| CandyES a întrebat:

am nevoie de un raspuns rapid plizz big grin, in avion nu ai voie sa iei telefon? am citit tot pe aces site un raspuns la ce nu poti lua cu tine in avion. va rog repede daca se poate! happy si am mai auzit ca se ia de cureaua ta daca are ceva metalic.cine cunoaste! e adevarat?frustrated

5 răspunsuri:
| NobodyUnderstandMe a răspuns:

Hey happy
Eu am fost cu avionul de 2 ori, deci iti spun din experienta.
Poti sa iei telefon cu tine in avion, doar daca are profil de avion.Adica cum e profilul ''silentios'' etc., asa trebuie sa fie si profilul de avion.Asta doar daca ai. Daca nu, poti sa iti iei telefon la tine, dar sa fie inchis pe tot parcursul zborului.Si daca ai profil de ''avion'', la decolare trebuie sa il ai inchis. Abia cand dispare beculetul de decolare(deasupra capului unde e si aerul conditionat sunt 2 beculete. Unul dintre ele arata centura de siguranta.Decat atunci cand se inchide becueltul poti sa iti aprinzi telefonul.Dar oricum, cei din avion iti vor explicabig grinhappy
Si dupa ce ai trecut de securitate la avion, mai ai o etapa de parcurs.Si trebuie sa iei de acolo ca o tava, unde trebuie sa pui tot ce ai metalic, pana treci prin ''poarta'' aia care vede daca ai ceva metalic.Si daca nu ti le dai jos, va bipai, si atunci te vor controla.Va trebuii sa stai cu mainile orizontal, si cineva te va ''pipaii' laughing Dar sa stii ca nu iti confisca nimic big grin
Sper ca te'am ajutat si... enjoy the fly! happy

| MegaMindus a răspuns:

In avion nu ai voie cu telefoane,radio,statii(de alea care folosesc politisti cand se cheama unu pe altu), si orice altceva ce poate bruia legatura avion-aeroport. Iar in legatura cu, cureaua ...nu cred ca are vreo problema. Te verifica doar daca ai cutite, pistoale...

| blackwidow a răspuns:

Nobodyunderstandme ti-a raspuns aproximativ bine. Nu o sa mai repet ce a zis ea, insa voi corecta anumite lucruri. Profilul avion(airplane mode sau profile) iti inchide toate conexiunile existente(GSM, bluetooth si wi-fi) de aici rezulta ca nu trebuie sa-ti mai inchizi telefonul, pentru ca nu mai esti conectat la nicio retea. De fapt daca tu stai cu telefonul pornit, nu se intampla absolut nimic, pentru ca semnalul telefonului este mult mai slab decat semnalul transmis de baza aeroportului, avionului(ei zic sa ti-l inchizi pentru ca cele doua tipuri de semnale sa nu interfereze). In cazul in care nu ai mod de avion, ori inchizi telefonul ori te duci in optiuni undeva si-ti inchizi reteaua. Nu se ia nimeni de cureaua ta, poate doar o sa faca cei de la securitate mutre ca nu i-ai ascultat. Pune-ti tot ce ai prin buzunare, plus cureaua in tava. S-ar putea sa te puna si sa te descalti daca ai capsele metalice. Drum bun

| Lora a răspuns:

Draga mea cu telefonul ai voi, doar ca trebuie sa il inchizi de la decolare pana la coborare.Cureaua te vor ruga sa o dai jos la controlul de pe aeroport, pe urma o poti pune la loc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti citi aici mai multe:
http://www.sciencefriction.ro/......-in-avion/
Sper ca ti-am putut fi de ajutor.; d