| Lle_Nico_1997 a întrebat:

In 18 zile voi pleca spre Bansko, Bulgaria. Unde, eu si cu cativa prieteni ne vom petrece saptamana de trecere dintre ani.
Cei care au fost, de preferat, anul trecut in Bansko de revelion sau intr-o perioada asemanatoare, imi puteti descrie costurile pe care le-ati avut?
Cum ar fi, drumul, mancarea/persoana/zi ( si daca ati putea sa-mi dati si exemple ar fi perfect), cat ar costa o ciocolata calda/un vin fiert la apreski-urile de acolo.
Cat ar costa lucrurile obisnuite de la market ( chips-uri, sucuri, medicamente laughing etc)
Skipass-ul l-am vazut pe site.
Iar cazarea, am rezervat-o, deja.
Cat v-a costat o masa de revelion acolo, etc.
Si cum ati facut cu schimbatul banilor? Cei de la BRD mi-au spus ca cel mai bine este sa tin banii pe card si se vor schimba direct, dar nu stiu ce sa zic, se vor pierde LEI pentru fiecare tranzactie. Voi ce spuneti?
Va multumesc frumoos anticipat!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Masa de revelion, de caciula la mine a fost 90 euro la un bar de pe langa hotelul principal (ala cu telecabina, imi scapa numele acum).

Cazarea daca ai rezervat-o deja la hotel, incearca sa o eviti.
Tot langa hotelul acela si nu numai sunt diverse blocuri de apartamente cumparate de diversi cetateni germani, englezi, etc care le dau la inchiriere (le-au luat ca si case de vacanta).

Sunt tot felul de firmulite mici care se ocupa de inchirierea acestor apartamente. Pe net e cel mai bine sa faci asta.

In cazul nostru, de cuplu, cazarea a fost 250 de euro pentru 10 zile. Poate a ajutat ca am fost mai multe cupluri. Dar cred ca pentru un singur cuplu poti sa o scoti pe la 250 euro pe 7 zile.

Apartamentele acelea pur si simplu bateau din greu camerele de hotel. Practic ai un apartament de doua camere, un dormitor si un living. Living-ul in general are o soba din aceea moderna de metal cu sticla la care te uiti cand faci focul, televizor, o bucatarie mica, vreo doua balcoane, lemne de foc la discretie, impresionant chiar pentru pretul respectiv. Si asta in conditiile in care am fost de Revelion.

Masa in oras este relativ scumpa fata de ce poti obtine alaturi. Practic Bansko este un orasel turistic. In care nu e prea bine sa locuiesti.

Daca mergi 5 - 7 minute cu masina, inaintea lui Bansko este o mica localitate care are un supermarket destul de bine organizat si la care preturile erau cam cu 30-40% mai ieftine. Pe noi ne interesau chestiile acestea deoarece eram destul de reluctanti sa platim mai mult decat faceau chestiile care se serveau in oras. Bune de altfel, dar mai multi eram vegetarieni. Ma rog, un grup mai special.

Marea neplacere insa o reprezinta faptul ca trebuie sa conduci cam 5-6 ore pe o vreme care poate deveni urata (zapada, carosabil umed, etc). Un prieten din grup a avut accident cu masina (neadaptarea vitezei, a derapat si s-a rasturnat, destul de urat).

Personal mie mi-a placut acolo. E frumos. Daca aveti insa cu voi si persoane care nu schiaza sau care nu vor sa schieze si mai au si carnet de conducere, v-ati scos. Ii dati masina si sa va duca pana sus, voi coborati, coboara si el, si iar va ia. E adevarat ca nu merge sa duci masina chiar in varful muntelui, dar este suficient cat sa cobori placut. In plus iese mult mai ieftin decat cu skipas-ul.

Oricum, e bine totusi sa incerci odata si skipasul datorita privelistei.

Din pacate nu mai tin minte preturile, dar impresia cu care am ramas este ca a fost totusi mult mai ok cu alte destinatii romanesti.

Iti dai seama ca pretul unei ciocolate calde difera de la loc la loc, inchirierea de schiuri la fel, etc. Pe partea stanga a raului cum te uiti catre cabana mi s-a parut mai ieftin. Pe partea dreapta putin mai scump.

