| NaturalLl a întrebat:

Ati vazut atunci cand zburati cu avionul cand se spunde de exemplu: Zborul din Bucuresti catre New York tocmai a decolat, sau cum zice, este zis de co-pilot? Daca nu, atunci de cine este zis?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Înaintea oricărui anunț, cel care vorbește la microfon se prezintă clar: „Sunt Gigi Becali, comandantul aeronavei xxxx etc." Nu e musai să vorbească doar comandantul. Dar e obligatoriu să se prezinte, ca să rămână pe CVR (înregistratorul de voce - cutia neagră).

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiu comandantul se adreseaza pasagerilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceste informatii sunt date si de catre insotitoarele de zbor. dar in unele cazuri vorbeste chiar capitanul. co-pilotul nu are treaba cu asta. el este numai un ajutor acolo cu butoanele. in aer avionul este numai supraveghiat nu pilotat. au pilot automat. poate si cine da informatiile cu altitudinea sunt roboti programati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comandantul. pardon

| DespreHostel a răspuns:

El comandante