| Girly97 a întrebat:

Ar fi un coșmar pentru mine... Este posibil să uit limba română dacă stau 14 zile în Spania și vorbesc engleza/spaniolă? Am auzit la știri despre români plecați la muncă în Italia care au uitat limba română.

13 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Da, pentru ca aia au fost plecati ani de zile, nu 2 saptamani.
Daca vorbesti si romana alternativ cu limba de acolo nu ai cum sa o uiti

| JulyDreams a răspuns:

Aia care au uitat-o cred ca nu o stiau nici inainte sa plece laughing
Sau doar se prefac ca au uitat, ca sa arate ca au propasit de cand au plecat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Clar. Exista un caz in istorie chiar. Raducioiu când a plecat de la Dinamo in Italia nici nu aterizase bine pe aeroport acolo si la interviul in Romana el era cu Como se dice

| Frank51 a răspuns:

rolling on the floor

| gabicoo a răspuns:

Uite cum vei vorbi după două zile!
https://m.youtube.com/watch?v=n7_izPURDVM

Așa că stai acasă!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Am rude care stau de 40 de ani in Germania si stiu si acum româneste ca doar sunt români.

| TristanTzara a răspuns:

Nu are cum să ți se întâmple asta, e doar 2 săptămâni. Așa ceva pățești doar după ani.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Unul s-a dus doar in armata in Romania si uitase cum o cheamă pe grebla. Dar când a fost lovit de coada ei, și-a amintit, nu a asteptat să-i spună taica-su.

| Stropdeploaie a răspuns:

Aha.o sa ti uiti toata memoria!))))

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, clar rolling on the floor)

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Studiile spun că ne schimbam personalitatea in funcție de limba pe care o vorbim, așa că ar trebui să-ti iei adio de la familie, prieteni sad

| Legion7X a răspuns:

Am auzit că da, este posibil să o uiți, și vorbești numai spaniolă + că dacă intri în magazine chinezești in astea 14 zile înveți și chineza devenind lingvistă.

| Eireann a răspuns:

Stau de 5 ani in UK si vorbesc limba romana fara nici o problema.