| karbonat a întrebat:

Am 17 ani si vreau sa plec la vara in Italia, ce acte imi trebuie ca sa plec?

3 răspunsuri:
| Ebsghjs a răspuns:

Nu poţi sa pleci singur, deoarece esti minor. Bine, doar cu acordul părinţilor. big grin. Şi daca ai paşaport bineînţeles.

| Denisa212328 a răspuns:

Daca te referi la a pleca singur nu poti deoarece esti minor...dar daca pleci cu un adult(peste 18 ani) si nu e un parinte iti trebuie un acord de la parinte (se face la notar) si la parinte ii trebuie:
Actul de identitate al părintelui sau, după caz, părinţilor care îşi dau.
acordul în sensul plecării copilului sau copiilor lor minori în altă ţară/stat neînsoţit de ei sau însoţiţi de către celălalt părinte;
Datele de identificare ale persoanei însoţitoare.
Certificatul de naştere al copilului/copiilor minori.
Iti mai trebuie buletinul. Dupa cum cred ca stii, acum nu iti mai trebuie pasaport daca nu iesi din Europa deci de ala nu ai nevoie.Altceva nu cred ca iti trebuie... Spor!

| karbonat explică:

Din cate stiu eu poti pleca cu buletinu singur cu autocarul insa iti trebuie acordul parintilor nu?:S