| anonim_4396 a întrebat:

Am sa vizitez Sighisoara, imi puteti da cateva recomandari, ce sa vizitez, unde se mananca bine?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In Sighișoara ai un singur lucru de văzut, cetatea care practic e centrul vechi al orașului. În 2-3ore ai văzut tot. Tot acolo în centru ai și restaurante.

| ziftode a răspuns:

Cetatea, si muzeul: turnul cu ceas
in rest e doar un orasel de provincie
exista un restaurant "Vlad Dracul" chiar in fata la turnul cu ceas, mai exact:
https://sighisoaraonline.com/webcam.php
dupa cladirea alba din dreapta, inspre turnul cu ceas

| Iote a răspuns:

Cetatea cu tot c contine ea: Turnul cu ceas (care este si poarta de intrare in cetate), Biserica din deal, Biserica Manastirii, Catedrala romano-catolica, Piata cetatii, Scara acoperita, turnurile diverselor bresle, Muzeul de istorie, etc. Fiind o cetate locuita, toate strazile au un pitoresc aparte. Merita sa le strabati pe toate. Nu e mult. Si in afara cetatii, Casa Memorială Hermann Oberth. Vizita placuta!