| sekiz a întrebat:

Bunabig grin Am 17 ani si vreau sa plec in italia la matusa meahappy as vrea sa stiu ce acte imi trebuiethinking imi trebuie pasaport?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti trebuie cartea de identitate ori pasaport si o declaratie pe proprie raspundere, data de ambii parinti in fata notarului public, prin care acestia isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major. Succes si numai bine!

| IIIIIIIIIIIII a răspuns:

Iti trebuie pasaport si pentru orice eventuie big grinalitate si buletin ca nu se stie big grin

| Bubble13 a răspuns:

Bunahappy nu iti trebuie neaparat pasaport. poti iesi din tara si cu buletinul. iar ca acte iti trebuie incuvintarea parintilor ca sunt de acord sa iesi din tara cu matusa ta. aceste acte se fac la notar. el stie mai bine termeniibig grin pa-pa:*

| FriendsForever a răspuns:

Tu ce parere ai? laughing

| AnaMaryNicol a răspuns:

Ai nevoie de :
pasaport sau buletin
procura de la parinti ce consta in semnarea unui act prin care iti da voie sa parasesti tara cu autorizarea lor neinsotita de nici1ul dintre ei dar avand ca insotitor soferul respectiv pilotul. de la 18 incolo buletinul sau pasaportu ii de 'ajuns. Have fun in Italy!:p

| NevastuicAaA a răspuns:

Pai depinde cu ce mergi si prin ce tari treci big grin. Daca mergi cu avionul iti trebuie pasaport sau buletin(dar sa nu fie cu escala zborul )si procura de la ambii parinti daca mergi singura. Daca mergi cu masina cred ca poti trece cu buletinul, dar si aici ai nevoie de procura (o procura costa cam 50 lei)

| ZwErG a răspuns:

Nu ai nevoie de pasaport deoarece ai peste 14 ani si cred ca ai un act de identitate(BULETIN) si iti trebuie o declaratie data de parinti ca esti pe proprie raspundere(adica isi dau acordul sa pleci in alta tara pentru ca inca esti minora.Succes si drum bun!