| MisterE a întrebat:

1. Cum vad restul romanilor locuitorii din Ploiesti?
2. Cum vad restul romanilor orasul Ploiesti?
3. Care sunt primele lucruri cu care il asociaza cand aud de Ploiesti?

Mentionati intai orasul in care ati crescut, apoi cel in care ati trait cel mai mult timp (daca este cazul).

Mi se pare foarte interesant de aflat perspectiva celorlalti comparativ cu perspectiva proprie fata de orasul in care m-am nascut si crescut.

9 răspunsuri:
| CarcotasulVesel a răspuns:

Ploiestiul vrea independenta si vrea sa faca o noua tara numita Republica Ploiestilor, nu ma crezi?!? citeste-l pe Caragiale big grin

Ploiestiul e municipiu capitala de judet al judetului Prahova al carei initiale PH se citesc de fapt Patria Hotilor, cu alte cuvinte e capitala Patriei Hotilor big grinbig grin

cum era bancul ala?
Moartea SUPARATA RAU, statea langa un politist care nota ceva in carnetelul din dotare, termina de notat si intreaba: "Deci, declarati ca inainte de a intra in Ploiesti inca mai aveati coasa?"... big grinbig grinbig grinbig grin

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca pe niște șoferi prosti

Ca pe un loc aproape de București

Drumul spre Valea Prahovei.

Iași, Iași

Spre rușinea mea nu am fost niciodată în Ploiești deși călătoresc mult și am văzut aproape toată România.

| sierra1 a răspuns:

Aveți voi ceva special incât să avem o viziune deosebită în ceea ce vă privește?

| Demidol a răspuns:

Miroase a tema.

| MisterE explică (pentru sierra1):

Nichita, Caragiale au trait in Ploiesti, foarte probabil ai condus sau ti-a fost facilitata achizitia bunurilor din magazine datorita bezinei/motorinei rafinate in Ploiesti - vezi OMV Petrom, Lukoil, Petrotel.

La momentul actual, in tara mai funcţionează doar patru unităţi de procesare a ţiţeiului, dintre acestea trei producând carburanţi ( benzină şi motorină): Petromidia Năvodari, Petrobrazi Ploieşti și Petrotel Ploieşti. A patra rafinărie – profilată pe producerea de bitum, solvent – este Vega Ploiești.

Deci 3/4 rafinarii sunt la Ploiesti, de unde e vanduta benzina/motorina si celorlalte benzinarii, asta asa ca idee - combustibilul ce asigura accesul la bunuri.

| MisterE explică (pentru suntserios):

Soferi prosti? Doar pentru ca vezi PH nu inseamna ca sunt din Ploiesti. Pot fi din Campina, valea prahovei - Sinaia, Azuga, Mizil, etc
Deci si daca vezi soferi in Ploiesti, pot fi soferi de pe langa, de tranzit. Ai locuit mult in Ploiesti, macar cateva luni sa poti zice asta?

De ce Iași?
Ai cunoscut macar 4-5 Ploiesteni?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru MisterE):

Uite cunosc unu acu, și nu îmi place de el. De ce Iași? Ca acolo m-a născut mama.

| sierra1 a răspuns (pentru MisterE):

Să va facem o statuie in cazul ăsta - că aveți unități de procesare a țețeiuli?!

| RAY a răspuns:

Cum vad eu?

petrol =de asta am auzit ca era o rafinarie mare, daca nu ma insel, inclusiv pe timp de razvoi furniza mult petrol, ati avut echipa de fotbal in liga 1, chiar buna, in rest nu prea stiu, credeam ca sunteti olteni, dar vad ca sunteti in muntenia