Distractie placuta.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In orice tara te duci cel mai avantajos este sa platesti unde poti cu cardul sau sa scoti banii de la bancomatul unei banci mari (ideal banca la care ai card)

| mihai69 a răspuns:

Impresii:
http://amfostacolo.ro/hotel.php?d=descopera-bansko--bansko&id=7111
http://amfostacolo.ro/hotel.php?d=restaurante-bansko--bansko&id=15990
Cât despre schimbul valutar, uite cum fac eu (merg anual de câteva ori pe la vecini): unde se poate plătesc direct cu cardul (NU se pierde niciun leu! se face conversia automat leu » € » leva); pentru restul sumei, scot *O SINGURĂ DATĂ* de la bancomat o sumă calculată în așa fel încât să mai și rămână măcar vreo zece leva. Astfel, cursul de schimb leu » leva se apropie de cel de la casele de schimb (sau chiar mai bun), iar comisionul e minim (comisionul fiind compus din cel fix pe tranzacție și cel variabil în funcție de suma extrasă).
Dacă totuși consideri mai nimerit să mergi cu euro și să schimbi la ei la vreo casă de schimb valutar, roagă persoana da la ghișeu să îți scrie pe o hărtie câți bani îți oferă pe suma ta (de exemplu: 100 € = skolko BGN?) Dacă oferă mai puțin de 1, 85 leva pe un euro, nu merită să schimbi la ei. Și sfatul meu este mereu să mergi să faci schimb valutar la o bancă (oricare ar fi aia - au cel mai bun curs și tranzacția e sigură), nu la case de schimb (unele au afișe înșelătoare - de aici și recomandarea de mai 'nainte).

| Lle_Nico_1997 explică (pentru cristimihailov):

Mersii mult pentru raspuns!
Mai tii minte cam ce cuprindea masa de revelion in aceia 90 euro/pers? big grin
Si noi tot un apartament am inchiriat big grin
Mai tii minte cum se numea localitatea sau macar denumirea market-ului? Fiindca asa o sa facem si noi, ne luam si ne facem singuri mesele.

| Lle_Nico_1997 explică (pentru cristimihailov):

Skipass-ul e dorit de tot grupul, din pacate, dar am inteles ca e un maxi care te duce la partie, ca sa numai caram echipamentele.
Iar un pret aproximativ la bauturile de pe partie, ai o idee, un pret micc? laughing)

| Lle_Nico_1997 explică (pentru Lle_Nico_1997):

Skipass-ul e dorit de tot grupul, din pacate, dar am inteles ca e un maxi care te duce la partie, ca sa numai caram echipamentele.
Iar un pret aproximativ la bauturile de pe partie, ai o idee, un pret micc?

| cristimihailov a răspuns (pentru Lle_Nico_1997):

Salut,

Nu mai tin minte masa de revelion, dar tin minte ca a fost de bun simt.

Chiar a fost ok, muzica si atmosfera bune. Cum mergi spre telecabina, pe partea stanga a raului, dupa casutele de inchiriere de schiuri, faci stanga pe un drum, la cateva sute de metrii pe dreapta, pe acel drum. Mai mult de atata nu prea stiu sa iti spun.

Noi insa ne-am hotarat tarziu sa mergem la acel bar, adica undeva in dimineata zilei de 31 dec. A fost neasteptat de ok.

Dar asta repet, a fost cazul nostru.

Skipass-ul era destul de scump fata de restul undeva pe la 50 de euro pe zi. Nu mai tin minte exact sincer sa iti spun.

Cand sunteti mai multi o sa vezi ca se stranga bani frumosi. Plus cei de la inchiriere de schiuri.

Eu va sfatuiesc sa bagati schiurile si sa mergeti pana sus. Oricum multi vor renunta pana in a cincea tura.

De baut iarasi difera de la loc la loc. Nu tin minte exact dar parca era ceva in jur de 5 euro un ceai. Ce am incercat noi atunci. Asa ca sa dam 5 E pe o cana de apa fiarta... mai bine ne-am adus noi. Stii ce bine te prinde un ceai din masina?

Este localitatea anterioara. Nu ai cum sa o ratezi. Noi ne uitam dupa benzinarii mai ieftine. Ca cele ce apartineau de bansko aveau preturi haiducesti.