| Mihai1000 a întrebat:

Buna, vreau să ma mut în America, am destui bani pentru orice nu este asta problema. Dar cum mă mut în America trebuie sa am viza sau ce? Si cum obtin viza aia?!?! Dau funda!

10 răspunsuri:
| LasleaIoan1972 a răspuns:

Iti trebuie invitatie de la cineva de acolo si pe baza invitatiei primesti viza
nu este usor
deci
cauta pe cineva sa ti faca invitatie si sa ti trimita invitatie

| johnnny123 a răspuns:

"în 25 Ianuarie | Mihai1000 a întrebat:
Bunaaa, am si eu nevoie de ajutor va rog mult! Am 13 ani si am la înaltime 1.50, stiu este foarte putin pentru varsta mea!"

Cu siguranta la 13 ani ai suficienti bani ca sa te muti in America si stii suficient de multe lucruri incat sa te poti descurca acolo de minune.

Mai trebuie doar sa astepti vreo cinci ani ca sa devii major si apoi sa obtii viza, apoi green card si apoi cetatenie.

| Mihai1000 explică (pentru LasleaIoan1972):

Pai si daca nu am pe nimeni de acolo ce fac?

| C0rnel223 a răspuns:

Nu este atât de ușor. Există două tipuri principale de vize pentru Statele Unite - de imigrant sau de neimigrant, care depind de durata șederii dumneavoastră. În cadrul căreia există mai multe vize diferite, în funcție de motivul pentru care vă deplasați.

Vizele pentru non-imigranți sunt destinate celor care doresc să se mute temporar în SUA și să se întoarcă acasă după ce le expiră viza. Acestea includ:

Vize de student: pentru cei care doresc să studieze în SUA la una dintre numeroasele universități americane.
Vize de afaceri și vize turistice: Vizitatorii din țările care nu sunt incluse în Programul de scutire de vize al SUA pot sta până la 90 de zile cu această viză.
Lucrători specializați: care pot dovedi că doresc să locuiască și să lucreze în SUA doar pentru o perioadă limitată de timp.

Vizele pentru imigranți necesită un sponsor și sunt mult mai greu de obținut dacă doriți să vă stabiliți permanent în SUA. Acestea includ:

Vize de familie: pentru cei care doresc să se alăture familiei apropiate în SUA
Vize de angajare: care necesită obținerea în prealabil a unui loc de muncă în SUA
Vize de adopție: pentru copii adoptați din afara SUA
Vize pentru investitori: pentru cei care doresc să investească nu mai puțin de 500.000 de dolari

| Simpatic a răspuns:

Ai tu bani pentru orice, guri care va laudati. Nu stii cum e viata acolo nu stii despre ce stat din SUA vorbesti.
Doar pui o intrebare ipotetica ca daca te vei muta, la fel de bine te-ai putea muta in Zambia.

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru Mihai1000):

Cauta o persoana in usa care sa te ajute, sigur gasesti pe grupurile de Facebook sau pe site de socializare, poate gasesti o fata care te place si iti face invitatie,
bafta

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru Mihai1000):

Cauta o persoana in SUA care sa te ajute, sigur gasesti pe grupurile de Facebook sau pe site de socializare, poate gasesti o fata care te place si iti face invitatie,
bafta

| doctorandus a răspuns:

Cunosti expresia "always sunny in the rich man's world"?

Stabilirea in SUA este o problema pentru sarantoci, nu pentru milionari.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să te muți definitiv acolo, asta se numește emigrare. Modalitățile de a obține o viză de USA sunt pe situl ambasadei.

| cristimihailov a răspuns:

Inveti un pic si te muti in canada/Australia sau nz.