Întrebare recomandată | IceBil a întrebat:

La Sf. Gheorghe (delta) a fost cineva? Daca da, va rog sa imi puteti spune si mie cateva trucuri, la ce sa fiu atenta acolo, ce posibilitati de agrement sunt (eventual costuri), unde se mananca bine si la preturi decente, cazarea unde-i recomandabila (hotelier / localnici) sau orice alta informatie mi-ar fi de folos. Multumesc anticipat.
Pentru cel mai util (detaliat) raspuns, acord funda. Rog glumetii sa se abtina.

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Eu am fost. Ai doua locuri in care sa stai. La campingul de acolo, dar e scump al dracu. Sau la localnici. Unde de asemenea e scump.

Asigura-te ca rezervi ceva inainte sa ajungi, altfel ori dormi pe plaja ori te jupoaie aia.

Si ajunsul pana acolo poate fi o aventura. Poti sa mergi cu salupa rapida, acum cativa ani era 60 ron cursa. Sau poti sa mergi cu vaporul (care merge mult mai incet) si il iei si din oras. Daca mergi cu salupa rapida sunt niste locuri in care poti sa lasi masina, evident, cu plata.

Ca mancare poti sa te ajuti de niste amarate de magazine scumpe, sau sa mananci la localnici. Majoritatea iti dau mancare, gen ciorba si un felul doi. Scump de cam mori. Dar na, odata stai. Gen fiecare masa lupta in jur de 60 de ron. Si e o mancare gatita normala, ceva de genul 30 ron maxim 2 persoane. Nici vorba ceva sa te lingi in fund de bun ce era, a doua zi la toaleta.

Ca agrement ai fericita plaja (la care, daca stai in sat mai departe) poti sa iei masina de la debarcaderul de acolo, oricum costa si faci cateva minute. Dar nu vrei sa faci 20 de minute prin soare. Asta ca sa ajungi la plaja.

Altfel, te tocmesti cu vreun barcagiu pe acolo (sau mai bine ceri referinte acolo unde o sa stai in gazda) sa iti dea ala tura baltii.

De la om la om, te prinzi tu cat costa. Oricum ar fi, minim 40 de ron am vazut eu, te ia, te trece dunarea si te plimba pe niste canalute pe acolo. Aia e cam singura care merita. Poti sa ajungi si acolo unde dunarea se varsa in mare, peisajele sunt de national geographic. Aparatul de fotografiat nu trebuie sa lipseasca.

In fine, daca te tocmesti sa te duca cu salupa inapoi, costa cam 400 ron salupa. Drumul de la sf. gheorghe inapoi si ia cam o ora si ceva. Ma rog, in functie de viteza, de om, de chef, etc.

Te sfatuiesc sa te interesezi inainte sa te duci acolo de locuri de cazare. La unii privati sunt luate inca din ianuarie.

Daca nu esti mare fan plimbat prin delta sau mare pescareasa, atunci ar trebui sa ajungi acolo odata cu vreun festival de film care se mai intampla pe acolo, adica sa ai si ceva de facut.

Ar mai fi la plaja un fel de club de planorism, ceva de genul asta.

Apa este un pic mai curata ca in alte parti, nu este marea mediteranta sa iti vezi foarte clar degetele si nici oceanul pacific sa vezi la 30 de m. E mai curata decat de obicei.

In plus nu vrei sa mergi in apa chiar unde dunarea iese in mare, povestea spune ca sunt diversi curenti care au uneori obiceiul sa te traga la fund.

Personal nu am vazut. Dar na, legenda o avea ea vreun gram de adevar.

Din ce imi aduc aminte, in satul ala este un singur bancomat BCR parca. Asa ca fii cu bagare de seama cum faci cu banii. Pe cand mergeam eu, bancomatul avea doua stari: ori gol, ori era plin de tantari care sareau la tine.

In rest un sat in care vacile dorm pe ulita. Liniste noaptea, niste caini. Nu prea exista masini, cu exceptia celor care fac drumul catre plaja. Nu este un loc rupt de rai, ci doar linistit.

Uneori tantarii te violeaza, alteori nu. Personal nu am avut probleme cu ei, poate nici ca nu am stat afara la orele critice. Se poate intampla ca sa mai fie cate o "invazie" de animalute din astea mici, de iti cad in mancare, dar asta se intampla noaptea si mai rar.

In rest e ok. Te poti distra.

6 răspunsuri:
| Revendicated a răspuns:

Hey,a fost un prieten de-al meu, localnicii sunt foarte prietenosi, preturile sunt putin scumpe, la un fastfood, cam 10 lei hamburgheru, dar in rest totul este bine si frumos, la revedere

| MrAnonym a răspuns:

E cam scump acolo.Este fastfood.

| CRITEL5 a răspuns:

Este foarte scump, dar merita.

| CRITEL5 a răspuns:

C-am scump.
Te-as sfatuii sa mananci acasa.

| Radu13777 a răspuns:

Este foarte frumos acolo! Eu iti recomand pensiunea Prodelta (am fost cazat acolo), unde ai tot ce ti-ai putea dori, iar preturile sunt ok! Piscina, televizor LED in camera, Wi-Fi gratuit, esti adus cu barca la pensiune, iar masina ta este lasata intr-o parcare contra cost dar sa stii ca e ieftin, camerele foarte curate, aerisite, baile cu cazi de dus cu masaj, radio si alte chestii, minifrigider, si aer conditionat! Poti pescui in 2 locuri in cadrul pensiunii, sau poti pleca cu barca (contra cost), pentru a admira peisajele, a pescui, iar soferul barcii este foarte informat, glumet si iti va spune numele pasarilor si multe alte detalii, vei putea vedea apusul si rasaritul, iar noaptea te poti distra intr-un club! mancarea specifica deltei, foarte gustoasa, iti recomand icrele, iar daca prinzi pesti, ii poti gati gratuit la gratar! Au balansoar, loc de jucat cu mingea, un gazon natural ingrijit si multe altele! Am uitat sa iti spun ca te poti caza si la cabanute, desigur daca mai sunt locuri disponibile! Oricum, mie mi-a placut foarte mult acolo si m-as intoace oricand! Mai multe detalii si locul nde se afla pe bratul Sf. Gheorghe pe site-ul oficial: http://www.prodelta.ro/ si pe: http://www.booking.com/hotel/ro/prodelta.ro.html?aid=319855; label=prodelta-Q%2AgOFmwxvtzclbMoQL19mgS5697351917; sid=0a634bfeb202276373226d5683817317; dcid=1; ucfs=1; srfid=2c24da9fb1281025a98c2315236460116125b784X1

| IceBil explică:

Am gasit intre timp cazare. Voi fi acolo intre 14 si 18 iulie (cu posibilitatea de a prelungi sejurul daca ne va placea ce vom gasi).

Asadar, daca mai aveti sfaturi si recomandari, va rog sa le asterneti pe aceasta pagina, poate vor fi utile si altora ca mine.

Funda o acord cand revin de la Sfantu Gheorghe.

Multumesc frumos tuturor pentru ajutor!