| gabriela1hdbl a întrebat:

Bunaa!
Imi puteti spune si mie niste traditii si obiceiuri de craciun, in Turcia?
FUNDA

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Populatia Turciei este in proportie de 96% musulmana, deci nu sarbatoresc Craciunul.

| Daysee a răspuns:

Ei sunt musulmani, nu exista Craciun! Dar ei au invatat de la sotiile lor ce e crestinismul asa ca de Craciun il sarbatoresc ca aproape orice crestin. Cu brad impodobit in casa, cigkuftele (carne crudă de vacă, tocată mărunt, cu burgur - grâu fiert, uscat şi tocat -, cu usturoi şi cu boia de ardei foarte iute), se mai mananca si ayran (un fel de iaurt) si ei mananca pe jos. Sper ca te-am ajutat.
Pa, pa.

| Zenit313 a răspuns:

Sa nu mergi in Turcia cu carne de proc, sunt slabe sanse sa scapi cu viata!
Ei nu sarbatoresc craciunul.