| madalina_apostolescu a întrebat:

Cat de sigure sunt croaziere pe Nil? Cum sunt vapoarele? Nu reusesc sa gasesc prea multe informatii

Răspuns Câştigător
| serban a răspuns:

Nu am fost in croaziera, dar m-am plimbat cu barca pe Nil. Din cate am vazut din exterior, vapoarele arata foarte bine, iar in Egipt protectia turistilor este luata foarte in serios (acestia fiind una dintre principalele surse de venit).
In afara de vasele luxoase de croaziera mai exista si optiunea unor vase mici (mai ieftine si mai pitoresti, dar nu la fel de confortabile, in sensul ca spatiul de dormit se obtine prin acoperirea puntii cu o prelata :-)).

7 răspunsuri:
| wizard_cristi a răspuns:

La ce te referi? La croaziere? Daca vrei sa mergi intr-o croaziera ar fi bine sa te interesezi inainte la agentia cu care pleci despre ce fel de nava este, care sunt facilitatile etc. pentru ca sunt multi care fac asa zise croaziere cu vapoare vechi, urate per total neplacute. Iti recomand sincer sa cauti o agentie care ofera croaziere prin intermedul unui tur operator occidental. Poti pleca de exemplu din Romania cu avionul pana in Germania si de acolo sa mergi in Egipt. Ei sunt foarte speriati de croaziere si sunt atenti la ce le ofera clientilor, am vazut multe reportaje despre astfel de croaziere pe posturile germane.

| Adrian_cristea a răspuns:

Daca te referi la rapirea de acum ceva timp din Egipt, tara este destul de sigura, oamenii aceia au trecut accidental granita unde au fost capturati. Croazierele pe Nil sunt superbe si merita mai ales cand la noi este iarna. Du-te neaparat!

| andra_aghache a răspuns:

Eu am fost intr-o astfel de croaziera. Nu te astepta ca vapoarele sa fie mari, sunt vapoare fluviale totusi. Nu era mai niciunul nou dar pot sa spun ca al nostru arata foarte bine, camere curate, baie, televizor si chiar aer conditionat.

| Diana_melcaru a răspuns:

Sunt vechi si urate. Mai ales daca alegi una din ofertele de pe la noi. Agentiile vor doar sa faca bani si nu-i intereseaza cum arata concediul tau. Mai bine du-te intr-un oras egiptean sau pe coasta Marii Rosii. Daca vrei sa calatoresti intre orase ia mai bine trenul (cauta clasele superioara care sunt curate si frumoase).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sunt foarte sigure
si sunt foarte mari
cu drag raspunsul de la dina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sunt foarte cand mergi ca am mers si eu sigura