| anonim_4396 a întrebat:

De ce produsele din magazine sunt asa scumpe?

10 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Pentru ca sunt multi fraieri care sa le cumpere.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu sunt scumpe!
Tu ai bani putini!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Patronii de magazine din ce vrei sa traiasca? Din profit, adica din banii mei, ai tai, ai nostri...

daniela
| daniela a răspuns:

Depinde cum vezi lucrurile, daca ai bani sunt normale daca esti somer sau pensionar sau prospat absolvent sunt scumpe. Acum vei si tu ce poti face ca sa ti e para viata mai usoara

| white_2190 a răspuns:

Pt k traim in ROMANIA! big grin

regis
| regis a răspuns:

Pentru ca daca ar fi foarte ieftine, s-ar fi vandut de mult tot stocul si acum produsele respective nu ar mai fi in magazine happy Asa s-ar explica simplu relatia cerere/oferta/pret.
Explicatia cea mai corecta este: pentru ca sunt suficienti oameni dispusi sa plateasca acel pret.

| rahynn a răspuns:

NU MAI LUA DIN ROMANIA! NU SE MERITA!happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt si ieftine, cele de unica folosinta, daca produsul e de calitatae, normal ca e mai scump.

| nicoleta_7357 a răspuns:

Depinde de msgszin, si in ziua de azi depinde totul de criza.

| cisse a răspuns:

Din cauza inflatiei care se bazeaza pe o formula fundamentala: M*r= q*p unde m e masa monetara r este cantitatea de bani care se folosesc intr-un interval de timp q este nr produse si p este pret daca masa monetara creste creste si pretul.