| 1Mihai1 a întrebat:

Cum te poţi cunoaşte cu adevărat pe tine?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Analizandu-ma in lumina Cuvantului lui Dumnezeu, vazand ce fel de roade aduc in viata mea de fiecare zi, imi voi cunoaste identitatea daca sunt sau nu copil de Dumnezeu.

| Vizitiul a răspuns (pentru EmaS):

Tu pari a fi aia de-l pupa-n dos pe dzo...consoarta. Unde-i inelu' divin, arata-ne si noua, ce Maria Magdalena?! Promit sa nu arunc bolovanu', arunc hartia igienica.

| EmaS a răspuns (pentru Vizitiul):

Da,El este Creatorul meu, Mantuitorul meu si doresc sa traiesc dupa principiile Lui.Tot eu beneficiez de roadele ascultarii de Cuvantul Sau.

21 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Urmandu-ti entuziasmul, bucuria - te vor conduce la tine; eliberandu-te de frici, temeri, fiind autentic

| dragos9234 a răspuns:

Meditand
Analizand orice spun
Analizandu-mi constiinta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te poti cunoaste niciodata cu adevarat nici macar pe tine da'pai pe altii! tentatiile sunt prea mari ca sa te poti stapanii.asta duce la incalcarea propiei reguli stapanirea, cea mai incalcata regula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti.Creierul uman, omul in general, este imprevizil.Niciodata nu stii cum va reactiona intr-o anume situatie.Viata,este un lant inodat pe care incerci sa il desfaci la un capat si se inoada la celalalt.Numai bine.

| 1Mihai1 explică (pentru anonim_4396):

De ce eşti aşa de sigur pe tinehappy?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Aici nu-i vorba de siguranta.Ci de experienta acumulata in viata. Uneori, traiesti o viata de om cu cineva si abia atunci vezi ca persoana pe care crede-ai ca o cunosti nu este asa cum ai crezut si nici ca tu, ca om, reactionezi total diferit fata de modul in care ai gindit pina de curind.De asta spun ca omul, este cea mai complicata fiinta si cea mai instabila, daca o pot numi asa.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin introspecție, meditând, încercând să te detașezi și să te analizezi cât mai obiectiv și imparțial.
Dar nu e suficient să faci asta când viața e roz.

Cea mai eficientă modalitate de a te cunoaște cu adevărat, așa cum ești, este autoobservarea în situații critice/limită. Atunci îți vei da arama pe față, numai atunci vei fi TU. Și s-ar putea să te...surprinzi pe tine însuți (pozitiv sau negativ).

| i86e2 a răspuns:

Prin metoda buddhistă de meditație, care presupune observarea gândurilor și a corpului.

| sebysebyca a răspuns:

Facandu-ti harakiri!

| Onio a răspuns:

Uitandu-ma la familie, prieteni, cunostinte cum reactioneaza cand sunt in preajma lor happy

| Onio a răspuns:

Deja consider ca se face o MARE CONFUZIE intre categoria "Religie" si "Stiinta si Filosofie".

Recomand ca intrebarile si raspunsurile sa fie axate pur la categoria specifica acestora.

Nu vrem sa convertim, dar nici sa fim convertiti.

| WhatheWow a răspuns (pentru Onio):

Pe linga faptul ca face o confuzie, mai are si o criza de identitate!

| ThePathWalker a răspuns:

Incearca vipassana si multa inteligenta distribuita

| emanu23 a răspuns:

Paii prin faptele care le faci prin comportamentul tau eu nu stiu ce sa mai zic Poate ti-am fost de foloswinking

| FataCareSeHolbaLaVaci a răspuns:

Pai. Te poti scoate la un suc, ceva, sa va cunoasteti mai bine. Puteti vedea si un film si, eventual, dupa aia, poti sa te intrebi despre tine, doar sa nu va certati...

| myst a răspuns:

Nici tu nu te cunosti, candva, vei fi surprins de tine.

| retezat117 a răspuns:

Citesti carti de autocunoasterewinking