| kim01 a întrebat:

Apa fierbe la aceeiasi temperatura pevarful a doi muntii de inaltimi diferite de ce?

1 răspuns:
| Cocodrilo a răspuns:

Pe varfurile a doi munti de inaltimi diferite presiunea atmosferica difera. Aerul se rarefiaza cu cat te departezi de suprafata pamantului pentru ca sunt mai putine molecule de aer care apasa de deasupra. Cu cat aerul e mai rarefiat cu atat apa fierbe la o temperatura mai mica. Pe muntele cel mai inalt apa fierbe la mai putine grade.
In oala sub presiune (care dupa cum ii spune numele, fiind inchisa etans, dezvolta o presiune mai mare ca a aerului) apa fierbe la peste 100 Celsius. Acest lucru e bun ca sa gatesti alimentele mai fierbinti dar fara sa le arzi.