multumi cand m-a intrerupt: "L-ai scapat in spital si intamplarea a facut ca eu sa trec pe acolo si sa il gasesc."
"Bine, dar te cunosc cumva?" am intrebat-o. "Imi pari cunoscuta dar mi-e teama ca am uitat cum te cheama."
"Vrei sa spui ca ai uitat?" a raspuns fata cu o alta intrebare.
M-am simtit un pic enervat. "Am uitat despre ce? Raspunde-mi, cine esti?"
"Ai uitat despre zgarietura pe care mi-ai facut-o?" mi-a raspuns aratandu-mi o mica zgarietura langa urechea dreapta.
Si dintr-o data disparut chiar sub ochii mei.
Am inchis usa si am ramas treaz toata noaptea, ingrozit la gandul ca poate acesta va fi doar inceputul..."

Apartamentul 666…

Intr-o zi de iarna…prin decembrie…o femeie care era in anul I de facultate , isi cauta un apartament in care sa stea cu chirie. A cautat tot felul de anunturi in ziar dar nimic….
Intro dimineata pe la ora 9 a.m. si-a cumparat un ziar local unde scria : ,,Cautam chirias … apartament cu 3 camere…" fetei i s-a parut foarte interesant si in acelasi timp ciudat deoarece era foarte ieftin…dar a acceptat sa mearga sa il viziteze deoarece nu strica.
Cand a ajuns acolo proprietarul apartamentului era foarte fericit ca si-a gasit un chirias…atat de naiv ca Liliana(fata cu pricina). Cand a intrat a sirti o prezenta stranie dar nu i-a dat atentie deoarece apartamentul era mirific si intr-o stare foarte buna si nu ii venea sa creada ca a gasit un loc atat de bun si la un pret foarte mic.
Dupa semnarea actelor ea este decisa sa se mute acolo in timpul facultatii…ciudat este faptul ca de cate ori o intrebau vecinii : ,,Unde te-ai mutat?",ea raspunzand cu o mandrie inocenta : ,,In apartamentul 666".De fiecare data vecinii erau uimiti de locul pe care fata il inchiriase… au incercat sa iii explice ca acel apartament a apartinut unei persoane foarte sadice care s-a spanzurat si de atunci nimeni nu a rezistat mai mult de 6 zile in acel apartament…acea entitate stranie facea totul strict legat de numarul 6…fetei nu i-a pasat de ce spune lumea , dar avea sa experimenteze pe pielea ei toate aceste crude adevaruri…
Pe data de 6 decembrie , seara , fata se baga in pat…era ora 11:06…nu a putut adormi deoarece avea o presimtire foarte stranie inauntrul ei…asa ca a mers sa-si faca o cafea pe la 11:50…
Exact la ora 12:06 cand femeia se uita la televizor…ea fiind pasionata de filmele de groaza…se aude un palid batut in usa…din ce in ce mai tare….bineinteles ca persoana batea de 6 ori.
Liliana se uita pe vizor si constata o privire inocenta de femeie…cu varsta intre 20 si 30 de ani…foarte alba si cu ochii rosii. Nu se sperie deoarece persoana pare a avea nevoie de ajutor…nicidecumnu parea vreo spargatoare…asa ca ii deschide usa si ii spune : ,,Te pota juta cu ceva?" … femeia devine din ce in ce mai agitata si are o privire din ce in ce mai bizara…,,Intra te rog!" ii spune victima pradatorului nestiind ce o asteapta…
-Te rog sa ma scuzi , sunt Dana si am venit sa-mi iau studiile pentru facultate…cand m-am mutata m uitat sa le iau deoarece a fost o mutare foarte in graba.
-Totusi am auzit ca in acest apartament a locuit o fata care am inteles ca era foarte sadica si a omorat o persoana in aceasta casa. Este adevarat?
Bineinteles ca pradatorul nu isi recunoaste niciodata faptele deci ii raspunde:
- Nu este adevarat…sunt numai povesti care nu isi au rostul(devenind din ce in ce mai agitata)
Discutia se sfarseste pe la ora 01:06 dimineata asa ca presupusa Diana pleaca spunandu-i ca i-a parut bine de cunostiinta….numai ca de atunci apare in fiecare seara exact la aceeasi ora si spune ca isi tot uita studiile la ea…
