| Nuzicnume a întrebat:

Ati fost in Paphos? Merita vizitat? Sunt scumpe produsele, transportul?

3 răspunsuri:
| Floria_Ioan_1996 a răspuns:

Transportul este de la 15 euro in sus iar cazarea la un hotel este intre 50 euro si 100 euro preturile.....asa si asa.
FUNDA?

| relian a răspuns:

E ok, adica nu te astepta la cine stie ce, este un oras cum is toate orasele din Cypru, ce este frumos e clima si faptul ca sunt numai roci acolo.Plus de asta au ceva plaje frumoase,dar nu prea sunt amenajate,adica locurile alea sunt vechi,nu sa mai facut mare lucru acolo de f mult timp.
De vizitat ce sa vizitezi,e placut sa lenevesti laughing sa stai la plaja,seara mergi pe la un restaurant ceva,si cam astea ar fi. Paphos este vizitat mai mult de cei in varsta,mai ales englezi,astia vor sa leneveasca,sa stea la soare,asta pentru ca multe nu prea ai ce face pe acolo.
Eu am fost ceva ani in urma,dar nu cred sa se fi facut ceva de atunci sa zici wow.
Era alt oras,mai mic tocmai in sud,ceva gen oras de noapte,acolo numai noaptea oamenii ies afara laughing sunt cluburi la greu,bine si plaja,deci poti sta ziua la plaja iar noaptea sa bantui,femei la greu,bautura la greu laughing stai ca am uitat cum ii zice,Ayia Napa parca,acolo da si barbati si femei balamuc,bautura,sex la greu laughing
Transport la Paphos nu ai,ma refer autobuze,sunt taxiuri si unele autocare dar alea au treburile lor,sunt masini de inchiriat.
Mie imi plac in Cypru,as locui acolo daca ar fi avut ceva un rau,deci insula asta nu are absolut nici un rau,nici un lac,au ceva lacuri din ape pluviale sau ce se strang din ploi,dar in rest nimic.Dar clima este super,plaje frumoase dar neintretinute laughing nisip negru,hotele damblagite,asta e is vechi,dar merge.
De vizitat ce poti sa vizitezi,ar fi o gaura puturoasa laughing unde zic astia ca acolo ar fi stat o vreme nu stiu ce sfantu petru,sau nu stiu care,in orice caz a stat acolo un de asta din biblie,o groapa puturoasa laughing crestea un copac acolo linga si ala vai de mama lui,nu stiu daca o mai fi acolo acum.
Mai sunt ceva mozaicuri romane,dar nu stiu pe mine chestiile astea ma lasa indiferent laughing mai este un sincer nu stiu cum ii zice ceva la malu marii,o fortificatie turceasca,si mai sunt asa cateva chestii de genul asta,dar cum am spus nimic sa poti spune wow.Mie imi plac stancile,adica suprafata este roca,nu te inoroiesti,strazile sunt naspa,mici inguste,vai de mama lor,ca asta e is prapaditi si aia, de cand au plecat englezii de acolo, nu cred ca sa mai facut ceva.
Casele, blocurile sunt toate ceva gen ca la romani, fiecare face cei place cum ii place, asezate care cum apuca laughing fara asa un design frumos.Mai gasesti si unele case frumos facute si mai noi dar in general un oras obisnuit.
Dar pana la urma doara nu te intereseaza cum is casele,cum is starzile laughing conteaza sa te simti bine,iar acolo te simti bine, probabil asa ca loc, cred.
Mai sunt ceva festivale, dar nu mai stiu cand si prin ce orase.
Ca sa fie mai frumos e bine sa inchiriez o masina si sa te tot duci peste tot, toate orasele sunt pe malu marii, doara capitala si un alt oras de la munte sunt in interior.
Asa o sa fie mai frumos.Nicosia sa vezi acolo cum este laughing ala da oras, sa vezi jumate de oras din UE si jumatea ailanta oras tiganesc laughing adica turcesc, dar e jale, spui ca treci dintr'un timp in altul laughing pur si simplu faci un pas si esti in zona crepusculara, dai inapoi parca te intorci la civilizatie laughing
Deci este o vacanta ok in cipru daca mergi.De preturi nu mai stiu, dar te poti informa si pe net, masini inchiriate etc zvion bla bla.Au si ceva barci,sau ces alea vapoare,faci asa o excursie pe mare,fac si excursii in Egip la piramide,dar ala nu mai e cipru,dar ca idee.
Sunt romani multi,ori cel putin erau cand am fost eu,este comunitate de romani acolo, romani buni, linistiti, muncitori, majoritatea au facut acolo copii, traiesc acolo.Ba e si o scoala cu o invatatoare de limba romana.Deci asa per total merita o vacanta acolo.
Acum depinde si ce anume te intereseaza pe tine, ce te multumeste sa vezi.De exemplu pe mine ma intereseaza locurile,mare, munte, paduri, stanci, asa in rest blocuri, case vezi oriunde.

| esir01 a răspuns:

Am fost anul trecut in Paphos si ne-a placut, multe locuri de vizitat, la cazare depinde ce vrei, gasesti toate variantele. Transportul e ieftin, cam 1.5 euro calatoria cu autobuzul, 7, 5 euro sezlog + umbrela, mancarea..la fel, depinde ce iti doresti. dimineata mancam la hotel in cursul zilei mai ceva usor, ieftin si seara, la cina, ne faceam cam toate poftele (felul 1 si 2, vin/bere, desert) cu 40-60 euro.
Poti citi mai multe detalii aici: https://beachingtravel.ro/cipru/