| Girly97 a întrebat:

Buna dimineata! Cand va fi posibil sa reincarc o cartela STB cu ajutorul cardului bancar, fara a ma mai deplasa?

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Daca nu stii ce inseamna atunci nu esti din Bucuresti, si inainte sa iti permiti sa blamezi pe cineva ar fi bine sa iti acoperi fundu' cu minimum de bun simt si sa cauti pe google:
https://www.google.com/search?q=STB
primul link de sus: Societatea de Transport București

raspunsul meu, se pare ca deja poti:
https://online.stbsa.ro/
insa presupun sincer ca ar trebui ca, cardul ala sa fie inregistrat pe numele tau, o sa incerc, chiar acum, revin

22 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Intotdeauna cand pui o intrebare, daca vrei sa primesti si raspuns la ea, n-ai pus-o din lipsa de ocupatie, atunci asigura-te ca e inteleasa de toata lumea!
Acum: ce inseamna cartela STB?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

Ce este neclar in intrebare? STB este Societatea de Transport Bucuresti, ex RATB - Regia Autonoma de Transport Bucuresti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti plati cu cardul bancar daca e contactless direct la POSurile din mijloacele de transport, la fel cum merge la metrou unde exista barierele noi electronice.

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu crezi ca toti suntem din Bucuresti? Crezi ca toata lumea se invarte in jurul bucurestiului? N-am mai mers cu autobuzul de 15 ani... Deci ar fi trebuit sa stiu? Ei bine, n-am stiut Maria Ta, imi cer scuze!

| lpavel a răspuns (pentru Zuzu1991):

Unde vezi tu ca am blamat? esti beat sau mahmur? mai citeste o data ce am zis! I-am atras doar atentia spre binele ei!
Adica sa inteleg ca daca as vrea s-o ajut atunci sa caut pe google ce intreaba ea? laughing Scuza-ma dar atat de mult nu vreau s-o ajut laughing daca ea nu-si da interesul sa fie inteleasa de toata lumea atunci probabil nu ateapta un raspuns de la toata lumea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

Cand raspunzi la o intrebare aici, nu iti trece prin cap sa faci o minima documentare? Informatia era la un click distanta si puteai sa raspunzi lejer scurt si la obiect si fara sa fi din Bucuresti.
Daca nu sti, atunci de ce raspunzi?

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu raspund din ceea ce stiu ca-s trecut prin viata, nu-s copil sa caut repede pe net si sa dau raspuns laughing 90% ce gasesti pe net sunt prostii! De aceea sunt atatia copii cu atatea raspunsuri retardate laughing
De ce am raspuns? Pentru ca am vrut sa ajut, pentru asta sunt aici happy

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, se poate, tocmai mi-am facut cont
dar, limitarile sunt 1. trebuie sa ai un card pe numele tau (eu am doua si am bagat unul la inregistrare, apoi le-am vazut pe amandoua) 2. nu poti baga/incarca, carduri care nu sunt pe numele tau, sau cel putin eu nu imi dau seama cum

oricum, EU MULTUMESC, nu stiam de asta, si face bine la casa omului, sa nu mai trebuiasca sa alerg pe la ghisee si sa ma rog de vanzatoare care se mai si incurca (am stat odata 30mins si nu am incarcat nimic crying )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

Sa inteleg ca tu cunosti deja 90% din Internet si ne cunosti si pe majoritatea de suntem copii.
Nu trebuie sa fi copil sau cauti pe Internet o informatie. Esti in era digitala. Daca esti trecut prin viata asta nu te face vreun expert.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Eu am incercat sa reincarc cum zic ei si la bancomate BCR un portofel electronic si sa fiu al naibi daca a mers.
Am intrebat si eu la punctele de vanzare for info si mi-au spus ca ei nici nu aveau habar de asa ceva. Nu stiu cum mai sta treaba astazi.
M-am lasat pagubas si am folosit cardul bancar.

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te-ai uita pe profilul meu ai vedea ca am ceva ani vechime aici si vad cam cati utilizatori sunt copii... Binenteles sunt si adulti cu mintea de copil pe ei ii confund cu copiii, cum esti si tu de altfel, ori esti copil ori sa nu-ti spun pe nume ce esti laughing
Cat despre era digitala, sa-ti spun eu ceva: Viata bate filmul cu mult! daca intelegi ce vreau sa zic...

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am incercat sa le dau telefon sa ii intreb daca imi pot baga in cont si o cartela fara nume... nu a raspuns nimeni
stb din ratb si aceeasi Marie cu un "chef" de munca nebun, RAU big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

Cât de praf sa fi sa intrebi asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

Nu ma intereseaza profilul tau. Sa ai vechime aici nu te face vreun specialist si nici la pensie nu te ajuta. Si eu am cont creat din 2011, dar nu ma laud cu asta.
Nici macar nu ma cunosti si ma caracterizezi ca pe un copil, ba mai mult incerci sa induci ideea de lipsa de inteligenta.
Uita-te la spamul de emoticoane cu rasete pe care il faci cand dai raspunsuri. Esti pueril.
Bineinteles ca viata bate filmul, dar aici este vorba de ceva concret nu de ceva imprevizibil incat sa spui asta.
Daca erai vreun binevoitor incercai sa fi pe subiect cu intrebarea si sa aduci un plus de informatie utila pentru cel care a intrebat ceva nu sa bati campii pe toate dalurile cu "vechimea" ta si cat de trecut prin viata esti tu.

| Girly97 explică (pentru lpavel):

Evident nu locuiti in Bucuresti.

| AnastasiaK a răspuns (pentru lpavel):

Logic că nu așteaptă un răspuns de la toată lumea laughing De obicei la întrebări se așteaptă răspunsuri doar de la cei informați pe subiectul întrebării, iar cine nu reușește nici măcar s-o înțeleagă clar nu face parte din categoria aia. Deci care ar fi rostul în a se asigura că întrebarea e înțeleasă și de cei care oricum nu știu să răspundă la ea?

| Girly97 explică (pentru AnastasiaK):

Dar sincer, imi este dor de vechiul TPU. Acum nu mai raspunde absolut nimeni la intrebari ca sa ajute, ci doar raspunde desi nu are un raspuns care poate ajuta ca sa se amuze...

| lpavel a răspuns (pentru AnastasiaK):

Una e sa nu stii sa raspunzi la ea si alta e sa nu o intelegi!

| AnastasiaK a răspuns (pentru lpavel):

Păi dacă știai suficient încât să răspunzi, automat înțelegeai și întrebarea rolling on the floor Sunt chestii diferite, dar există o relație de implicație între ele. Nu există să știi răspunsul la întrebarea asta fără să știi ce înseamnă STB.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Girly97):

Ai primit și răspunsuri utile din câte văd, pe restul nu-i bagi în seamă și își văd singuri de drum până la urmă big grin

| Girly97 explică (pentru AnastasiaK):

Exact.winking Prefer sa nu raspund celor care nu ajuta deloc. Dar serios, nu imi place cum a ajuns TPU...

| lpavel a răspuns (pentru Girly97):

Imi cer scuze daca te-a ofensat raspunsul meu! Data viitoare cand mai pui o intrebare pune-o in forma de ghicitoare!