| Katerina_2750 a întrebat:

As vrea si eu sa stiu care sunt sansele sa obtin viza pentru SUA, avand in vedere ca am 18 ani si vreau sa stau vara asta la matusa mea si ce trebuie sa fac.multumesc,funda.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din cate stiu sansele de a obtine o viza sunt de cca 50%. In orice caz adreseaza-te Ambasadei SUA si o sa afli exact. Citeste pe site-ul oficial al Ambasadei si vezi ce-ti trebuie. Daca matusa ta este stabilita legal acolo nu strica sa-ti trimita o invitatie, va cantari si aceasta la acordarea vizei. Succes si numai bine!

2 răspunsuri:
| tynad a răspuns:

Ideea e ca tu trebuie sa demonstrezi ca te vei intoarce in Romania, iti recomand sa aplici pentru facultate sau pentru ceva cursu de lunga durata. In mod normal faptul ca ai rude in SUA nu constituie un avanaj pentru ca ei pot considera ca mergi in State pentru a te stabili acolo. Au fost multe cazuri in care tinerii nu au primit viza tocmai din acest motiv. Iti recomand sa cauti programe de gen Work and Travel ...ai avea sanse mai mariwinking