| Alasia a întrebat:

Auziti chestie. mama tocmai a venit de la servici si spune ca i-a spus seful ei ca undeva in Borşa, nu stie exact unde (pe valea izei in maramures cred) este un munte sau un deal sau ceva asemanator, unde daca mergi cu masina si opresti motorul, si nu tragi frana de mana, masina incepe sa mearga singura in sus cu spatele. e atrasa cu spatele spre varmul muntelui/dealului. deci nu merge in jos, cum ar merge normal pe o panta, ca merge in sus. Si mai zice ca daca umpli o sticla cu apa, tot in acelasi loc, tot la fel, sticla e atrasa cu fundul in sus spre varf. practic, sticla urca singura pe munte/deal. ce chestie. oare care e cauza? exista ceva ce atrage lucrurile? si de ce merg cu spatele? cine stie raspunsul, e rugat sa imi scrie. dau fundita mare si portocalie pentru raspunsul mare si adevaratbig grin

Răspuns Câştigător
| Sweet00gum a răspuns:

Salut :)...eu sunt din mm si chestia asta e adevarata:) au fost specialisti si spun ca e doar o iluzie optica ca e in panta. uite aici un video
http://www.urbaniulian.ro/......plicabile/

13 răspunsuri:
| calin_6995 a răspuns:

Este o iluzie optica!

| coosmin24 a răspuns:

Este cam SF povestirea ta.Eu zic sa te duci acolo sa te convingi. M-as duce si eu ca mai pus pe ganduri dar stau cam departe de Maramures.big grin

| DoodyAlexx a răspuns:

A fost mai de mult la stiri chestia asta thinking, m'a facut si pe mine sa imi pun niste intrebari si nici acum nu am gasit raspunsuri la ele. Probabil pe acolo e un camp magnetic sau ceva ( nu sunt specialist), dar la faza cu apa chiar nu pot sa imi explic laughing. Ceea ce stiu este ca e suspect tare, poate in curand vom afla si un raspuns bun la asta big grin!

| YTwatchdog a răspuns:

Fantoma lu elodia ampinge sticlawinking

| G a răspuns:

Am auzit de chestia asta, cica e vorba de niste minereuri magnetice sau ceva de genul.

| aqswdefrgthyjukilo a răspuns:

Este ceva foarte interesant. cred ca se afla un camp magnetic, da faza cu sticla chiat nu o inteleg

| Alasia explică:

Si nu stiti unde e? adica in ce zona? pe ce munte? ceva?

| Alasia explică:

Eu nu cred ca e o iluzie optica. totusi in filmul trimis de sweet00gum se vede clar ca tipii aceia erau in masina si se misca. si filmeaza clar roara masinii. ovezi clar ca se misca. si sticla. tipul merge pe langa ea. iar ea se misca singura. ok cum au spus si tipii. au venit extraterestrii laughing

| MikeRowe a răspuns:

Inca nu se stie\ar trebui sa se stie multe lucruri despre locurile astea se zice ca aceste fenomene sunt cauzate de variatii ale campului magnetic, locuri unde unele legi fizice nu mai sunt valabile, mai exista cateva locuri asemanatoare cu acest loc, de ex. triunghiul bermundelor, ceva casa in america (nu mai stiu unde tongue).
Nu cred ca masinile urca doar cu spatele.

| Incubus a răspuns:

Undeva acolo sus este un drac pitit(inchis in munte, nu poate sa iasa) si din cauza ca nu poate sa iasa se invarte in cerc si in urma frecarii, atractia gravitationala rezultata este mai puternica decat atractia pamantului si deci...
bai dar tu in ce clasa esti de crezi asemenea prosti

| Sweet00gum a răspuns:

E doar o iluzie opticaoh go on...si fiti siguri ca e pe bune laughing am trecut pe acolo si nu e mare scofala.masina chiar "urca" singura

| thealchemist a răspuns:

Nu e o iluzie optica, nu e in panta, dar din pacate nu mai stiu unde era. e real, si daca afli unde este (varianta originala) te rog sa-mi improspatezi si mie memoria.

| Sweet00gum a răspuns:

Ooofff. a aparut si la stirile protv...cautati daca va intereseaza! locul se afla intre localitatile budesti si cavnic http://www.criserb.com/......iteza.html