| KaterinaPetrova a întrebat:

As vrea sa fac un trip pana la barcelona vara asta. as vrea sa o iau pe coasta de azur. pe unde as putea sa o iau sa nu platesc asa multe taxe? multumesc!

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Și ce te face să crezi că ar fi o variantă mai ieftină?
Drumul prezentat anterior aici
http://www.tpu.ro/......barcelona/
te duce cel mai rapid la destinație. Ai putea în Ungaria, Slovenia, Italia, Franța și Spania să mergi doar pe drumuri naționale evitând autostrăzile și nu mai dai nicio taxă. Dar fii pregătit să dai bani în plus pe combustibil, plus vreo noapte de cazare intermediară suplimentară...
Când pleci la un drum așa lung, nu mergi pe soluție „buget", nici nu pleci cu bănuții numărați la centimă. Ce faci dacă ai o pană? cum te descurci?!?

| KaterinaPetrova explică (pentru mihai69):

Macar nu mai dau 10mil pe taxe de drum

| mihai69 a răspuns (pentru KaterinaPetrova):

OK, e viața ta, dacă te amuză să irosești câteva zile din ea (plus nervii aferenți) pe drumuri naționale prin Europa... ești liber s-o faci. Doar că acolo limitările de viteză nu sunt deloc opționale, cum încă mai cred unii pe la noi, iar amenzile sunt usturătoare. Asta ar fi una; alta ar fi aglomerația de pe naționale, de multe ori neavând nici loc de depășire și dacă mergi 10 km (sau mai mult) după vreun melc prin munți nu cred să mai ai aceleași idei și până la urmă o să preferi să dai bani decât să ai parte de așa ceva.

| mihai69 a răspuns:

PS diferența nici măcar nu e mare:
https://www.google.ro/......,6z/data=! 4m15! 4m14! 1m5! 1m1! 1s0x40b1f93abf3cad4f:0xac0632e37c9ca628! 2m2! 1d26. 1038889! 2d44. 4325! 1m3! 2m2! 1d2. 171389! 2d41. 401944! 2m2! 1b1! 2b1! 3e0
adică 42 h în loc de 28 h jumate... Ai dreptate, merită economia. Mai ales că o noapte la hotel plus mesele suplimentare pe o zi (cel puțin) fac măcar vreo 500 de lei. Halal economie!
Later edit: să-mi bag picioarele în formatarea automată a textului de pe TPU! link-ul corect:
http://goo.gl/GCv6Xc

| manuel72 a răspuns:

In Italia nu sunt asa de drastici cu radarele ca in Romania asa ca o poti calca linistit pe drumurile nationale, fara sa te temi sa vei avea surprize.