| gab0ru a întrebat:

As vrea sa ma cazez la un hotel sau pensiune dar nu am implinit inca 18 ani. Se poate sa o faci fiind si minor?

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Nu poti atata timp cat nu ai varsta de 18 ani ( adica sa fi major )
Trebuie sa te insoteasca cineva care e major.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te cazeaza nimeni daca nu ai 18 ani

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca ai peste 14 ani si carte de identitate sau pasaport.
Conform Normelor aprobate prin HG 237/2001, citez:
"ART.4.(1) Cazarea minorilor în vârstă de până la 14 ani este permisă numai în cazurile în care aceştia sunt însoţiţi de părinţi sau de reprezentanţii legali.
  (2) Se exceptează de la această regulă minorii aflaţi în drumeţie, tabere, excursii, concursuri sau în alte acţiuni similare, însoţiţi de cadre didactice, antrenori şi ghizi din partea organizatorilor acţiunilor respective."