Fata nu vroia sa o jicneasca asa ca accepta vizita Danei fie ca vroia fie can u.pana cand sa saturat sa tot stea treaza pana la ora 1…desi i se parea foarte ciudat faptul ca facea totul in numar de 6 si a intrat la banuieli…
Intr-o dimineata a dat de administrator care a incercat sa ii explice ca acea fata este moarta si can u are cum sa vina la ea deoarece a murit acum 6 ani de zile…
- Domnule , eu nu sunt nebuna si stiu ce am vazut . Daca nu ma credeti v-as ruga sa veniti diseara de la ora 12:06 la mine sa va arat can u am halucinatii si nici nu sunt nebuna deoarece studiez la facultatea de psicologie…
- Cum spuneti dumneavoastra.eu am sa vin…de la fiecare persoana care a locuit in acel apartament am primit plangeri…pana cand acele persoane au murit.
A venit si seara si fata isi asteapta ,,prietena" sa vina…numai ca in acea seara Dana vine mult mai schimbata…are o privire foarte sadica…ca si cu mar vrea sa te omoare pel oc…ochii mai rosii si mai plini de manie ca niciodata…si fata alba ca zapada…dar nu cea din povesti … cea parca desprinsa fin filmele horror…
Liliana o intreaba pe fata de ce arata asa…dar nu primeste niciun raspuns…in acea seara Dana era foarte tacuta si suparata pe ceva. Tot repeta cuvintele : ,,Nu vreau sa fac asta…vreau ca cineva sa ma salveze!"
Precum o gazda politicoasa…incearca sa ii ofere o tigara.
-Nu multumesc.nu vreau…fumam si eu inainte dar m-am lasat pentru can u imi face bine la piele…am anumite arsuri .
-Nici macar o gura de cafea? Stiu ca e tarziu dar nu am altceva cu care sa te servesc…
-Bine eu o sa iau si tigara si cafea…dar sa stii ca o sa ma schimb si o sa imi apara o reactie alergica pe fata…
Fata crezu ca Dana glumeste numai ca s-a inselat…dupa ce a tras 6 fumuri de tigara si dupa ce a baut 6 guri din cafea fata incede sa i se schimbe si sa aiba trasaturi diabolice ca de demon…
- Ce ti se intampla?!intreaba Liliana speriata cu ochii larg deschisi…
Demonul ii raspunde
-Vezi?Proasto!E numai vina ta!Am vrut sa te avertizez …am vrut sa ma salvezi!Daca tu nu asculti poate ai sa asculti de cealalta latura a mea!
Dintr-o data demonul incepe sa o stranga pe fata de gat pana la sangerare si cu o privire dezgustatoare ii spune ca va muri in 6 chinuri groaznice: prima oara ii va taia 6 degete de la mana…a doua oara o va injunghia de 6 ori in picioare…a treia oara ii va smulge tot parul din cap pana la ultimul fir…a patra oara ii va taia buzele in 6 parti…a cincea oara ii va rupe ambele brate numai sa o vada cum sufera pana aproape de moarte…si in ultimul rand o va privi cu un amuzament desavarsit cum moare chinuindu-se de moarte…toate acestea sunt gandurile unei fantome sadice fara mila care nu poate trece de partea cealalta deoarece ii place iadul si tot ce ii ofera el…
Toate aceste lucruri au fost tragica imagine a mortii Lilianei…o fata in varsta de numai 20 de ani…
Fantoma inca mai face victime intr-un apartament din Pitesti…toate aceste lucruri fiind spuse din jurnalul fetei care cu o minte bolnava a fost pusa sa isi scrie in jurnal chiar si pe ,,patul mortii" numai pentru a-si imagina satisfactia de a vedea o victima scriindu.si sfarsitul……

11 răspunsuri:
| Bya132 a răspuns:

Mac-mac

ohh, îngrozitor...

www.killerjo.net.

Dar tot mai bună e aia cu mac-mac.

| giuly a răspuns:

Uită-te la asta:
http://www.youtube.com/watch?v=MtN1YnoL46Q

E înfiorător, n'am dormit 3 nopţi după...

| AudImagini a răspuns:

Boooo

| MikiPiki a răspuns:

Era un caine bantuit care a murit...booo

| TraficantaDePufuletzi a răspuns:

Boo Hoo Hoo

| MiHaI a răspuns:

Bau

| Bizzareq1 a răspuns:

BOOO...scuze ca te-am speriat.

| FantomaTurcoaz a răspuns:

A fost odata...

. un om care punea un pe paine.

booo!

| al3xxandra explică:

Poi.de asta am pus intrebarea la categoria asta... voiam ceva mai amuzant asa.big grinlaughing