| anonim_4396 a întrebat:

As putea calatori cu avionul singura, avand in vedere ca am 15 ani? Dar as putea sa insotesc un alt copil de 9 ani? Si daca da, cu ce agentie?
Pai.dau funda ^-^

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti calatori singura doar pe cursele interne. Minorii sub 14 ani trebuie sa fie insotiti de o persoana majora (parinte sau alt reprezentant legal).

| mihai69 a răspuns:

Depinde de compania aeriană. Unele admit minori neînsoțiți doar peste 16 ani.
Pentru zboruri externe, ai nevoie de un însoțitor major (poate fi din rândul echipajului, dacă transportatorul oferă acest serviciu.