| razadeluna a întrebat:

Care este cea mai frumoasa si impresionanta manastire din Romania, pe care ati vizitat-o?

21 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Mie mi-a placut Manastirea Putna dar sunt multe altele la fel de frumoase.

| Bacemi a răspuns:

Manastirea Voronet.

Uitati ceva interesant : http://www.slideshare.net/DUMACORNELLUCIAN/manastiri-romania

| AsU_2581 a răspuns:

Bodrog

| zorialbi a răspuns:

Manastirea Petru Voda

| Leea1234 a răspuns:

Nu stiu daca e cea mai impresionanta, dar mie mi-a placut mult manastirea Putna!
ai si un muzeu, unde poti vedea bucata de lemn din copacul unde s-a infipt sabia lui Stefan cel Mare!
ai si mormantul lui Stefan, e frumos!

| remus a răspuns:

Manastirea Casiel, jud. Cluj, aproape de loc. Strambu.

| AvalohAlyn a răspuns:

Manastirea Petru Voda din Bucuresti, unde se afla moastele Sf.Ierarh Nectarie, facatorul de minuni. Mi-a placut tot acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| di@n@ a răspuns:

Putna

| immortelledesneiges a răspuns:

Manastirea Tismana, judetul Gorj

| denyelle a răspuns:

Toate au farmecul lor, pe mine m'au impresionat cele din n moldovei si manastirea barsana

| Razvy197 a răspuns:

Manastirea Sambata De Sus jud Sibiu

| daii a răspuns:

Majoritatea din Moldova(Putna, Voronet, Neamt, Buna Vestire, Sucevita, Moldovita, Bistrita, Agapia). + Cozia, Sambata de Sus, o manastire din Gherla(jud. Cluj).

by daiiwinking

| dof21 a răspuns:

Mănstirea Putna. Dar cimtitirul vesel rămâne pe primul loc. Prea interesant.

| LoveMusic a răspuns:

Nu am fost la toate big grin Dar iti spun cateva care stiu ca sunt frumoase!

Manastirea Cozia - Valcea
Manastirea Tismana - Gorj
Manastirea Nicula - Cluj
Manastirea Voronet - la 36 km de Suceava
Manastirea Agapia - Iasi
Manastirea Putna - la 33 km de Rădăuţi, in nordul Moldovei

| kira3379 a răspuns:

Sunt foarte multe manastiri frumoase la noi in tara, in mod special cele din bucovina si oltenia. In opinia mea, cele care mi-au atras atentia in mod deosebit sunt manastirea Bistrita si Horezu din jud Valcea, Dragomirna (langa Suceava), Rasca (subcarpatii moldovei) si Putna (nordul moldovei). Nu am putut da un singur nume, pentru ca ele sunt unice, fiecare in felul ei.

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Fiind moldoveanca, sincer, toate din Bucovina sunt manastiri frumoase. Dar una in mod special, care nu e asa cunoscuta.Acolo chiar te simti aproape de Dumnezeu. E ciudat cat de linistit te simti acolo.Se numeste Dragomirna si e, evident, in jud.Suceava.

| Barajag a răspuns:

Sincer mie imi place Manastirea Cozia si cea din Curtea de Argeshappy

| groparul25 a răspuns:

Sunt multe si fiecare are farmecul ei t-i le-as recomanda pe cele din nordul moldovei: voronet. putna, sucevita, moldovita, dragomirna, secu etc...sunt superbe

| JeSa a răspuns:

Am vizitat din Nordul Moldovei, fiind şi moldoveancă, Mănăstirile - Voroneţ, Suceviţa, Moldoviţa, Neamţ, Secu, Arbore, Agapia, Sihastria, Putna; îs de apreciat toate/frumoase,,, se merită să le vizitezi.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manastirea delu targoviste